Erdoğan'ın doları 25-26 liraya çıkaracağını açıkladı

Erdoğan'ın doları 25-26 liraya çıkaracağını açıkladı
Evren Kırıkoğlu İhracatçıların isteği üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dolar kurunu 25-26 liraya çıkaracağını söyledi

Orca Macro Finansal Danışmanlık kurucusu Evren Kırıkoğlu, dolar/TL kurunda altı ay içerisinde 25-26 seviyesinin şaşırtıcı olmayacağını belirtti. İhracatçıların, iki ay önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmede "denge kur" seviyesi olarak 25-26 talep etmişlerdi.

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

Stratejist Kırıkoğlu, Ekonomi Gazetesi'nden Burcu Göksüzoğlu'na yaptığı açıklamalarda, kurda "adil seviye" olarak 25-26 liranın görüldüğünü ifade etti.

Kırıkoğlu şunları söyledi:

   WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

"Yabancı sermaye akımının da bu seviyelere gelmesini beklersek, kurun biraz daha aşırı hareket edip bu adil seviyenin üstüne çıkması ve daha da düşüp yabancıları çekmesi gerekebilir. Çünkü yabancı yatırımcılar da aynı hesaplamayı yapıyor. Onlar da durumu değerlendiriyor. 'Eğer adil değer 25-26 ise neden daha ucuzken gireyim? Ucuz olduğunda girerim' diyorlar. Belki bekleyip 28-29 seviyesini gözleyecekler."

Dövizde konuşulan seviyelerin özetle bu olduğunu belirten Kırıkoğlu, tüketiciler için çok yüksek olduğunu ve yüksek enflasyon ile alım gücü kaybına işaret ettiğini söyledi. Ancak son bir yıldaki yüksek enflasyon, maliyet artışları ve rezerv gelişmeleriyle beraber bugüne gelindiğinde bu denge seviyelerinin görüldüğünü ifade etti.

Kırıkoğlu, önümüzdeki altı ay içinde 25-26 TL seviyesinin hiç şaşırtıcı olmayacağını belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.