Memur ve emekli Temmuz zammında hesap değişti: Merkez Bankası tavsiye mektubundan ilk ipucu...

Memur ve emekli Temmuz zammında hesap değişti: Merkez Bankası tavsiye mektubundan ilk ipucu...
Merkez Bankası'nın hükümete yazdığı tavsiye mektubunda memur ve emekli temmuz zam oranları için ilk ipucu geldi. Yeni tahminlere göre memur ve memur emeklisi yüzde 19'luk zam alacak. İşte detaylar...

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, Mayıs ayında yüzde 73 enflasyon tahmini, milyonlarca memur ve emeklinin maaş hesabını değiştirdi. Buna göre mayısta yüzde 73 enflasyon çıkması durumunda, 6 aylık enflasyonun yüzde 24 civarlarında olması bekleniyor.

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre Merkez Bankası'nın hükümete yazdığı tavsiye mektubu da zam oranları için ilk ipucunu vererek, "Baz etkisiyle Mayıs ayında enflasyonun yüzde 73 seviyesinde çıkmasını bekliyoruz" demişti. Bu tahmine göre 2024'ün 6 aylık enflasyonunun yüzde 24 seviyesinde çıkması bekleniyor.

MEMUR VE EMEKLİ YÜZDE 19 ZAM ALACAK

Bu oran ise SGK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşlarına doğrudan yansıyacak. Memur ve memur emeklisi yüzde 7.39 enflasyon farkıyla yaklaşık yüzde 19'luk zam alacak.

Ocak ayında memur maaşı zam oranı, SGK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranından yaklaşık yüzde 12 daha fazla çıkmıştı. Daha sonra zam oranları eşitlenmişti. Temmuz'da SGK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranının, memur zam oranından daha fazla olması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum