ÇEVSAP Memur Sendikalarını Ziyaret Etti

ÇEVSAP Memur Sendikalarını Ziyaret Etti
Çevre Sağlıkçılar Platformu ekibi hız kesmeden ziyaretlerine devam etmektedir

Platform Başkanı İbrahim GÖRÜNME ile beraber heyet temsilcileri Hilal ALTUN ve Dilek ARSLAN 26.03.2019 tarihinde Sağlık-Sen ve Türk Sağlık-Sen’e ziyaretlerde bulunmuşlardır.

İlk ziyareti; 1988 Diyarbakır Çevre Sağlığı Mezunu olan Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Abdülaziz ASLAN ile makamında samimi bir ortamda geçen görüşme gerçekleştirilmiştir.

Platform Başkanı İbrahim GÖRÜNME; Sayın Aslan’a yeniden Memur-Sen yönetim Kuruluna seçilmelerini tebrik ederiz. Ankara Kazım Karabekir Caddesinde inşası biten yeni Genel Merkez Hizmet binasının sağlık camiasına hayırlar getirsin. Çevre Sağlığı hizmetlerinde yaşanabilecek aksaklıklar sonucu ortaya çıkabilecek hastalıkları önlemek adına koruyucu sağlık hizmetleri planlamalarının önemli olduğu ve ilgili birimler tarafından Çevre Sağlığı Branşı alanına gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiği dile getirildi.

Bu sebeple Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Abdülaziz ASLAN’a sahanın ihtiyaç olduğu halde Sağlık Bakanlığının 9 aydır alım yapmaması nedeni ile atanamayan Çevre Sağlığı Tekniker ve Teknisyenlerinin yaşadıkları mağduriyetlerin aktarıldı. Bir an önce atamaların gerçekleşmesi gerektiği yönünde bilgi aktarıldı.

Ayrıca Sağlık Bakanlığında Çevre Sağlığı Teknisyeni ve Teknikeri olarak görev yapan meslektaşlarımızın 1219 sayılı kanunda 2014 yılında yapılan değişiklik ile Sağlık Personelinden çıkarılmamız, Personel Dağılım Cetveli (PDC) darlığı, hastanelerdeki eksik kadrolar, fiili hizmet zammı alamayışımız (yıpranma), 4+2, 3600, ek ödeme, seyyar görev tazminatları ve giyim kuşam yardımı vermeyen kurumlar ve verilenlerin de ücretlerinin son derece düşük olduğu ve Ağustos’ta yapılacak toplu sözleşmede güncellenmesi gibi tüm konular ayrıntılı olarak aktarılmış ve bu sorunlarının bir an önce çözülmesi yönünde destek istenmiştir.

Konuyla ilgili bir sayfalık bilgi notu ve sosyal medyamızda yaptığımız “Portör Muayenesi Geri Gelmeli midir?” Konulu anketin sonucu ve konu hakkında yapılan yorumlar tarafına yazılı olarak iletildi.

Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Abdülaziz ASLAN tarafına sunulan bilgileri dinleyerek Çevre Sağlığı Teknikerleri ve Teknisyenlerinin yanında olduğunu dile getirmiştir. Bundan sonraki süreçte de Çevre Sağlıkçılar Platformu’nun yapacağı çalışmalarda elinden gelen desteği vereceğini ifade ederek yaşanılan sıkıntıların dile getireceğini ve gerekli mercilerde gündeme alınmasını sağlamaya çalışacağını belirtmiştir.

Bilgi notumuzda yer alan ve Platform tarafından gerçekleştirilmesi düşünülen 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında yapılacak her türlü çalışma (sempozyum, çalıştay veya toplantı ) için maddi olarak ta destek olabileceklerini de aktarmışlardır.

Bir buçuk saati aşkın süre ile Memur Sen Genel Merkezde kalan heyet Abdülaziz ASLAN Bey’e ilgi ve alaka için teşekkür ederek bugünün anısına fotoğraf çekimi ile ziyaret son bulmuştur.

