Hükümetten bomba düzenleme! Çalışma saatleri kısalacak: esnek çalışma gelecek

Hükümetten bomba düzenleme! Çalışma saatleri kısalacak: esnek çalışma gelecek
Hükümet, herkesin işten daha erken çıkmasını sağlayacak düzenleme için düğmeye bastı. Sabah gazetesinin haberine göre çalışma saatlerini kısaltacak ve esnek çalışmayı sağlayacak yenilikler yolda...

İş kanununda önemli değişiklikler yapmak üzere, hükümetin yeni bir çalışma başlattığı bildirildi. Sabah Gazetesi haberinde Hükümet, çalışma saatleri, ücretler ve esnek çalışmaya yönelik bir dizi konuyu kapsayan kanun teklifi hazırlığında. İşte ayrıntılar..

Haftalık çalışma saatlerinin 45 saatten 40 saate düşürülmesi planlanıyor.

Sabah gazetesine yakın kaynaklara göre, mevcut dağınık mevzuat düzenlenecek ve çalışanların pozisyonu güçlendirilecek. Örneğin, basın iş kanunu ve denizcilik iş kanununda haftalık çalışma süresi 48 saat iken diğer meslek gruplarında 45 saat olarak belirlenmiş durumda. Yeni düzenleme, tüm çalışanlar için haftalık çalışma saatlerinin 35 ile 40 arasında olması üzerine odaklanıyor.

Yeni hak kategorileri oluşturulurken, mevcut haklar da korunacak. İş kanunuyla ilgili yeni bir perspektif benimsenerek çalışma saatleri, yıllık izinler, ve ücretler gibi konular ele alınıyor.

Çalışma saatlerine ilişkin yeni düzenlemeler için yoğun bir çalışma yürütülüyor. Türkiye'de hala yürürlükte olan 2003 tarihli İş Yasası'na göre haftalık çalışma süresi 45 saat olarak belirlenmiş durumda ancak hükümet, teknoloji ve çağın gereksinimlerine uyumlu olarak bu süreyi düşürmeyi hedefliyor.

Yeni düzenlemeyle birlikte iş kanunlarını tekelleştirme çabası gösterilirken, çalışanların güçlendirilmesi öncelikli hedef olarak belirlenmiş durumda. Ayrıca, fazla çalışmalara ilişkin katsayılar da yeniden değerlendirilecek ve dağınık mevzuat bir araya getirilecek.

Yeni kanun çalışmalarında, çalışanların merkezde olduğu bir yaklaşım benimseniyor. Çalışanların güçlenmesi, işletmelerin ve işverenlerin gelişimine katkı sağlayacağı düşünülüyor. Aksi takdirde, düzenlemelerin etkisiz olabileceği değerlendiriliyor. Çalışanların vasıflarının gelişmesine yönelik hükümler de yeni düzenlemeler arasında yer alıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da geçtiğimiz aylarda çalışma saatlerine ilişkin düzenlemelerle ilgili sinyaller vermişti. Sosyal güvenlik sisteminde sürdürülebilirliği güçlendirmeyi amaçladıklarını belirten Işıkhan, esnek çalışma biçimlerini yaygınlaştırmayı ve sosyal güvenlik mevzuatını iş gücü piyasasının değişen koşullarına uyumlu hale getirmeyi hedeflediklerini ifade etmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
3 Yorum