Milyonlarca memuru ilgilendiriyor: Fazla mesai ücreti ve nöbet ücreti verilecek mi? İşte dikkat çeken detay...

Milyonlarca memuru ilgilendiriyor: Fazla mesai ücreti ve nöbet ücreti verilecek mi? İşte dikkat çeken detay...
Kamuda Tasarruf Genelgesi kapsamında memurlara nöbet ücreti ve fazla mesai ücreti ödenecek mi? Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Tasarruf Genelgesine göre memurlar nöbet ücreti alacak mı, fazla mesai ücreti olacak mı? İşte ayrıntılar...

Tasarruf Genelgesinde memurların cep telefonları, lojman, kamp, kreş, sosyal tesis, nöbet ücreti, fazla mesai ücreti hususlarında hangi düzenlemeler yer aldı? Memura fazla mesai ücreti ve nöbet ücreti verilecek mi? İşte madde madde detaylar...

Kamuda ilk yıl 250 milyar TL'yi bulması beklenen tasarruf tedbirlerine ilişkin genelge resmen devreye girdi. Tasarruf Genelgesi'nin yürürlüğe girmesiyle birlikte kamu görevlilerinin bazı hakları ve harcamalarında kısıtlamalar getirilmiş gibi görünüyor.

İşte genelgede belirtilen bazı önemli noktalar:

Cep Telefonu Limitleri: Kamu görevlilerine tahsis edilen cep telefonlarının aylık görüşme ücretleri belirli bir limitin üzerine çıkarılmayacak. Bu limit, memur aylık katsayısı ile belirlenecek ve aşılması engellenecek.

Elektronik Yazışmalar: Tüm resmi yazışmaların artık elektronik bilgi sistemleri üzerinden yapılması sağlanacak ve posta ile gönderilmeyecek.

Fazla Mesai Ücretleri: Kamu personeli, zorunlu olmadıkça fazla mesai ve nöbet ücreti alacak şekilde çalıştırılmayacak.

Sosyal Tesis ve Taşıt Alımları: Yeni hizmet binaları, lojmanlar, kamplar, kreşler ve sosyal tesisler için arsa veya arazi satın alınmayacak, kiralanmayacak veya yeni inşaatlara başlanmayacak. Ayrıca, kamu kurumlarında üç yıl boyunca yeni taşıt edinilmeyecek.

Büro Malzemesi ve Kitap Basımı: Üç yıl süreyle büro malzemesi, kitap, dergi, bülten basılmayacak ve demirbaş alımları yapılmayacak. Ayrıca, hizmet içi eğitim ve diğer organizasyonlar uzaktan erişim yöntemiyle gerçekleştirilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı Örneği: Diyanet İşleri Başkanlığı, tasarruf tedbirleri kapsamında yurtdışı programlarını iptal etmiş ve yurtdışı personel görevlendirmelerini minimum seviyeye indirmiş gibi görünüyor. Ayrıca, başkanlığın hizmetinde kullanılan bazı araçlar iade edilmiş.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum