Veteriner Hekimlerin Maaşları, Fiili Hizmet Zammı ve Diğer Sorunları Meclis Gündeminde

Veteriner Hekimlerin Maaşları, Fiili Hizmet Zammı ve Diğer Sorunları Meclis Gündeminde
Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, ülkemizde sayıları 14 bini geçen veteriner hekimlerin, meslekleriyle ilgili sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.

Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, ülkemizde sayıları 14 bini geçen veteriner hekimlerin, meslekleriyle ilgili sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, CHP Milletvekili Gürer’in sözlü soru önergelerini Meclis kürsüsünden yanıtladı. Bakan Çelik, veteriner hekimlikte uzmanlık yönetmeliğine ilişkin çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNÜN TAVSİYE KARARI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından sözlü olarak yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yayınladığı raporlarda üye ülkelere veteriner halk sağlığı ile ilgili organizasyonların oluşturulmasının tavsiye edildiğini belirterek, ülkemizde bu yönde bir çalışma olup olmadığını toplulaştırmalarda kaç uygulamaların mahkemeye taşındığını ve bunların nedenlerini olduğu sordu.

YÖNETMELİK ÇALIŞMALARI NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

6343 sayılı kanunla diploma sahibi her veteriner hekime mesleğini serbestçe icra etme ve hayvana her türlü klinik müdahale yapma imkânı getirildiğini hatırlatan Gürer, “Bu yetkiye dayanarak ülkemizde kaç veteriner çalışmaktadır. Kaç hayvan tedavisi sağlanmıştır. Karşılaşılan sorunlar var mıdır? Uluslararası Cenevre Anlaşmasına göre, ülkemizde bir bakana doğrudan bağlı, merkez ve taşra örgütü olan yetkili bir veteriner otoritesinin oluşturulması gerekmektedir. Bu yönde bir çalışma var mıdır? Veteriner Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği Taslağı'na ait Yönetmelik çalışmaları ne zaman tamamlanacaktır? Veteriner dernekleri ile görüşmeler sağlanmakta mıdır?” şeklinde sorular yöneltti.

BAKAN ÇELİK'TEN YANIT

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorularını TBMM kürsüsünden yanıtlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Avrupa Birliği (AB) İlerleme Raporu’nda yer alan veteriner hekimlerin uyumlaştırılmasıyla ilgili olarak Bakanlıklarında 3 adet fasıl bulunduğunu ifade ederek, bunların Gıda Güvenliği, Veteriner ve Bitki Sağlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınma ve Balıkçılıkla ilgili faslılar olduğunu açıkladı. Bakan Çelik, AB’ye katılım için Ulusal Eylem Planı’nda “Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı” başlıklı 12. Fasıl başkanlığında 2016-2019 döneminde gerçekleştirilmesi gereken 72 adet ikincil mevzuat ve 8 adet kurumsal yapılanma taahhüdünün bulunduğunu bildirdi. Bakan Çelik, bunlardan 10 taahhüdün ikincil mevzuat düzenlenesinin gerçekleştirildiğini bunların 7 tanesinin gıda ve yem güvenliği alanında 3 tanesinin de veterinerlik alanında olduğunu belirtti.

AB’nin hayvan sağlığı, bitki sağlığı ve gıda konusunda 2016 ve 2017’de kanunu değişiklikler yaptığını, Bakanlıklarının da bu değişikliklere göre düzenleme çalışmalarını gerçekleştirdiğini ifade eden Bakan Çelik, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan tavsiye raporlarına ilişkin de çalışma gruplarının gıda kaynaklı zoonozların izlenmesi konusunda Sağlık Bakanlığı ve üniversitelerle çalışma yaptığını belirtti.

Türkiye’de 8 bin130’u Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nda, 6 bin 700’e ise serbest olmak üzere 14 in 830 veteriner hekimin çalışmakta olduğunu bildiren Bakan Çelik, “Veteriner hizmetleri ağırlıklı olarak Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne verilmekle beraber, konu bazında Hayvancılık Genel Müdürlüğü ile Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğüne bir kısım veteriner konularıyla ilgili sorumluluklar verilmiştir” dedi.

Veteriner Hekimlikte uzman yönetmeliğine ilişkin YÖK, Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve Veteriner Hekimler Derneğinin görüşlerinin istendiğini söyleyen Bakan Çelik, bu konuyla ilgili yönetmelik çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

Veteriner Hekimlerin maaşlarında düzenleme yapıldığını anlatan Bakan Çelik, “En düşük veteriner hekim maaşının -derece ve kademesi 8/2- Temmuz 2003'te 699 TL iken 2017'de 8/2'deki bir veteriner hekimin maaşı 3.789 TL” dedi.

KAMUBİZ.COM TIKLA TAKİP ET

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.