MEMUR ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞİYOR SON DAKİKA: SGK Uzmanı uzaktan ve esnek çalışma ayrıntıları tek tek anlattı!

MEMUR ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞİYOR SON DAKİKA: SGK Uzmanı uzaktan ve esnek çalışma ayrıntıları tek tek anlattı!
Kamuda esnek çalışma nedir? Kamuda uzaktan ve esnek çalışma modellerinin kapsamı ve içeriği netleşiyor. Memurlara uzaktan ve esnek çalışma modeli nasıl olacak? Memur çalışma saatleri düşecek mi? SGK Uzmanı Murat Göktaş ayrıntıları tek tek anlattı!

Esnek çalışma modelinde memurların en çok merak ettiği soru, memur maaşları düşecek mi? Memurların haftalık 40 aat çalışma saatleri azalacak mı? SGK Uzmanı tane tane anlattı..

"CUMHURBAŞKANI'NA VERİLMİŞ BİR YETKİ VAR"

Göktaş şu ifadeleri kullandı: "Aslında 657 sayılı devlet memurları kanununda Cumhurbaşkanı'na verilmiş bir yetki var. Cumhurbaşkanı kamu görevini yerine getiren memurların uzaktan veya iş yeri dışında çalışmalarına izin verebilecek düzenleme yapma yetkisi verildi. Pandemi sürecinde bunun kısmen provası da yapılmış oldu. Şu anda yapılmak istenen şey tabii biraz daha verimliliği artırıcı ve tasarruf tedbirlerine uyumlu uzaktan çalışma modeline geçilmeye çalışıyor.

"6 ÇEŞİT MODEL VAR"

Bununla ilgili bir yönetmelik taslağı şu anda gündemde. Yönetmelik taslağına göre 6 çeşit çalışma öngörülüyor kamu görevlileri için. Esnek çalışma, uzaktan çalışma, yoğunlaştırılmış çalışma modeli, kısmi çalışma modeli gibi birçok modeli de içeriyor.

ESNEK ÇALIŞMA NASIL TASARRUF SAĞLAR?

Örneğin İstanbul üzerinden düşecek olursak servislerin kaldırılmasına ilişkin bir gündem vardı. Servis ihtiyacı olmayacak, iş yerinde yemek ihtiyacı olmayacak gibi. Buralardan tasarruf edilmesi düşünülüyor.

Büyükşehirlerde işe gidip gelirken ciddi yorgunluk oluyor. Verimlilik de düşüyor. Trafikte ciddi bir yoğunluğa neden de oluyor. Trafikte de bir rahatlama olabilir gibi bir öngörü de var. Yakıt tasarrufa da olacak bu şekilde.

Kamu çalışanları 'Memur mesai saatleri değişecek mi, günde kaç saat mesai yapılacak?'' sorularına yanıt aramaya başladı. Memurlara uzaktan ve esnek çalışma içeriği merak ediliyor. Peki, Memur çalışma saatleri azalacak mı, memurlar evden mi çalışacak? Sosyal Güvenlik Uzmanı, eski SGK İstanbul İl Müdürü Murat Göktaş, taslağın ayrıntılarını tek tek anlattı.

"PARASAL YARDIMLAR DEVAM EDER?"

Cüzi de olsa parasal yardım devam eder. Belki evindeki pişecek yemeğin bir kısmını karşılayacak miktarda yemek yardımı olabilir. Donanımsal ihtiyaçlarla ilgili düzenleme olabilir. Bilgisayar, internet, yazıcı vs...

MESAİ SAATLERİ NASIL BELİRLENECEK, MAAŞLARA YANSIYABİLİR, HAK KAYBI OLACAK MI?

Aylıklarla ilgili bir değişiklik olmayacak. Çalışma sürelerinin düzenlenmesine ilişkin bir hüküm var ama aylıklar biliyorsunuz göstergeler, kademelere göre belirleniyor. Esnek çalışma modelinde kişi tercih yapabilecek. İş yerine 2 saat erken gelebilecek, en fazla 3 saat de geç çıkabilecek. Bu süreyi amiri ile birlikte belirleyecekler.

"4 GÜN ÇALIŞMA OLABİLİR"

Günlük 10 saati geçmeyecek şekilde, 4 gün çalışacaklar. Memurlar haftalık 40 saat çalışıyor. Ertesi hafta bir gün boşta kalabilecekler.

"TASLAKTAKİ ÖNEMLİ DÜZENLEME"

Önemli bir düzenleme de şu an evinizde bir engelli, bakıma muhtaç, yaşlı, kaza geçirmiş birisi varsa talep edilmesi durumunda 2 ay süreyle günde 5 saat çalışmasına izin verilecek memurun

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.