Taşeron ve İŞKUR TYP'li İşçilere KADRO Kapısı Açıldı: Önerge TBMM'ye Geldi

Taşeron ve İŞKUR TYP'li İşçilere KADRO Kapısı Açıldı: Önerge TBMM'ye Geldi
2017 yılında yayımlanan 696 sayılı KHK ile kadro alamayan taşeron işçiler ile İşkur TYP çalışanları için önergeler TBMM'ye geldi. Konu ile ilgili son dakika açıklamaları CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan'dan geldi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, TBMM Başkanlığı 'na sunduğu Meclis Araştırma Önergesinde, kadro alamayan taşeron işçilerin ve İşkur TYP çalışanlarının sorunlarını dile getirdi ve kadro için Bakan'a önerge hazırladı.

Taşeron işçileri ilgilendiren önerge TBMM 'de. Milletvekili Uğur Bayraktutan, Meclis'e sunduğu önergede taşeron ve TYP işçilerinin kadro sorunlarını şu şekilde iletti:

TAŞERONA KADRO

“696 Sayılı KHK ile çıkarılan Taşeron düzenlemesi neticesinde; 5018 sayılı Kanunun dışında kalan 36 farklı özel bütçeli kuruluştan sadece 8’i kapsama alınırken, aralarında Anadolu Ajansı, Merkez Bankası, Ziraat Bankası ve TRT’nin de yer aldığı 26 özel bütçeli kuruluş kapsama alınmadı. Öte yandan 26 farklı Kamu İktisadi Teşebbüsü de dışarıda kaldı. Böylece bu özel bütçeli kuruluşlar ve KİT’lerde çalışan taşeron işçilere haksız şekilde kadro yolu kapatılmıştır.

KHK ile kapsama alınan kamu idarelerinde çalışan tüm taşeron işçilere kadro verilmemiş, KHK’nin 127. maddesi ile sadece “personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında” çalıştırılan taşeron işçilerin kadroya alınması düzenlenmiştir. Böylece hizmet alımı ihalelerinde çalışan ancak ihalesi “personel çalıştırılmasına dayanmayan” işçiler kapsam dışında tutuldu. Hizmet alımı ihalelerinde personel gideri yüzde 70’in altında ise, ihale, ‘personel çalıştırılmasına dayalı ihale’ sayılmamıştır. Bu yüzden personel giderinin yüzde 70’in altında düşebildiği birçok farklı hizmet alımında çalıştırılan taşeron işçiler dışarıda kalmıştır. Ayrıca Taşeron düzenlemesini içeren 696 sayılı KHK’ya rağmen kadro verilmeyen binlerce taşeron işçisi bulunmaktadır. Hizmet alım sözleşmesine tabi çalışanlar sözleşme sonunda işsiz kalmaktadır. Hizmet alımı ihalesinden alınan kiralık araç şoförleri, Kamuda kiralık araç şoförleri gibi, sağlıkta hastane bilgi işlemcilerine, görüntüleme çalışanlarına, sosyal tesis çalışanlarına ne yazık ki kadro verilmemiştir.

"TOPLUM YARARI PROJESİ KAPSAMINDA ÇALIŞANLARA KADRO VERİLMELİDİR"

696 Sayılı KHK’nın 127. Maddesi ile 375 Sayılı KHK’ya eklenen maddeler ile kadroya geçişle ilgili düzenlemeye yer verilmiştir. 703 Sayılı KHK ile Başbakanlıkta görev yapan 113 şoför için yapılan özel düzenleme ile ilgili personel sürekli işçi kadrosuna geçirilmiştir. Diğer kurumlarda çalışan personel %70’lik işçilik maliyeti kısıtlamasına tabi tutulurken; Başbakanlık personeli bu kısıtlamaya tabi tutulmamıştır.

KİT çalışanları kadro hakları verilmediği için mağdurdur. Enerji, Karayolları, Demiryolları, PTT, Devlet Su İşleri, Millî Park, orman çalışanları, güvenlik çalışanları gibi KİT'lerde çalışan binlerce işçi kadro beklemektedir. Belediyelerde kadro beklerken şirket kadrosuna alınanlar da mağdurdur. Millî Eğitim'de ‘Toplum Yararı’ projesi kapsamında çalışanlara da kadro verilmelidir.

Ülkemiz genelindeki ekonomik sıkıntılar da göz önüne alındığında; özlük, sosyal ve ekonomik hakları bakımından ilgili şoförlerin ve işçilerin mağduriyetlerinin ivedilikle giderilmesi; adalet, eşitlik ve hakkaniyet ilkeleri doğrultusunda çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen hususlar ışığında 696 sayılı KHK sonrası mağduriyet yaşayanların sorunlarının tespit edilmesi ve adalet, eşitlik ve hakkaniyet ilkeleri çerçevesinde özlük, ekonomik ve sosyal hakları hususunda gerekli iyileştirme çalışmalarının başlatılması ve kapsam dışında bırakılan işçilerin tamamının kapsam içine alınması hususunda gerekli düzenlemelerin yapılması amacıyla Anayasa’nın 98 nci ve içtüzüğümüzün 104’ ncü ve 105’nci maddeleri gereğince Meclis Araştırma Komisyonu açılmasını saygılarımla arz ederim.”

birgün

NOT : HABERİMİZ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK BELİRTEBİLİRSİNİZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
30 Yorum