500 bin İİBF ataması TBMM gündeminde

500 bin İİBF ataması TBMM gündeminde
500 bin iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezununun atama sorunu TBMM'de dile getirildi. Adana Milletvekili İsmail Koncuk dün yaptığı TBMM Genel Kurul konuşmasında, '500 bin iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunu var bu ülkede. Yıllardır unuttuğunuz, çaresiz bıraktığınız, umutsuz bıraktığınız 500 bin İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunu var, bunları görmezden geliyorsunuz.' dedi. Konuşmanın tamamı şu şekilde:

İSMAİL KONCUK – Türkiye’de ciddi bir işsizlik oranı var. Genç işsizlik yüzde 26’ları, 27’leri buldu. Hangi radikal adımı attınız? Şimdi, kanun teklifine bakıyoruz, 60 bin istihdam, kamuda öngördüğünüz rakam, 60 bin istihdam. Bu 60 bin istihdam şubat ayında atama bekleyen 500 bin öğretmene yeter mi? 500 bin öğretmen var atama bekleyen, 60 bin istihdam bunlara yetmez. 500 bin iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunu var bu ülkede. Yıllardır unuttuğunuz, çaresiz bıraktığınız, umutsuz bıraktığınız 500 bin İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunu var, bunları görmezden geliyorsunuz. Bakın bunların bir itirazı var: Bir 4001 kodu var, 4001 kodu. Bu 4001 kodu nedir bilen var mı? Nedir biliyor musunuz? 4001 kodu, umut satmaktır, umut. AKP iktidarı umut satıyor. 

4001 kodu şu: Mesela Maliye Bakanlığına eleman alacaksınız, Maliye Bakanlığına eleman alınırken İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunu olması lazım ama siz öğretmeni de alıyorsunuz, kimya bölümü mezununu da, Fen Fakültesi mezununu da alıyorsunuz yani bütün fakültelere o alanı açıyorsunuz. Hâlbuki o alanın mensupları belli. Gümrük kapılarına eleman alıyorsunuz, hiç alakası olmayan branşlara 4001 koduyla o kapıyı açıyorsunuz. Yani bu 4001 kodundan vazgeçmediğiniz sürece bu 500 bin İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunlarına çare olamayacağız.

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
2 Yorum