Sağlık çalışanları 2019 Temmuz- Aralık nöbet ve icap nöbeti zamlı miktarları

Sağlık çalışanları 2019 Temmuz- Aralık nöbet ve icap nöbeti zamlı miktarları
Nöbet ve icap nöbeti 2019 yılı temmuz ayında en çok ne kadar olacak? 2019 yılının ikinci altı aylık döneminde sağlık personelinin nöbet ve icap nöbeti miktarları belli oldu. Her unvanda 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren Nöbet ve İcap Nöbeti karşılığında ödenecek ücret tablosu haberimizde

2019 YILI İKİNCİ YARISINDA NÖBET VE İCAP NÖBETİ ÜCRETİNİN MİKTARI

Kamu görevlileri, sağlık kurumlarında nöbet ve/veya icap nöbeti tuttuklarında, bu görevleri karşılığında ücret alabiliyorlar.

Nöbet ve/veya icap nöbeti tutanlara, belirli göstergelerin aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle bulunan miktarda ücret ödenmekte ve bu ödemeden sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

1 Temmuz 2019 tarihinden geçerli olarak aylık katsayısının artmış olması nedeniyle, 2019 yılının ikinci yarısında tutulan nöbet ve icap nöbeti karşılığında ödenen ücretin miktarı da artmış bulunuyor.

Nöbet ücreti

Yataklı tedavi kurumları, seyyar hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri ve 112 acil sağlık hizmetlerinde haftalık çalışma süresi dışında nöbet (normal, acil veya branş nöbeti) tutan personele (memur ve sözleşmeli personel), tuttukları nöbet karşılığında “Nöbet Ücreti” ödenebiliyor. Ayrıca, üniversitelerin yataklı tedavi kurumlarında tıpta uzmanlık öğrenimi yapanlar ile yataklı tedavi kurumlarında çalışan ve tıpta ve diş tabipliğinde yabancı uyruklu kontenjanında uzmanlık eğitimi yapmakta olanlar da nöbet karşılığı ücret alabiliyor.

Personelin tuttuğu nöbet süresinin izinle karşılanmayan her 1 saati için, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirlenmiş olan gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle bulunan tutarda nöbet ücret ödeniyor.

Nöbet ücreti ödenebilmesi için personelin kesintisiz en az 6 saat nöbet tutması gerekmekte olup, aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde ayda en çok 60 saat için ve diğer yerlerde ise ayda en çok 130 saat için nöbet ücreti ödenebiliyor.

Öte yandan yoğun bakım, acil servis, diyaliz ve ameliyathane hizmetleri ile 112 acil sağlık hizmetlerindeki nöbetler karşılığında ücret %50 artırımlı ödeniyor.

Personelin, unvan ve çalıştığı yere göre, bir ayda en çok ne kadar nöbet ücreti alabileceği aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

UNVAN

Nöbet Ücretinin aylık en çok net miktarı*

 (2019 yılının ikinci yarısında)

Yoğun bakım, acil servis diyaliz ve ameliyathane hizmetleri ile 112 acil sağlık hizmetlerinde

Diğer yerlerde

Aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde

-Eğitim görevlisi, başasistan, uzman tabip

4.019 TL

2.679 TL

1.237 TL

-Tabip, tıpta uzmanlık mevzuatında belirtilen dallarda, bu mevzuat hükümlerine göre uzmanlık belgesi alan tabip dışı personel, aynı dallarda doktora belgesi alanlar

3.617 TL

2.412 TL

1.113 TL

-Diş tabibi ve eczacılar

3.215 TL

2.144 TL

989 TL

-Mesleki yükseköğrenim görmüş sağlık personeli

2.412 TL

1.608 TL

742 TL

-Lise dengi mesleki öğrenim görmüş sağlık personeli

2.010 TL

1.340 TL

618 TL

-Diğer personel

1.474 TL

982 TL

453 TL

*Nöbetin dini bayram günlerinde tutulması durumuna, nöbet ücreti %20 artırımlı ödeniyor.

İcap nöbeti ücreti

İcap ettiğinde çağrılmaları halinde göreve gelecek şekilde sağlık kurumu dışında beklemek suretiyle haftalık çalışma süreleri dışında nöbet (icap nöbeti) tutan personele (memur ve sözleşmeli personel), tuttukları bu nöbet karşılığında “İcap Nöbeti Ücreti” ödenebiliyor.

Tutulan icap nöbeti süresinin izinle karşılanmayan her 1 saati için, ilgili personelin nöbet saati (artırımlı olmayan)  ücretinin %40'ı kadar ödeme yapılıyor.

İcap nöbeti ücreti ödenebilmesi için personelin kesintisiz en az 12 saat icap nöbeti tutması gerekmekte ve bir personele bir ayda en çok 120 saat için icap nöbeti ücreti ödenebilmektedir.

Personelin, unvanları itibariyle bir ayda en çok ne kadar icap nöbeti ücreti alabileceği aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

UNVAN

İcap Nöbeti Ücretinin aylık en çok net miktarı

(2019 yılının ikinci yarısında)

-Eğitim görevlisi, başasistan, uzman tabip

989 TL

-Tabip, tıpta uzmanlık mevzuatında belirtilen dallarda, bu mevzuat hükümlerine göre uzmanlık belgesi alan tabip dışı personel, aynı dallarda doktora belgesi alanlar

890 TL

-Diş tabibi ve eczacılar

791 TL

-Mesleki yükseköğrenim görmüş sağlık personeli

594 TL

-Lise dengi mesleki öğrenim görmüş sağlık personeli

495 TL

-Diğer personel

363 TL

memurunyeri.com

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
5 Yorum