2018 yılında anestezi teknikeri ve teknisyeni alımı yapılması için soru önergesi

2018 yılında anestezi teknikeri ve teknisyeni alımı yapılması için soru önergesi
2018 yılında kamuya anestezi teknikeri ve teknisyeni alımı yapılmasına ilişkin Hatay Milletvekili Serkan Topal hakkında yazılı soru önergesi verildi. 2018 yılında kamuya anestezi teknikeri ve anestezi teknisyeni istihdam edilecek midir? Edilecekse kaç kişi istihdam edilecektir

2018 yılında kamuya anestezi teknikeri ve teknisyeni alımı yapılmasına ilişkin Hatay Milletvekili Serkan Topal hakkında yazılı soru önergesi verildi. 2018 yılında kamuya anestezi teknikeri ve anestezi teknisyeni istihdam edilecek midir? Edilecekse kaç kişi istihdam edilecektir?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLETİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıda belirtilen sorularımın Sağlık Bakanı AHMET DEMİRCAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim..
Saygılarımla. 16.01.2017

Serkan TOPAL
Hatay Milletvekili

Hastanenin en önemli sağlık personellerinden olan Anestezi Tekniker ve Teknisyenleri her yıl katlanan mezun sayısı ve buna paralel olarak azalan kamuya alımlar sebebiyle mağdur edilmektedir. Bir ameliyatın salimen devam edebilmesi için olmazsa olmazlardan olan

Anestezi Tekniker ve Teknisyenleri sağlık kurumlarının bir parçasından ziyade yapıtaşlarıdır.

Acillerde, servislerde, yoğun bakımlarda, mavi kodlarda ve tabiki ameliyathanelerde Anesteziye ihtiyaç duyulması bunun en büyük kanıtıdır. Yardımcı sağlık personeli içinde riskli ve bir o kadar da geniş alana etki eden Anestezi Mezunlarının iş alanlarının bu kadar kısıtlı olması alımları sınırlayan en önemli etkenlerden biridir. Bir başka sorun da hemşire, sağlık memuru gibi personellerin 2-3 aylık eğitimle anestezi Teknikeri yerine çalıştırılmasıdır.

Ülkemizde 73bin "anestezi mezunu" olmasına rağmen 2017 yılında 257 anestezi teknikeri,45 anestezi teknisyeni kamuya istihdam edilmiştir. Yapılacak alımlarda artık "anestezi tekniker ve teknisyenlerinin" göz ardı edilmemesi elzemdir.

Bu çerçevede:

1- 2018 yılında kamuya anestezi teknikeri ve anestezi teknisyeni istihdam edilecek midir? Edilecekse kaç kişi istihdam edilecektir?

2- Son on yıl içerisinde kamuda istihdam edilen anestezi teknikeri ve anestezi teknisyeni yıllara göre ne kadar olmuştur?

3- Ülkemizde işsiz üniversite mezunlarını kamuda istihdam etmek için politikanız nedir?

Kamubiz.com ÖZEL HABER / ANKARA

(Sitemizden Alıntılanan Haberlerde Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.