Sosyal hizmet uzmanları için açılan 'Sosyal Çalışmacı' kadrolarına yeni atamalar yapılsın

Sosyal hizmet uzmanları için açılan 'Sosyal Çalışmacı' kadrolarına yeni atamalar yapılsın
Sosyal hizmet uzmanları ve onların meslek örgütü Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği olarak yukarıda belirtilen tespitler çerçevesinde sizinle bu konuları görüşme talebimizi bir kez de buradan iletiyor ve aciliyet olan hususları aşağıda dikkatinize sunuyoruz;

Sayın Bakan,

Tüm dünyada  yaşanmakta olan covid-19  pandemisinin yarattığı psiko-sosyal ve ekonomik kaynaklı sorunların çözümünde ve toplumsal gelişim sağlamada ülkemizde Bakanlığınızın rolü ve sorumluluğu çok önemlidir.

Son dönemde Ülkemizi de içine alan, küresel bir sorun olarak bütün insanlığı tehdit eden Korona Pandemisinin halkımıza yaşatmaya başladığı sorunların zamanla daha ağır toplumsal sonuçları olacağı açıktır. Ülkemiz için ciddi sosyal, ekonomik ve ruhsal riskleri barındıran bu olağanüstü dönemde, sorunların önlenmesi/en aza indirgenmesi, ihtiyaç sahiplerinin erken tespit edilmesi ve kaynaklarla buluşturulmaları önemlidir.   

Bu tür toplumsal sorunların tespiti, çözümü ve politika geliştirmede sosyal hizmet uzmanları/sosyal çalışmacıların üstlendiği rollerin yaşamsal önemi tarihsel sürece bakıldığında tartışmasız bir gerçek olarak görülmektedir.

Bu zorlu süreçte, Bakanlığınızın birey, aile, topluluk ve toplumun psiko sosyal ve ekonomik risklerini, ihtiyaçlarını ve sorunlarını tespit etmede ve müdahalelerde bulunmada daha fazla sosyal hizmet uzmanı/ sosyal çalışmacıya ihtiyaç duyacağı açıktır. Bu ihtiyaç OECD ülkeleri 2017 raporunda da ortaya konmuştur. 

2017 verilerine göre, OECD Ülkelerinde sağlık ve sosyal hizmet alanında geçmişte olduğundan daha fazla sayıda çalışan istihdam edilmektedir.

OECD ülkelerinden duruml böyleyken, Ülkemizde binlerce sosyal hizmet uzmanı/sosyal çalışmacı işsizken, Bakanlığınız “KPSS 2019/6 Sözleşmeli Pozisyonları İçin Atama ve Yerleştirme”leri kapsamında çok sayıda “Sosyal Çalışmacı” kadrosuna atama yapılamamıştır.

Bilindiği üzere bunun nedeni tercihlerin ve atamaların merkezi bir sistem yerine her kurumun farklı tarihlerde kendi atamalarını yapması, başta Sağlık ve Adalet Bakanlıkları olmak üzere atama yapan kurumlar arasında eşgüdümlü atamaların yapılmaması, yüksek puan alan adayların birden fazla kuruma başvuru yapması ve sonucunda diğer hak sahiplerine ayrılan kontenjanların  boş kalmasına yol açmıştır.

Bu durum, kamu kaynaklarının etkin kullanılmasını engellediği gibi, hem meslektaşlarımızın sunacağı profesyonel hizmetlerden yararlanma ihtiyacı olan insanların hem de atama bekleyen binlerce meslektaşımızın hak kaybına yol açmıştır. 

Sayın Bakan,

Sosyal hizmet uzmanları ve onların meslek örgütü Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği olarak yukarıda belirtilen tespitler çerçevesinde sizinle bu konuları görüşme talebimizi bir kez de buradan iletiyor ve aciliyet olan hususları aşağıda dikkatinize sunuyoruz;

1- Boş kalan kadrolara 2018 KPSS sınav sonuçlarına göre 2019/6 atamalarında boş kalan kadrolara ek atamaların yapılmasını, 

2- Korona pandemisi dikkate alınarak sosyal hizmet uzmanları için açılan “Sosyal Çalışmacı” kadrolarına yeni atamaların yapılmasını, 

3- Bundan sonraki süreçte yaşanacak mağduriyetlerin önlenmesi için tercih ve atamaların merkezi bir sistem üzerinden diğer bakanlıklar ile eşgüdümlü yapılmasını arz ederiz.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz. Saygılarımızla.

Fikri AKBİN

Yönetim Kurulu a.

Genel Başkan

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.