Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten MEMURLARI üzecek açıklama: Kimse bana ek ödenek için gelmesin!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten MEMURLARI üzecek açıklama: Kimse bana ek ödenek için gelmesin!
Kamuda tasarruf paketinde neler var? Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf paketi kapsamında ekonomi programının ve tasarruf tedbirlerinin tavizsiz uygulanacağını belirterek, "Kamuda kimse ek ödenek için bana gelmesin" dedi.

Kamuda tasarruf paketinde neler var? Kamuda tasarruf paketi maddeleri Türkiye'den Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre; AK Parti'nin seçim kaybetmesinde baş etken olarak 'Emekliler ve hayat pahalılığı' gösterilmişti. Seçim öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere AK Parti kurmayları, özellikle emekliler için yeni bir adım atılması konusunda tüm imkanları zorlamış, ancak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mevcut bütçenin buna izin vermeyeceğini belirterek, bu talepleri geri çevirmişti. Şimşek, seçim sonrası bazı AK Parti kurmayları ve bakanlarla yaptığı toplantıda, emekliler için neden yeni bir adım atılmadığını, "Bunu yapmak için Türkiye'nin yurt dışından yüzde 50'den fazla bir faizle borçlanması gerekecekti. Böyle yaparsak, gelecek nesilleri de ipotek altına alacaktık. Buna izin veremezdik" sözleri ile anlattı.

EK ÖDENEK İÇİN GELMEYİN

Şimşek, kamuda tasarruf paketi uyguladıkları tasarruf tedbirlerine ilişkin ise şu bilgileri verdi:

Bir kuruş bütçe dışı ödenek verilmiyor, verilmeyecek. Her kurum ve bakanlıklar ile belediyeler bütçelerinde öngörülen sınırların dışına çıkamayacak. Kimse ek ödenek için bana gelmesin.

YENİ BİNA ALIMI YASAK

Yeni kamu binası alınmasına kesinlikle izin verilmeyecek. Tam tersine kamu binası giderleri konusunda tasarruf yapılacak. Bu konuda gelecek ödenek talepleri reddedilecek. Örneğin bizim bakanlığımıza bağlı bir birimin binası ile ilgili sorun çıktı. Yeni bina almadık veya kiralamadık. O binadaki personeli kendi bakanlığımızın binasına taşıdık. 3 kişi oturan personel odalarını masa sandalye koyduk 5'e-6'ya çıkardık. Bu nedenle tüm kamu kurumları ellerindeki bina imkanına göre planlama yapacak.

ARAÇ KONUSUNDA ÇOK TİTİZİZ

Kamudaki servis hizmetine sınırlama getirilecek. Zorunlu olmayan servis hizmetleri son buluyor. Kamuda araç tasarrufu en çok önem verdiğimiz konulardan biri. Bu nedenle, zaten bir süredir araç tasarrufu konusunda dikkat ediyoruz. Kiralama veya yeni araç alımında çok katı kurallar var. Yeni araç alınmasına yönelik talepler geldiğinde, titiz bir inceleme yapılıyor. Öncelikle 'elinizdeki mevcut araçları satın, yerine o zaman yenisini alın' diyoruz. Yenisi alınacaksa da TOGG almalarını söylüyoruz.

SEMİNER ADI ALTINDA TATİL YOK

Yurt dışı ve yurt içi toplantılar, eğitim seminerleri veya konferanslar gibi talepler olduğunda, her kurum kendi binası içinde kendi bulunduğu yerde bunları yapacak. Yurt dışındaki bir toplantıya katılım zorunlu ise, personel sınırı olacak. Örneğin, Ankara'daki bir kamu kurumu Antalya'daki 5 yıldızlı otele para verip eğitim semineri düzenleyemeyecek. Ankara'da bunu kendi imkanları ile yapacak. Ayrıca, kırtasiye, temsil-ağırlama giderleri sıkı bir şekilde kontrol ediliyor.

İHALE YASASI DEĞİŞECEK

Kamu İhale Yasası değişiyor. Kamu ihale mevzuatı uluslararası norm ve standartlara uyumlu olacak şekilde güncellenecek. Kamu alımlarına yönelik harcamalar tasarruf odaklı olacak. Kamu alımlarında ortaya çıkacak zararların önlenmesi için her türlü adım atılacak.

Türkiye Gazetesi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
10 Yorum