Kamudaki şefler 3600 ek gösterge ve özlük haklarında iyileştirme müjdesi istiyor!

Kamudaki şefler 3600 ek gösterge ve özlük haklarında iyileştirme müjdesi istiyor!
Kamuda yönetici sınıfında yer alan şefler, yerel seçim öncesi hem maaş hem ikramiyelerinde artışı sağlayacak 3600 ek gösterge müjdesi istiyor.

MEB şeflerine 3600 ek gösterge ve özlük haklarında iyileştirme yapılmasını istiyoruz. Yıllar içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarında belirli hizmet sınıflarında görev yapan bazı unvanlara yönelik özlük haklarıyla ilgili iyileştirici düzenlemeler yapılmış ise de Genel İdari Hizmetler Sınıfında ve Yönetim Hizmetleri Grubunda olan 1 No.lu Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 509.Maddesinde bakanlıkların taşra teşkilatı yönetim kademelerinden sayılan Şefler bu düzenlemelerden yararlanamamışlardır.

Belirli bir mesleki tecrübeden sonra meslekleriyle ilgili yapılan yazılı ve mülakat sınavlarında başarılı olduktan sonra mesleğe atanan Şefler kurumsal hafızaya hakimlik ve mevzuat donanımlarıyla kamu kurum ve kuruluşlarının işleyişinde önemli bir role sahip olmanın yanında sevk ve idaresinden sorumlu olduğu birimlerinde vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü noktasın da en öncelikli müracaat merciidir.

Şefler, maiyeti altında çalışanlardan daha az ücret alıyor

Hiyerarşik pozisyonları açık bir şekilde 1 No.lu Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde belirlenmiş Şeflerin kamu kurum ve kuruluşlarının vatandaşa hizmet sunumunda üstlendiği rolü de dikkate alındığında, nimet- külfet dengesi içerisinde maiyeti altında çalışanlardan daha az ücret aldıkları da bilinmektedir.

3600 ek gösterge düzenlemesi kamudaki şefleri kapsamalı

Hal böyle iken Devlet Memurları Kanunu ile bazı kanunlarda ve 375sayılı Kanun Hükmünde Kararname de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 6. Maddesinde "Genel İdare Hizmetleri Sınıfına" haiz tüm yöneticiler ve bazı alt meslek grupları 3600 ek göstergeden yararlanırken 1 No.lu Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre taşra teşkilatı yöneticilerinden sayılan "Şefler" yine bu iyileştirici düzenlemelerden yararlanamamıştır. Söz konusu kanun tasarısının: Şeflerin hiyerarşik konumu, sorumluluk düzeyi, yürütmüş oldukları görevin önemi, hizmet sınıfı, kadro unvan/derece ve eğitim durumu gibi kriterler dikkate alınmadan kapsam dışı bırakılarak yasalaşması ile birlikte sistemde yaşanan sorunlar giderilememiş, adalet duygusu pekiştirilmemiş ve kamu görevlileri arasındaki hiyerarşik düzenin temini sağlanamamıştır. Bu çerçevede; Kamu Şeflerinin de 3600 ek gösterge düzenlemesinden yararlanabilmesi için gereğini talep ediyoruz

NOT : HABERİMİZ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK BELİRTEBİLİRSİNİZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
26 Yorum