Kamudaki şefler, 3600 ek gösterge ve yardımcı hizmetler açıklaması

Kamudaki şefler, 3600 ek gösterge ve yardımcı hizmetler açıklaması
İYİ Parti Bursa Milletvekili Hasan Toktaş, kamudaki şeflerin ve diğer memurların 3600 ek gösterge sorununu ile yardımcı hizmetler sınıfı personelinin taleplerini dile getirdi.

Yerel seçim yaklaştıkça siyasi parti temsilcilerinin memurlara yönelik açıklamaları artmaya başladı. Bu kapsamda Milletvekili Toktaş, yaptığı konuşmasında, 3600 ek göstergenin yamalı bohçaya döndüğünün altını çizerken kamudaki şeflerin ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının beklentilerini gündeme taşıdı.

Bursa Milletvekili Hasan Toktaş şu ifadeleri kullandı:

3600 EK GÖSTERGE YAMALI BOHÇAYA DÖNDÜ

Değerli milletvekilleri, yamalı bohçaya dönen, verimli bir şekilde çıkarılamayan 3600 ek gösterge vaadinden bahsetmek istiyorum. Çalışanlarımızın yıllardır beklediği, hem maaş artışında hem de emeklilikte avantaj sağlayan 3600 ek gösterge umutları verimli bir şekilde işleme konulamamıştır. Yine bir 3600 ek gösterge sözü verilmiş, kimlere ek gösterge verileceği, kimlerin kapsam dışı bırakılacağı belli ki seçim öncesi olduğu için açıklanmamaktadır. Vatandaşlarımız seçim sürecinde ortaya atılan vaatlerin en kısa sürede ve en geniş kapsamda beklentileri karşılayan oranlarla hayata geçirilmesini beklemektedirler.

KAMUDAKİ ŞEFLER KAPSAM DIŞI BIRAKILDI

Sosyal ve özlük haklarına ilişkin birbirine yakın ve benzer olan unvanlar arasında daha önceden yapılan farklı düzenlemeler maalesef sorunu çığ gibi büyütmektedir. 3600 ek gösterge alamayanlar ve farklı düzenlemelere tabi tutulanlar konusu da adaletsizliği derinleştirmektedir. 2023 yılında yapılan ek gösterge düzenlemesinde kamudaki şefler kapsam dışı kalarak mağdur olmuşlardır. Yine, Cumhurbaşkanı ve Bakan Vedat Işık’ın verdiği sözlere rağmen birinci dereceye yükselen tüm memurların ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltilmesi de gecikmemelidir. Adaleti zedeleyen, vatandaşımızın hakkı olan bu gibi konular hep bir seçim öncesine kurban edilerek maalesef pazarlık konusu yapılmaktadır; bu huyunuzdan vazgeçiniz, haklı olanın hakkını hemen teslim ediniz.

YARDIMCI HİZMETLER SINIFI, GENEL İDARE HİZMETLERİNE GEÇİRİLMELİ

Çalışma hayatının bir diğer önemli konusu ilave ek ödemelerin ve prime esas kazançların emekliliğe sayılmaması meselesidir; bu durum, çalışan ve emekliler arasındaki uçurumu gittikçe büyütmektedir. Ülkemizde emekli maaşı bağlanma oranı yüzde 45'e kadar düşmüştür. Yine, 2008 öncesi ve sonrası göreve başlayan tüm memurların ek göstergesi 3600’e yükseltilmelidir. Yardımcı hizmetler sınıfı, genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmelidir.

Kamubiz.com ÖZEL HABER

NOT: HABERİMİZLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK BELİRTEBİLİRSİNİZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
18 Yorum