Kamuda 35 yaş sınırı kaldırılsın

Kamuda 35 yaş sınırı kaldırılsın
Antalya Milletvekili Feridun Bahşi TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında Devlet Memurları Kanunu’nda sayılan (a) ve (b) kadro memurluklarına girişte belirlenen 35 yaş sınırının kaldırılması gerektiğini söyledi.

FERİDUN BAHŞİ (Antalya) –Değerli milletvekilleri, demokrasi, hesap vermeyen, dediğim dedik, kibirli bir üslupla değil ancak halkına hesap veren, bunu bir sorumluluk hâline getirmiş bir anlayışla güçlenebilir. Biz de bu anlayışla toplumun beklentilerini, bizden istediklerini veya iktidarın duymak bile istemediği bazı konuları dile getirmek amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisine çeşitli kanun teklifleri ve önergeler veriyoruz. Örneğin, Devlet Memurları Kanunu’nda sayılan (a) ve (b) kadro memurluklarına girişte belirlenen 35 yaş sınırının Avrupa Birliği ve gelişmiş ülkelerle uyumlu hâle getirilmesi. Liyakat sahibi, kamu ve özel sektör iş tecrübesine sahip kişilerin bu kadrolarda daha fazla istihdamına imkân sağlamak ve terör örgütlerince oluşturulmuş veya eğitim hakkı ihlalleri sebebiyle oluşan mağduriyetleri giderebilmek için yaş sınırının kaldırılmasını talep ediyoruz.

Anayasa’nın kamu hizmetine girme hakkını düzenleyen 70’inci maddesinin birinci fıkrasında “Her Türk, kamu hizmetlerine girme hakkına sahiptir.” denilmiş, ikinci fıkrasında ise “Hizmete alınmada görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayrım gözetilemez.” hükmüne yer verilmiştir. Kamu görevlileri hakkında kanunlarda öngörülen kısıtlamaların, hizmetin etkin ve verimli bir biçimde yürütülebilmesi amacına uygun olması gerekmektedir. Yani kısıtlamayla yürütülen hizmet arasında günün koşullarına ve gerçeklerine uyan ve zorunlu bir neden-sonuç bağının kurulması ve hukuk devleti ilkesinin bir gereği olarak da adalet ve hakkaniyet ölçüsünün zedelenmemesi gerekmektedir. Bundan dolayı gerek sosyokültürel ve ekonomik koşullardaki gelişmeler gerek emeklilik yaşının yükselmesi göz önüne alınarak bu düzenlemenin hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Kamubiz ÖZEL/ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
2 Yorum