Platform Başkanı İbrahim GÖRÜNME ile beraber heyet temsilcileri Hilal ALTUN ve Dilek ARSLAN Memur Sen ziyareti akabinde Ankara Cebeci’de bulunan Türkiye Kamu Sen Genel Merkezine giderek Genel Başkan ve Türk Sağlık-Sen Başkanı Önder KAHVECİ’yi makamında ziyaret edilmiştir. Sayın Önder KAHVECİ ile yapılan samimi görüşmede mesleğimizle ilgili hazırladığımız bilgi notu ve yaptığımız anket sonucu ile değerlendirmemizi sunduk. Ortaya çıkabilecek hastalıkların önüne geçmek adına Çevre Sağlığının koruyucu hizmetler kapsamındaki önemi vurgulandı.

Sayın Önder KAHVECİ’ye sahada meslektaşlarımıza fazlasıyla ihtiyaç olmasına rağmen atama sayılarının yeterli olmadığı dile getirilerek atanamayan Çevre Sağlığı Tekniker ve Teknisyenlerinin yaşamış oldukları mağduriyetler aktarılmıştır. Sağlık Bakanlığının bünyesinde çalışan personelin yaşamış olduğu 1219 sayılı kanunda 2014’de yaşanan değişiklik ile Sağlık Personeli sayılmamamız, 4+2, 3600, ek gösterge, yıpranma payı, giyim yardımı ödenmemesi, yardımın güncellemesi gibi konularda yaşanan sorunlar iletilmiş ve sorunların bir an önce çözülmesi yönünde destek istenmiştir.

Sözleşmeli olarak atanan veya atanacak Çevre Sağlığı Tekniker ve Teknisyenlerinin Sağlık Bakanlığı denetimlerinde imza yetkisi bulunması sebebi ile sözleşmeli olarak atananların kadroya alınması ve sözleşmeli alım yapılmaması gerektiği iletilmiştir.

Sayın Genel Başkan Önder KAHVECİ ise “ Kendisinin bir dönem Keçiören Çevre Sağlığı Meslek Lisesinde öğretmen olarak görev yaptığı, geçmişte yaşanan sıkıntıları birlikte yaşadıklarını, kendisine iletilen bilgi notunda ve paylaşılan anket sonucunun önemli olduğunu ve mutlaka gerekli mercilerle paylaşacağını heyetimize iletmiştir.

Sayın Önder KAHVECİ ile yapılan görüşme sırasında Türk Tarım ve Orman Sen Genel Başkanı Sayın Ahmet DEMİRCİ’nin de sohbete katılması ile hem Sağlık Bakanlığında hem de Tarım ve Orman Bakanlığında çalışanlarımızın mesleki sorunları da kendisine aktarılarak fikir alışverişinde bulunulmuştur.

Ayrıca Türk Sağlık-Sen Başkan Yardımcısı İsmail TÜRK ile de bir görüşme sağlandı. Genel Başkan Önder Kahveci ziyareti ve bilgi notu ile anket sonucu kendisi ile paylaşılmıştır.

Sayın İsmail Türk ile yapılan görüşmede Sağlık Bakanlığında Çevre Sağlığı Teknisyen ve Teknikerlerin yaşamış oldukları mağduriyetler aktarılarak kendilerinden destek olmaları konusunda yardım istenmiştir.

Sayın İsmail TÜRK, Zonguldak’ta ve sendikada çok sayıda meslektaşımızla çalıştığını, yaşanan sıkıntıların uzun süredir farkında olduklarını belirterek, gerekli kurumlarla yapacakları görüşmelerde Çevre Sağlığı Platformu heyetinin aktardığı ve aktaracağı tüm sorunları ilgili makamlara ileteceklerini ifade etmişlerdir.

Yaklaşık 2 saati aşkın süre ile Türkiye Kamu Sen Genel Merkezinde kalan heyet, ziyaretin sonrası çekilen fotoğraf ile ziyaret sona erdirmiştir.

Ziyareti sonrası yapılan değerlendirme de memur sendika görüşmelerin çok olumlu olduğunu, sendikalarla daha çok işbirliği yapılmasının çok faydalı olacağı ve bu ziyaretlerin kesinlikle devam etmesi gerektiğine dair karar alındı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.