Uzman isimden coşku yaratan açıklama: Memur ve emekli maaşlarına eşi benzeri görülmemiş zam yapılacak!

Uzman isimden coşku yaratan açıklama: Memur ve emekli maaşlarına eşi benzeri görülmemiş zam yapılacak!
SGK Uzmanı Özgür Erdursun, 2024 yılında memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranında iddialı bir çıkış yaparak yerel seçimlerin etkisiyle, daha önce görülmemiş bir oranda zam yapılacağını öngördü...

Hükümet'in 11 Aralık'ta başlayacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sonrası belirleyeceği asgari ücret miktarının ardından, memur ve emekli zamlarında 2024 asgari ücreti referans olarak alıp masaya yatıracağı tahmin ediliyor..SGK Uzmanı Özgür Erdursun, bu senaryoya ek olarak yerel seçimleride dikkate alarak emekli ve memur maaşlarında "daha önce hiç görülmemiş" zam yapmayı planladığını söyledi.

MAAŞLARA EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR ZAM YAPILACAK

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler nedeniyle hükümetin seçim ekonomisi uygulamak zorunda olduğunu hatırlatan Erdursun, yapılacak yerel seçimlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın jübile seçimleri olacağının altını çizerken, bu nedenle geçmişte eşi benzeri görülmemiş bir artışa gidileceğini belirtti.

Erdursun'un emekli ve memur maaşları hakkındaki açıklamaları şu şekilde:

"Emekli maaşlarına çok önemli bir oranda zam yapılacak. Emeklilerin aylıklarını şu anda çok fazla tartışıyoruz ve bence iktidar kanadı maaşların konuşulmasını istiyor. Çok konuşulacak, çok dillendirilecek ve nihayetinde umulandan çok yüksek seviyede bir zam yapılacak ki eşi benzeri görülmemiş bir coşku yaratılabilsin.

EMEKLİ VE MEMURLARI "HAKSIZLIK YAPMIŞIM" PSİKOLOJİSİNE SOKACAKLAR

Seçim öncesi birçok emekliye "Vay be ben haksızlık yapmışım. Bu hükümeti eleştirdim ama haksız yere eleştirmişim, yine yapacağını yaptı ve gönlümüzü çaldı" şeklinde düşündürmek isteyecekler. Seçim öncesinde sosyal güvenlik konuları çok önem kazanır. 1987 yılında rahmetli Turgut Özal tam seçim öncesinde emeklilik sistemiyle ilgili değişiklik yapmıştı, aynı şekilde 1992'de Süleyman Demirel bu değişiklikle seçimi kazandı.

Benzer bir artışın da memurlar için yapılacağını düşünüyorum. Seçimlerin ardından yapılan seyyanen zam ile en düşük memur maaşı 22 bin 17 liraya yükseltildi ve asgari ücretle aralarındaki makas yeniden genişletildi. Şimdi asgari ücrete bir zam yapılacak ve hükümet, seçimlerden önce bu makasın yeniden kapanmaması için memur maaşlarına da yüzdesel olarak ciddi bir artış getirecektir.

"HÜKÜMET EMEKLİ AYLIKLARI TARTIŞILSIN İSTİYOR"

1999'da deprem sonrası koalisyon hükümeti yine emeklilikle ilgili yaş düzenlemesini getirdi ve seçimi kaybetti. Yine seçim öncesinde EYT yasası çıkarıldı. Türkiye'de seçim öncesi sosyal güvenlik, emekli aylıkları ve emekli hakları konularına mutlaka siyasiler girer. Hükümetler bu konuda çok avantajlıdır. Muhalefet sadece söyleyebilir, elinden bir şey gelmez ama hükümetler bunu gerçekleştirir ve oy alırlar. Şu anda çok düşük emekli aylıklarını konuştukça, aslında hükümet bunun dillendirilmesini ve iyice böyle konuşulsun, hükümet sanki bu konuda çok kötüymüş gibi algı olsun ve birden rekor bir zam gelsin diye bekliyorlar.

halk tv

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
7 Yorum