Belediye Başkanına 12 yıl hapis istendi

Belediye Başkanına 12 yıl hapis istendi
Gökçeada Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanarak 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan iddianame kabul edildi. İddianamede, 11 Kasım 2022'de Gökçeada Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hayvan hırsızlığı suçuna yönelik yürütülen başka bir soruşturmada Çetin'in rüşvet aldığının tespit edildiği, sonrasında da rüşvet soruşturmasının başlatıldığı duyuruldu.

Ünal Çetin, iddianamede yer alan ifadesinde, devraldığı herhangi bir gayrimenkul olmadığını, kimseden 100 bin lira borç almadığını öne sürdü. Operasyonda evinde bulunan 9 bin 900 euronun kendisine ait olduğunu belirten Çetin, savunmasında şu ifadeleri kullandı:

    WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ
 

"Bu, ikametimde sakladığım paradır. 1 Temmuz 2022'de oğlumun düğünde takılan takıların bir kısmını dövize, bir kısmını da altına çevirdik, saklıyoruz. Üzerime atılı rüşvet suçlamasını kabul etmiyorum. Kimseden rüşvet almadım. Kimseden haksız menfaat temin etmedim. Ada Dayanışmasının, Mali Suçları Araştırma Kuruluna (MASAK) gönderdiği dilekçenin aynısı, Çanakkale Valiliğine de gönderilmiş. Çanakkale Valiliği tarafından 2022 yılı mayıs ayında denetim yapıldı. Yine Sayıştay tarafından da gerekli incelemeler yapıldı. Ayrıca Belediye Meclisinde 2022 kasım toplantısında yaptığımız işlemler meclis kararıyla da ibra edildi. Hakkımdaki suçlamalar asılsızdır."

Proje onayı için rüşvet

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız
 

İddianamede, Çetin'in şüpheli müteahhit R.G. aracılığıyla K.Ç'nin tarla taşınmazını arsa vasfına geçirmek için rüşvet istediği fakat iletişim dinlemesi ve alınan beyanlarda K.Ç'nin bunu kabul etmediği aktarıldı. S.Y'nin 334 ada 277 parsel arsa üzerinde başlatmak istediği projenin onaylanması için Çetin'in rüşvet istediği ama beyanlar dikkate alındığında S.Y'nin kabul etmediği de iddianamede yer aldı.

İddianamede, M.M. ve S.A'nın Yeni Mahalle'de bekleyen iki ayrı projeyle ilgili resmi ruhsat başvurusunun kabulü için Fen İşleri Müdürü S.D. ve Çetin tarafından kendilerinden istenilen 2+1 dairenin, Çetin'in talebi doğrultusunda eski İYİ Parti İlçe Başkanı H.E. adına satış yapıldığı, L.Y'nin Kuzulimanı Mahallesi İsmail Gaspıralı Caddesi'ndeki imarlı arsa vasfındaki araziye yapılan binaya iskan almak için 150 bin lira verildiği, M.V.Ç'nin Kuzulimanı Mahallesi'ndeki 11 bin 555 metrekarelik arasının yeşil alan sorununun çözümü için Ünal Çetin'in arsadan pay istediği, E.B'nin B.B. aracılığıyla 20 bin lira rüşvet verdiği ifade edildi.

    WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ
 

S.D'nin, L.Y, S.Y, S.A. ve M.M'ye yapılan rüşvet teklifinde Çetin ile fikir ve eylem birliği içinde hareket ettiği, H.E'nin S.A. ve M.M'den alınan rüşvet konusunda Çetin ve S.D. ile fikir ve eylem birliği içinde olduğu, R.G'nin K.C'ye teklif edilen rüşvet suçuna aracılık ettiği iddianame kaydedildi. Ünal Çetin, H.E, R.G. ve S.D. hakkında rüşvet alma suçundan 12 yıla kadar, B.B, E.B, M.M. ve S.A. hakkında ise rüşvet verme suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istendi.

Ne olmuştu?

Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde polis tarafından 31 Ocak'ta Gökçeada'da bazı adreslere düzenlenen operasyonda, Belediye Başkanı Ünal Çetin'in de aralarında olduğu şüpheliler gözaltına alınmış, Çetin ve Fen İşleri Müdürü S.D. ile rüşvete aracılık ettiği öne sürülen H.E. 3 Şubat'ta tutuklanmıştı. İçişleri Bakanlığı'nca, Anayasa'nın 127'nci maddesi ile Belediye Kanunu'nun 47'nci maddelerine istinaden 4 Şubat'ta görevinden geçici olarak uzaklaştırılan Çetin 20 Temmuz'da adli kontrolle tahliye edilmişti.

AA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.