Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Mezunlarının Sorunları Çözülecek Mi?

Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Mezunlarının Sorunları Çözülecek Mi?
T.C. Sağlık Bakanlığı ile T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında mekik dokuyan ve alan tanımları iyice belirsiz hale gelen bölüm mezunu gençlerin bitmek bilmeyen mağduriyetleri ne zaman son bulacak?

T.C. Sağlık Bakanlığı ile T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında mekik dokuyan ve alan tanımları iyice belirsiz hale gelen bölüm mezunu gençlerin bitmek bilmeyen mağduriyetleri ne zaman son bulacak?


Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Bölümü, T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlı kamu hastaneleri ve özel hastanelerde çalıştırılmak üzere öğrencilerine eğitim veren, ayrıca evcil ve çiftlik hayvanlarının sağlıklarının korunması,beslenmeleri, yetiştirilmeleri ve ıslah edilmeleri çalışmalarında görev alacak teknik bilgi ve beceriye de sahip kişileri yetiştirmek üzere kurulmuş bir bölümdür.  

Bu bölüm mezunlarına 25.08.2011 tarihli 28036 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan laboratuvar yönetmeliği kapsamında çalışma izni verilmiştir. Bu kapsamda, bölüm mezunlarına, halk sağlığı laboratuvarlarında, devlet hastaneleri veya özel hastanelerde bir (1) yıl staj ya da çalışma zorunluluğu da getirilmiştir. Ancak 2012 yılında yapılan yönetmelik değişikliği sonucu bu bölüm mezunlarının “teknikerlik” unvanları geri alınmış, atama oranları önemli oranda azaltılmış, neredeyse alandan atama yapılmaz bir noktaya gelinmiştir.  
 

Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Bölümü mezunlarının sayısının yaklaşık 20.000 (yirmi bin) civarında olduğu belirtilmektedir.Mezun sayıları her yıl artmakla birlikte, hem özel sektörde hem de devlet kurumlarında çalışma imkânları ciddi oranda kısıtlı hale gelmiştir.  

T.C. Sağlık Bakanlığı ile T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında mekik dokuyan ve alan tanımları iyice belirsiz hale gelen bölüm mezunu gençlerimiz büyük bir ümitsizlik içerisindeler. Bölüme girdiklerinde sahip oldukları hakların mezun oldukları süreçte ellerinden alınmasını esefle karşılamaktalar.  

Özellikle 2012 yılında yapılan düzenlemelerle Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Bölümü mezunlarının devlet kurumlarında çalışmaları neredeyse imkânsız hale getirilmiş; buna rağmen devlet hastaneleri ve üniversiteler, farklı alanlardan laborant alımlarına devam etmişlerdir ve etmektedir..  

Gençlerimiz diğer bölümlerde olduğu gibi yeterli oranda kadro talebinde bulunmaktalar. Ayrıca özel sektördeki çalışma engellerinin ortadan kaldırılması, unvanlarının tanımlanmasını talep etmektedirler.

Kamubiz.com ÖZEL

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.