İşçi maaşlarına rekor zam! Şubatta imzalar atıldı!

İşçi maaşlarına rekor zam! Şubatta imzalar atıldı!
Belediylerde görev yapan işçilere yapılan maaş zamlarına ilişkin duyurular şubat ayında devam ediyor. Toplu iş sözleşmeleri ve ek protokol görüşmeleri neticesinde 23 ilde daha maaş zamları ve sosyal haklarda yapılan iyileştirmeler yayımlandı.

Şubat ayında maaş zamlarına ilişkin 23 ilde işçileri ilgilendiren yeni açıklamalar peş peşe geldi. Bu kapsamda belediye yönetimleri ile sendikalar arasında uzlaşmayla sonuçlanan toplu sözleşme görüşmeleri şöyle:

1- Aydın Söke Belediyesinde gerçekleştirilen toplu sözleşme süreci tamamlandı. Kadrolu işçiler ve belediye şirketine bağlı olarak çalışan işçilerin maaşlarına yüzde 50 ile 70 oranında zam yapıldı.

2- Karabük Yenice Belediyesinde Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri anlaşma ile sonuçlandı. Belediyede kadrolu çalışan işçilere ortalama yüzde 90, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kadroya geçen işçilere ise ortalama yüzde 75 oranında zam yapıldı.

3- Burdur'un Gölhisar ilçesinde sendika sözleşmeleri yapıldı

4- Kilis'in Elbeyli ilçe Belediyesi, 2024 yılı toplu sözleşmeleri çerçevesinde kadrolu işçilerine yönelik önemli bir adım atarak çalışanlarına yüzde 80 zam yaptı.

5- Manisa Büyükşehir Belediyesinde toplu iş sözleşmesi imzalandı. Ortalama ücret 27 bin 510 liraya yükseldi.

6- Gaziantep Oğuzeli Belediyesi 2024 yılı personel maaş artışı için toplu iş sözleşmesi protokol töreni gerçekleştirildi. Maaşlara ek yüzde 8 zam yapılacak

7- Kocaeli Körfez Belediyesi´nde maaşlara yüzde 77 zam yapıldı. Körfez Belediyesi çalışanlarına ek yüzde 10,68 zam daha yapıldı. İkramiye ve sosyal haklar ile birlikte giydirilmiş maaş 37 bin TL’ye yükseldi.

8- Van'ın Muradiye Belediyesi tarafından çalışmalar sürdürülürken yeni toplu iş sözleşmesi imzalandı.

9- Bursa Nilüfer Belediyesi, yaptığı ikinci ek sözleşmeyle birlikte,kadrolu işçi olarak çalışan yaklaşık 2 bin 500 personelin maaş ve sosyal haklarında büyük oranda iyileştirme yaptı. Nilüfer Belediyesi’nde en düşük maaş 32 bin 462 TL’ye yükselirken, en yüksek maaş da 53 bin 98 TL oldu.

10- Karabük Safranbolu Belediyesinde toplu sözleşme heyecanı yaşandı. Toplu sözleşme sonucuna göre Safranbolu Belediyesi’nde en düşük işçi maaşı sosyal yardımların da içinde yer aldığı son 6 aylık dönemle birlikte yüzde 87’lik zamla 25 bin TL oldu.

11- Manisa Turgutlu Belediyesi’nde 2024 yılında en düşük personel maaşının 24 bin 823 TL olmasına yönelik sözleşme imzalandı.

12- Tokat Belediyesinde kadrolu işçi maaşlarına yüzde 60 zam yapıldı

12- Denizli Bozkurt Belediyesinde toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sözleşme kapsamında belediye alışanlarına yüzde 50 oranında zam yapıldı.

13- Gaziantep'in Nizip Belediyesiyapılan toplu iş sözleşmesiyle işçiler yüzde 110 oranında zam yaptı.

14- Giresun Belediyesi’nde toplu sözleşme imzalandı. Toplu sözleşme ile en yüksek %120 dilimindeki zam kapsamında, Giresun Belediyesi bünyesinde çalışan şirket işçileri en düşük 25 bin TL ve en yüksek ise 29 bin TL maaş alacak. Ayrıca 34 gün olan ikramiye rakamı ise 40 güne çıkartıldı

15- Van Büyükşehir Belediyesi ile Hizmet İş Sendikası Van Şubesi arasında imzalanan toplu iş sözleşmesiyle işçilere ortalama yüzde 95 oranında zam yapıldı.

16- Bartın Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında 2024 yılı Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. Yapılan sözleşme kapsamında çalışanların en düşük maaşının 26 bin 3 lira oldu ve en düşük işçi maaşı 29 bin 119 liraya çıkartıldığını belirtti.

17- Malatya Büyükşehir Belediyesinde KHK kapsamında çalışmakta olan personellerin Birleştirilmiş Sosyal Yardımları yüzde 100 artırılırken, yıllık 32 yevmiye olan ikramiyeleri 40 yevmiyeye yükseltildi. Ayrıca diğer ücret ve sosyal haklarına da yüzde 70 zam yapıldı.

18- Yalova Belediyesi Yeşil Körfez Su Birliği ile Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri (Tes-İş) Sendikası arasında yapılan toplu iş sözleşmesiyle en düşük işçi maaşı 41 bin lira oldu.

19- Mersin Tarsus Belediyesi’ndeki kadrolu işçiler için 2024 toplu sözleşme görüşmeleri rekor bir zamla tamamlandı. Kadrolu işçi maaşlarına yüzde 100 artış yapıldı.

20- Denizli’nin Honaz Belediyesi, yaptığı açıklamasında belediye çalışanlarına yüzde 70 oranında zam yaptıklarını ifade etti. Zam sonrasında en düşük net maaş 21.536 TL oldu.

21- Bursa Mudanya Belediyesinde 2024 yılını kapsayacak Toplu İş Sözleşmesi’ni imzalandı. İşçi maaşlarına yüzde 100 oranında zam yapıldı ve en düşük kadrolu işçi maaşımız ise 35 bin lira oldu.

22- Tekirdağ Malkara Belediyesi, Malkara Belde Kent A.Ş. şirketi bünyesinde hizmet veren sürekli işçilerin maaşlarına yüzde 120 zam yaptı.

23- Yalova Kaytazdere Belediyesi toplu-İş sözleşmesinde işçi ücretlerine yapılan %130 zam ile en düşük işçi maaşı 32.000-TL olarak belirlenmiştir

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.