Fiziki Altın Yatırımı! Taksitle Altın Nasıl Alınır? Fiziki Yatırım, Fiziki Yatırım Nasıl Yapılır?

Selamlar arkadaşlar!

Yatırım tercihimizi fiziki olarak yapmanın avantajları veya varsa dezavantajları neler olabilir bu yazımızda buna elimizden geldiğince değinmeye çalışalım.

Neden Fiziki Yatırım?

Fiziki yatırım tercihi banka çoğu banka hesaplarında ekranda sanal olarak yazmasına ancak fiziki olarak karşılığının çoğu bankada birebir karşılığı olmadığından bahisle kimi yatırımcıların daha çok tercih ettiği bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyada serbest piyasa yapısıyla dikkat çeken en önemli devlet ABD’nin ise bile Bretton-Woods’u bir şekilde feshetmesi ile diğer ülkelerin altınlarını çarçur etmesi, Türkiye’de ise devletimizin bütün telafi çabasına rağmen ‘’ Banker Kastelli‘’ adında ile sembolleşen vatandaşın altınını; altının dünya genelinde birden yukarı yönlü aşırı fiyatlanması ile birlikte devletimizin müdahalesi ile anca taksit taksit ödenmesi tekrar vatandaşa geri ödenebilmesi olayları da düşünüldüğünde ‘’ bir birikim fikizi olmalı’’ tezini güçlendiriyora benzemekte.  Elbette Türk bankacılık sistemi ve bankaları işinde dünyada önde gelenlerden, sürekli yenilik kovalayan bir topluluktur şuan. Güçlü yapıları güven vermektedir. Lakin dünyada devasa bankalar bile büyük krizlerde ya da ani fiyatlamalarda zorlandıkları hatırlanırsa; en kötü duruma hazırlıklı olmak isteyen vatandaşların bu tercihine saygı duyulmalıdır.

Peki fiziki yatırıma nasıl ulaşılabilir?

  1. Kuyumcu ve sarraflardan ‘’ çekme altın’’-‘’ levha altın’’ ki bunlar işçiliksiz saf altındır ulaşılabilir şeklinde ulaşılabilir.
  2. Fiziki gümüşe işçiliksiz şekilde yine sarraf ve kimi kuyumculardan granür şeklinde ulaşılabilir.
  3. Kuyumculardan işçilikli ya da işçiliği az olabilen her türlü altın ürün alınabilir.
  4. Kuyumculardan işçilikli ya da işçiliği az olabilen birçok gümüş ürün satın alınabilir. Külçe ürünler de dikkat çekici olabilir.
  5. Kuyumcu ve sarraflardan işlenmemiş platin ve de işlenmiş platin ürünler alınabilir.
  6. İstanbul Altın Rafinerisi’nin sitesi olan Gramaltın.com adresinden, Nadir Gold’un internet adresinden, Genç Metal Rafinerinin internet adresi olan gençaltın dan sadece Gramaltın.com’da ek olarak külçe paladyum olmak üzere, altın ve gümüş külçe ve koleksiyonluk ürünler satın alınabilir.
  7. Devletimizin darphane kurumundan 925 ayar ve bir ons ağırlığında hatıra gümüş paralar, bronz hatıra paralar satın alınabilir.
  8. Bakır, alimünyum vb. metalleri evinde ya da kasasında bulundurarak bunlara yatırım yapmak isteyenler için hurdacılardan soyulmuş bakır veya külçe bakırlar satın alınabilir. Yine aynı ürünler metalreyonu.com gibi sitelerden yüzde 99 saflıkta ama ürünün külçe olmasından ötürü işçilik farkının ciddi şekilde oluştuğu ürünler alınabilir. Soyma ile külçenin saklama ve stoklama durumları ve sizin şartlarınız bu ürünü nasıl talep edeceğinizi belirleyebilir.

Taksitle altın nasıl alınır?

