MEB müfettişlik ve şube müdürlüğü sınavları Bakan Mahmut Özer'e soruldu

Bakanlık müfettişliğine başvurabilmek için getirilen 35 yaş şartı ve MEB Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı Bakan Mahmut Özer'e soruldu

EĞİTİM 12.05.2022, 12:41 Editör
MEB müfettişlik ve şube müdürlüğü sınavları Bakan Mahmut Özer'e soruldu

MEB müfettişlik sınavındaki 35 yaş şartı ve şube müdürlüğü sınavı Bakan Mahmut Özer'e soruldu . 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIGl'NA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer tarafından yazılı olarak  yanıtlanmasını arz ederim.  Saygılarımla. 15.04.2022  Aydın Adnan SEZGİN/ Aydın Milletvekili

Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş ve Müfettişlik Sınavı'na 1 Mart 2022 tarihi itibariyle 35  yaş şartı getirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Müfettişleri Yönetmeliği'nin "Yazılı  sınava katılacaklarda aranacak şartlar" başlıklı 8. Maddesinde, Eğitim Müfettiş Yardımcısı  kadrolarına atanacaklarda 35 yaş şartı ve öğretmenlikte 8 yıl hizmet süresi şartı bulunmaktadır.  

Öğretmenler, kısıtlı kontenjanlar nedeniyle, KPSS'den yüksek puan almalarına rağmen  yıllar sonra ancak mesleğe atanabilmektedir. Mesleğe çok geç atanan öğretmenler, hayatın  olağan akışında 35 yaşına geldiklerinde 8 yıllık hizm.et süresini dolduramamış durumda  olmaktadır.  

Bu çerçevede;  

1) En son 12 yıl önce yapılmış olan Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş ve Müfettişlik Sınavı,  12 yıldır neden yapılmamıştır?  
2) Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş ve Müfettişlik Sınavı için 35 yaş sının neden getirilmiştir?  Bunun uygun bir çözüm olduğunu düşünüyor musunuz?  
3) Düzenleme hazırlanırken illerde bulunan teftiş kurullarıyla görüş alışverişi yapılmış  mıdır?  
4) Zaten yıllarca atama bekleyen öğretmenlerin, 35 yaşına geldiklerinde 8 yıl öğretmenlik  yapma şartını karşılamasının zor olacağı neden göz önünde bulundurulmamıştır?  5) Sınav 12 yıldır yapılmadığı için geçen sürede 35 yaş şartını karşılayamaz duruma gelmiş  olan öğretmenlerin yaşadığı mağduriyet nasıl giderilecektir?  
6) Bakanlığınız bünyesindeki Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı 2018  yılından bu yana neden yapılmamıştır? 

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (2)
Kemal Kaya 1 hafta önce
Defalarca söylendi şov için soruluyor bu sorular 35 yaş şartı 657 DMK da var yani kanun, uymazsa esasen sorun olacaktır.
Dert 1 hafta önce
Yanlışınız olmasın 657 de böyle bir yaş şartı yok.O dediğiniz ilk memuriyet için
İlk defa kpss ile alınacak olanlara uygulanır hali hazırda MEB personeli olanı bağlamaz
11
açık