Bu Nasıl Promosyon İhalesi!

Bu Nasıl Promosyon İhalesi!
Personel maaşlarının banka üzerinden ödenmesi için Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğünce yapılan ihale üzerinden uzun süre geçmesine rağmen idare tarafından resmi bir açıklama yapılmaması nedeniyle Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, Şube de basın açıklaması yaptı.

Kocaeli Üniversitesine bağlı faaliyet gösteren kuruluşlarda görev yapan personellerin maaş ve özlük haklarının banka üzerinden ödenmesi için 09 Ekim 2019 tarihinde son ihale yapılmıştır. Bir çok meslek kuruluşu, kurum çalışanları, ilimizde yayın yapan yerel basın kuruluşları ihaleyi takip etmiş ve ihalenin hangi bankada kaldığı basın kuruluşları tarafından kamuoyuna duyurulmuştur.

Yerel basın vasıtası ile kamuoyuna yansıyan bilgiye göre 4625 TL kişi başı ödeme ile ihalenin Akbank’ta kaldığı anlaşmanın Sayın rektörün onayı ile kesinleşeceği ihaleyi yöneten kurum yetkilisi tarafından ifade edilmiştir.

Yaklaşık olarak aradan iki aydan fazla bir süre geçmesine rağmen idare tarafından bu güne ihale sonucu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadığı gibi kurum ile banka arasında yapılan promosyon sözleşmesi kurumun internet sitesinde yayınlanmamış ve personellerin görebileceği yerlere de asılmamıştır.

Banka promosyonları hakkında 20 Temmuz 2007 Tarihli : 26588 sayılı Resmî Gazete yayınlanan 2007/21 Sayılı Başbakanlık Genelgesinin  7. Maddesinde  “Genelge çerçevesinde yapılacak uygulamalar kurum personelinin rahatlıkla bilgi edinebileceği şekilde ilan panoları ve internet siteleri yoluyla ilan edilecek, aleniyet ilkesine titizlikle riayet edilecektir.” Demektedir.

Promosyon İhale sürecini yöneten kurum idarecileri başbakanlık genelgesini yok hükmünde sayarak kurumu töhmet altında bıraktıkları gibi, belli bir süre sonra bazı sendika temsilcilerini de idareye çağrılarak promosyon anlaşmasının tamamlandığı hakkında bilgilendirilmişlerdir.

13.01.2020 tarihinde ise Eğitim ve Sağlık iş kolunda yetkili olan Malum Sendikalar tarafından kurum personelleri sözel bilgilendirilerek Kurum ile Banka arasında yapılan promosyon sözleşmesi gereği 17 ocak 2020 tarihinde promosyon ücretlerinin personel maaş hesaplarına yatırılacağı bilgisi kurum çalışanlarına aktarılmıştır.

Kurum yetkilileri tarafından yapılması gereken resmi açıklamanın Malum Sendika temsilcileri tarafından yapılması çalışanlarda hoşnutsuzluk ve kuruma karşı güven bunalımına sebebiyet vermektedir.

Kurum çalışanları ve kamuoyu merak içerisinde, Yapılan ihale sonucunda  Akbank’ta kalmış olan ihale  ne zaman iptal edildi.?

Ziraat Bankasının kazandığı ihale ne zaman yapıldı.?

Tüm kurumlar promosyon ihale süreçlerini şeffaf bir şekilde yayınlarken burada niçin bir gizleme çabası var.

Bir ihale sonuçlanmışsa üniversite niçin bunu kamuoyuna ilan etmiyor da yetkili fakat etkisiz sarı sendikalar vasıtasıyla kurum çalışanlarının promosyon ihalesi hakkında bilgilendirme yapmalarına zemin hazırlayarak kurumun yıpratılmasına göz yumuluyor?

Tüm bunların ortaya çıkması promosyon işinde bile sarı sendikaya destek olmak gayreti içinde olunması kabul edilemez.

Burada destek olunacak katkı yapılacak birileri varsa onlarda çalışanlardır. Konu ile ilgili Rektörlüğe resmi başvurumuzu yaptık. Çalışanlar adına konunun takipçisiyiz. Ümit ediyoruz ki bu konuda gerekli açıklamalar idare tarafından yapılır ve kurum töhmet altında kalmaktan kurtulur. Aksi takdirde bu promosyon işi nasıl bir iş oldu diye akıllarda hep soru işareti kalacaktır.

Hepinize Teşekkür Ediyor, saygılar sunuyorum.

Promosyon Genelgesi İçin TIKLAYINIZ

 Ömer Çeker

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı

Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum