KONDA 2.tur anket sonuçlarını açıkladı

KONDA 2.tur anket sonuçlarını açıkladı
KONDA Araştırma, 28 Mayısta gerçekleşecek 2. tur Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yaptığı son anket sonuçlarını açıkladı:

KONDA Araştırma, abonelerine gönderdiği bilgi notunu internet sitesinde yayımladı. Buna göre 28 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nin ikinci turu için 20-21 Mayıs tarihlerinde yapılan anketin sonuçları paylaşıldı. Buna göre Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy oranı 42,2 Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ınki ise 47,0 olarak yer aldı. Araştırmada yüzde 8,2 kararsız olduğunu ve yüzde 2,6 oy kullanmayacağını belirtti. Kararsız oylar dağıtıldığında ise Kılıçdaroğlu'nun oy oranı 47,3 Erdoğan'ın ise 52,7 oldu.

KONDA anket sonuçlarına dair abonelerine gönderdiği bilgi notunda şu ifadelere yer verdi:

   WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Bu bulgularımızı değiştirebilecek ve 28 Mayıs sonuçlarını etkileyebilecek üç dinamiği not etmek isteriz:

Birincisi, 20-21 Mayıs tarihinden seçime kadar bir haftada yaşanacak olayların siyasi tercihlere etkisi.

İkincisi, Cumhurbaşkanlığı seçimi 1. tur oylamasının ardından ATA İttifakı’nın dağılması üzerine, ittifakı oluşturan parti liderleri ve ittifak adayının seçimin 2. tur oylamasında farklı adayları destekleme kararı almaları üzerine yaşanabilecek stratejik oy kaymaları.

Üçüncüsü de bu hükümet sistemi modelinde ilk defa deneyimleyeceğimiz, 2. tura giden seçimde katılım oranı olacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.