Memur maaş zamlarını ilgilendiriyor: Pazartesi kritik veri açıklanıyor!

Memur maaş zamlarını ilgilendiriyor: Pazartesi kritik veri açıklanıyor!
Milyonlarca memur ve emeklinin gözü pazartesi açıklanacak enflasyon verilerinde... TUİK, 4 Aralık Pazartesi günü Kasım ayı enflasyon verilerini açıklayacak ve böylelikle memurların 5 aylık zam oranı netleşmiş olacak.

TUİK, Kasım ayı resmi enflasyon rakamlarını pazartesi günü açıklayacak. Memur ve emeklilerin yılın ikinci yarısına dair 5 aylık zam oranı Kasım enflasyonunun yayımlanmasıyla netleşecek. 6. ayın enflasyon verileri 3 Ocak'ta açıklanacak aralık ayı enflasyonuyla memurların 2024 zam oranı belli olacak.

Yılın ikinci yarısındaki 4 aylık rakamlara göre memur ve emeklilerin zam hesabında son durum şöyle...

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ NE KADAR ZAM ALACAK?

Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alıyorlar. Temmuz ayında yüzde 6'lık sözleşme zammı alan memur ve emekliler bu oranı aşan miktarda enflasyon farkına hak kazanacak.

Ekim sonu itibarıyla bu rakam yüzde 22'yi aşmış durumda. Net rakam kasım ve aralık aylarına ilişkin enflasyon verisiyle belli olacak.

Memur ve memur emeklileri ocak ayında yüzde 15 de toplu sözleşme zammı alacak.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ NE KADAR ALACAK?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için durum farklı. Bu kapsamdaki emekliler 6 ayda bir oluşan enflasyon oranı kadar zamma hak kazanıyor. Yılın ikinci yarısında dört aylık veri açıklandığı için şimdiden yüzde 29,41'lik zam imkanı doğdu. Yılın kalan iki ayına ilişkin verilerin açıklanmasıyla zam oranı netleşecek.

EKONOMİSTLER NE BEKLİYOR?

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, kasım ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 3,68 artacağını tahmin etti.

ENFLASYON NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayı enflasyon verilerini 4 Aralık Pazartesi saat 10.00'da açıklayacak.

ntv

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum