Hakim ve Savcı Adaylığına Giriş Yaş Sınırının Yükseltilmesi Teklif Edildi

Hakim ve Savcı Adaylığına Giriş Yaş Sınırının Yükseltilmesi Teklif Edildi
Hakim ve Savcı adayı olarak alınacaklarda aranan 35 yaş sınırının 45’e yükseltilmesini öngören Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Bursa Milletvekili Ceyhun İRGİL tarafından hazırlanan “2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”, hâkim ve savcı adaylığına girecek olanlarda aranan yaş şartının 10 yaş yükseltilmesini öngörüyor. 

Kanun Teklifinin gerekçesinde özetle;

-Türkiye'de 15 Temmuz sonrası hakimlerin beşte birinden fazlası görevden alındığı, bu görevden almalar nedeniyle oluşan açığın kapanması ve adliyelerde zaten birikmiş dosyaların daha da yığılması sorununa çözüm olarak emekli hakimlere dönüş yolunun açıldığı, atama yapılacak sayının artırıldığı, yazılı sınav puanının düşürülmesi uygulamasına geçildiği, staj süresinin kısaltılmasının dahi söz konusu olduğu ancak sorunun kalıcı anlamda çözüme ulaştığının söylenemeyeceği, 

-Yazılı sınav ve mülakatlarda yaşanan FETÖ olgusu nedeniyle yıllardır atanamayan hakim adaylarının yaşadığı mağduriyetin devam ettiği ve bu mağduriyetin devam etmesine 2802 Sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununda adaylığa atanabilmek için; "Giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuzbeş yaşını doldurmamış" olmak hükmünün neden olduğu, bu hüküm nedeniyle FETÖ yüzünden yıllardır atanamamış olan çok sayıda hakim adayının bugüne gelindiğinde direkt olarak atama dışı kaldığı, 

-Avukatlık mesleğinden adaylığa geçmek isteyenler için giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla kırk beş yaşını doldurmamış olma şartı arandığı, 

-Avukat ve mezunlar arasındaki uçurum sayılabilecek 10 yıllık farkın Anayasaya aykırı olduğu 

bilgilerine yer verilerek, deneyimli hakim ihtiyacının karşılanması ve hakim adayları arasında eşitsizlik yaratan yaş sınırı uygulamasının yeniden düzenlenmesi amacıyla Kanun Teklifinin hazırlandığı belirtildi. 

2802 SAYILI HÂKİMLER VE SAVCILAR KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

Madde 1. 24/02/1983 tarihli ve 2802 Sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununun 8 inci maddesinin b fıkrasında yer alan "otuzbeş" ibaresi "kırkbeş" olarak değiştirilmiştir.

Madde 2. Bu Kanun yayımı tarihinden itibaren yürürlüğe girer.

Madde 3. Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

memurunyeri

KAMUBİZ.COM TIKLA TAKİP ET

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
5 Yorum