Memurlara kötü haber! Temmuz hesabı yapıldı, zam oranı düştü!

Memurlara kötü haber! Temmuz hesabı yapıldı, zam oranı düştü!
Memur, emekli ve asgari ücretli maaşlarına yapılacak olan Temmuz 2024 zammının hesapları yapılırken kötü haberi Sosyal Güvenlik Uzmanı Aziz Çelik verdi.

Çalışma hayatı uzmanı Dr. Aziz Çelik'ten memur, emekli ve asgari ücretlilere yönelik kötü bir haber geldi. Çelik, temmuz ayı için planlanan maaş artışının beklentilerin altında olacağını söyledi. Çelik, ayrıca temmuz ayında enflasyonun yaklaşık 5 puan altında zam yapılacağını belirtti...

Çelik'in sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle;

Seçim sonrası olacaklar netleşmeye başladı! Neoliberalizmin daniskası! Enflasyonun faturası ücretliye, emekçiye ve emekliye kesilecek!

Temmuz 2024'te asgari ücrete ikinci bir zam var mı?

Merkez Bankası, Hükümete yazdığı mektupta asgari ücrete Temmuz 2024'te ikinci bir zam yapılmamamasını istedi. Böylece ücret artışları bir kez daha enflasyonun sebebi ilan edildi. Hükümet zaten asgari ücrete ikinci zam yapılmayacağını ilan etmişti. Böylece Temmuz 2024'te asgari ücret artışı olmayacağı netleşti.

EMEKLİLERE NE KADAR İYİLEŞTİRME OLACAK?

Emekliye Temmuz 2024'ten önce her hangi bir iyileştirme yapılması söz konusu değil! Temmuz 2024'te ise işçi ve esnaf emekli aylıkları yasa gereği 6 aylık resmi enflasyon (Ocak-Haziran) oranında artacak. Bu artışı "enflasyona karşı koruduk" diye sunacaklar. Bir diğer tehlike 10 bin TL'ye tamamlanan en düşük aylık artmazsa emeklilerin önemli bir bölümü resmi enflasyon oranında bile zam alamayacak.

MEMUR MAAŞLARINA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Memurlara Temmuz 2024'te toplu sözleşmedeki ucube hüküm nedeniyle enflasyonun yaklaşık 5 puan altında zam yapılacak. Aynı şey memur emeklileri için de söz konusu olacak. Hükümetin bu kaybı telafi etmesi pek olası görünmüyor.

Emeklilik sisteminde adalet bekleyenler için gelecek seçime kadar ümit ışığı yok. Hükümet SGK'de gider artışına yol açacak bir düzenleme yapmayacak. Emeklilik yaşı, kademe ve benzeri iyileştirmeler yapılmayacak. Kamu tarafından yönlendirilen mal ve hizmet fiyatlarına seçim nedeniyle yapılmayan zamlar yapılacak. Ciddi bir zam dalgası olacak. Vergi artışları da cabası. Sözün özü sıkı para politikası, kemer sıkma politikası sıkı biçimde uygulanacak.

Hükümet halkın alım gücünü düşürmeye ve harcamalarını kısmaya yönelik sıkı bir neoliberal politika izleyecek. IMF'siz ve IMF'li sıkı bir sıkılaştırma, kemer sıkma politikası izleyecekler. Enflasyonla mücadele için tek bildikleri neoliberal ezber bu: Talebi kısmak, ücretleri baskılamak, kamu harcamalarını kısmak!

24 Ocak 1980 ve 2002 benzeri bu program ile enflasyon düşer mi bilemem ama halkın alım gücünün düşeceği ve yoksullaşmanın artacağı kesin! Bütün bunları "nasılsa 4 yıl seçim yok" diye yapmaya kalkışacaklar. Seçimsiz dört yılın emeğe faturası ağır olur! O yüzden erken seçim şart!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
6 Yorum