Memur- Sen, toplu sözleşmedeki EK ÖDEME için harekete geçti!

Memur- Sen, toplu sözleşmedeki EK ÖDEME için harekete geçti!
Memur Sen, 7. Dönem Toplu Sözleşme ile elde edilen “Koruma ve Güvenlik Görevlilerine Ek Ödeme” konusunda yorum farklılıklarının giderilmesine yönelik Cumhurbaşkanlığına başvuru yaptı.

İşte yetkili konfederasyon Memur-Sen tarafından “Koruma ve Güvenlik Görevlilerine Ek Ödeme” verilmesine ilişkin yapılan açıklama:

3. Dönem Toplu Sözleşmeden 7. Dönem Toplu Sözleşmeye kadar kapsam ve miktar bakımıyla arttırarak ilerlettiğimiz “Koruma ve Güvenlik Görevlilerine Ek Ödeme” kazanımımızda, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının eksik yorumu sonucu doğan mağduriyetin giderilmesi için Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığına yazımızı ilettik.

7. Dönem Hakem Kurulu Kararı’nın 29 uncu maddesiyle elde ettiğimiz koruma ve güvenlik görevlisi kadro ve pozisyonlarında bulunan personelin ek ödeme oranlarına 10 puan, silahlı olarak görev yapanlara ilave 5 puan ilave edilmesi kazanımımız; 7. Dönem Hakem Kurulu Kararı’nın 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmesiyle uygulanmaya başlamıştır.

Söz konusu koruma ve güvenlik görevlilerine ilave ek ödeme yapılmasına dair hükmün içeriğindeki “kadro ve pozisyon” ifadeleri ile koruma ve güvenlik görevlisi pozisyonlarındaki sözleşmeli personelin de bu ek ödemeden yararlandırılması sağlanmıştır.

Söz konusu mezkur hüküm bu denli açıkken, kimi kamu kurum ve kuruluşlarının farklı yorumu; uygulamada toplu sözleşme kazanımımızdan yararlanamayan sözleşmeli personelin mağduriyetine sebep olmuştur.

Söz konusu uygulama farklılığı ve görüş eksikliklerinin giderilmesi, uygulama birliğinin sağlanması ve koruma ve güvenlik görevlisi kadro ve pozisyonlarında bulunan personelin mağduriyetinin giderilmesi için kamu kurum ve kuruluşlarına mütalaa verilmesi talebimizi Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı’ndan talep ettik

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
8 Yorum