Büşra ŞAHİNER

Büşra ŞAHİNER

İşçisin sen!

"İşçisin sen işçi kal" mı diyorduk? 
Şimdi; 
işçi kim? 
Emekçi kim?
Bayam ne demek? 
Kime bayram? Bir bakalım
 
İşçi; başkasının yararına bedenini, kafa gücünü veya el becerisini kullanarak ücretle çalışan kimse. Nasıl da kısa ve öz tanımlanmış. Şimdi biz bu tanıma bakarsak bu arkadaşlar hem bedenen hem ruhen tüm varlığını insan yararına adamış ve karşılığında ücret alıyormuş! Tanım kısa yapılan işler devasa herkesin o bakmaya korktuğu maden ocaklarındaki ellerindeki karalarla tertemiz bir gelecek kurmaya çalışan madencilerimiz var ya işçi dediğimiz onlar.. sık sık patlamalarla hayatını tehlikeye atan , sağlık ekibi geldiğinde ise "botlarım kirli" diye sedyeye ayakkabısıyla basmayan o koca yürekliler işçi.. 

Emekçi; çalışarak, emeği karşılığında geçimini sağlayan kimse. "Emeği karşılığında.." demişler verdiği emeğin karşılığını almışlar mı ki geçimini sağlasınlar.. 
Ve o muhteşem kelime.. hepimizin içinde bir heyecan uyandıran BAYRAM!

Bayram; bir olayı anmak gereğiyle yapılan gösteri ve eğlencelerden oluşan tören.
İşçi ve emekçi BAYRAMI!! Kime bayram arkadaşlar? Neyin bayramı? Kutlayacak neyimiz var? 1 mayıs belirlenmiş demişler ki bu da işçilerin bayramı olsun ama resmi tatillerde çalışsın.. kutlamayacağız, haklarımızın teslim edilmediği hiç bir bayramı kutlamayacağız.. patlamalarda hayatını kaybeden işçilerimizin hakkı aranmadan .. annesiz babasız kalan çocukların göz yaşı kurumadan kutlamayacağız.. 
Daha güzel şeyler yazabilmeyi çok İsterdim ama işçi bayramı dediğimiz bu günde işçiler hariç herkese resmi tatil olduğu geldi aklıma.. umut var mı bizim için ya da bizden olacaklar için kusursuz bir gelecek için umut var mı?..
"İşçisin sen işçi kal!" İşçi kalmak için bir sebep var mı? İşi seçmek ve sevmek için bir sebep var mı? 
Madem demişsiniz bunun adına bayram oturmuşsunuz klavye masasına yazmışsınız bir kaç kelimelik kutlama mesajı diyelim madem "1 mayıs işçi bayramı kutlu olsun" kutlu olacak ne varsa .. Bu yolda hem aklını hem bedenini yoğun bir şekilde kullanan bu uğurda hayatını kaybeden yeri dolmayan ve dolmayacak olan arkadaşlarım kutlu olsun emekleriniz diyorum ve ekliyorum haklarınızı alacağınız bir gelecek olsun istiyorum daha güzel bir geleceğe inanmak mümkün 
Varsa sabrınız, varsa güzel günlere olan inancınız "İşçisin sen işçi kal!" diyorum .. 
İşçi kal ama susma
İşçi kal ama araştır 
İşçi kal ama kendini tehlikeye atma
İşçi kal ama ben hakkımı istiyorum diyebil 
Hak,hukuk yoksa ben bu işte yokum diyebildiğin gün belki bayram olur.. Saatte bir hayli geç oldu "resmi tatilli" arkadaşların aksine bayramını mesai başında kutlayacak olan işçi arkadaşlarım sizlere uyku vakti haklarınızı yiyen görmezden gelen bir grup insan utanç vakti eğer utanma duyguları var ise..

Sen yine de umudunu kaybetme daha güzel bir gelecekte "İşçisin sen işçi kal!"

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Büşra ŞAHİNER Arşivi