Kuyumculardan kredi kartı ile ürün satanlarından alışveriş yapılabilir ve veya alış veriş daha sonra banka aracılığıyla taksitlendirebilir. Birçok banka 3 taksit yapmakla birlikte daha çok taksit yapan bankalar bu tarz ürünler düşünüldüğünde olduğunu bilmekteyim. Araştırmalarımdan öğrendiğim kadarıyla bir bankamız 12 taksit bile yapmaktadır lakin test etmediğim için banka ismi vermeyi şimdilik uygun bulmuyorum. Gramltın.com üzerinden taksitle bilezik ürünü alınabilir. Lakin bu en son olarak Garanti Bankası’ının kredi kartı ile mümkündür. Son güncellemeleri takip etmelisiniz. Yine kredi kartına peşin çekimler taksitlendirilebilir diğer internet üzerinden alışverişlerde. Lakin dikkat etmeniz gereken güvenilir yerden alışveriş yapıp yapmadığınızdır. Ben şahsım adına söylediğimin altını çizerek şunu belirtebilirim; gramaltın.com (İAR), NadirGold, GençMetal’i güvenilir bulmaktayım. BDDK’nın çizdiği mevzuat sınırları içerisinde yine taksitle alışveriş imkanı sizler kendiniz araştırarak bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

Taksitle altın almanın avantajları nelerdir?

Yüksek enflasyonist ortamda kullanılan kredi seçenekleri eğer ki böyle yararlı yatırımlara yönlendirilirse kredi çeken kişi açısından çok karlı olacaktır. Aynı zamanda kredi kartı kullanmak hem kart sahibine puan avantajı getirmekte hem de kredi kartı ödemelerini düzenli şekilde yapmak kredi notunuzu ve limitinizi artırmaktadır. Bu şekilde birkaç konudan avantajlı çıkmaktasınız.

Fiziki yatırımlar nasıl saklanabilir?

Bankalardaki kasaları kullanmak için müracaat edebilirsiniz. Öncelikle bankalarda kasayı ayarlamayı tercih edebilirsiniz çünkü bankalarda son zamanlarda kiralık kasa sayısı azalmış haldedir. Ben Vakıfbank’ın maaş müşterisi olduğum için Vakıfbank’tan küçük olarak adlandırılan kasayı kiraladım. Küçük kasa bile gayet büyük hacim taşımaktadır, bunu da belirtmiş olalım. Yaklaşık 600 lirası sonradan alınabilmek üzere depozito olarak, yaklaşık 600 lirası kasa ücreti olarak Vakıfbank’tan 1 sene kasa kullanmak üzere yakın zamanda 1200 lira ücret ödemiş bulunmaktayım. Diğer bankaların kasaları da aşağı yukarı aynı ücretlere tabi olacaktır kanaatindeyim.

Fiziki yatırımlarda dikkat edilmesi gerekenler!

Fiziki yatırımlarda işçilikli ürünleri kuyumcu ve hurdacılara işçilikli fiyattan satamazsınız, işçilik fiyatını sizlere ödemezler ürünü tekrar alırken. Genç Altın, Nadir Gold ve İAR ise ürünlerini kendilerine ulaştırdığınız takdirde sizlere işçilik ile sattıkları ürünleri işçilik ücretini de ödeyerek o günkü fiyattan geri almaktadırlar. Bakır vb. ürünleri ise aşırı nemden uzak tutmakta fayda vardır, silikajel-silikaj gibi ürünleri kullanarak ya da benzer tedbirler alarak tedbirinizi alabilirsiniz…

BENİM FİZİKİ YATIRIM TECRÜBEME ULAŞMAK İÇİN YOUTUBE KANALIMDAKİ İLGİLİ OYNATMA LİSTESİNİN LİNKİNİ BURAYA BIRAKIYORUM: https://www.youtube.com/watch?v=dyHsc4MArt4&list=PLkJ3CXVqES5YoNPW3bR_TwPlZJ-fBlJd9

Hepinize bol kazançlar arkadaşlar!...  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Mehmet DAĞLI Arşivi