5'li zamla memur maaşları artacak! İşte 2023 emekli, memur maaş hesaplama tabloları

5'li zamla memur maaşları artacak! İşte 2023 emekli, memur maaş hesaplama tabloları
Emekliye zam ve memur zammı düzenlemesi nasıl olacak? İşte kuruşu kuruşuna emekli ve memur maaş hesaplama tabloları ile tüm gelişmeler...

YENİ KABİNE VE MECLİS'İN ÖNÜNDEKİ İLK 3 DÜZENLEME: ASGARİ ÜCRET, EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI

Emekli ve memur Temmuz zammı için geri sayım başladı. Yeni dönemde enflasyon farklarının yanında maaşlar refah payı ile belirlenecek. Yılın ilk 6 ayı için kamu işçisine verilen yüzde 45'lik zam oranı önemli bir referans değer olarak masada yer alıyor.

MEMUR ZAMMI NASIL ARTACAK? MEMUR MAAŞLARI NASIL HESAPLANACAK?

1- Enflasyon farkı + Toplu sözleşme zammı
2- Refah payı
3- Memura kira yardımı
4- En düşük memur maaşı 22 bin TL olacak
5- Maaşlara ince ayar

EMEKLİ MAAŞLARI NASIL BELİRLENECEK?

-En düşük emekli maaşı yükselecek
-6 aylık enflasyon oranı ile Temmuz zammı
-Refah payı

EMEKLİYE ZAM DÜZENLEMESİ

Emekliye zam düzenlemesi için de kademeli zam formülü masaya geldi. Temmuz döneminde 6 aylık enflasyon oranına ilaveten refah payı ile yeni maaşlar belirlenecek. Burada daha düşük maaşlara daha yüksek zam oranı verilecek. Yüksek maaş alanın kaybı olmayacak.

Sınıflandıracak olursak;

7 bin 500-10 bin, 10 bin-15 bin, 15 bin-20 bin ve 20 bin üzerine kademeli olarak emekli zammı belirlenecek.

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

- 7 bin 500-10 bin => Yüzde 45 zam
- 10 bin-15 bin TL => Yüzde 40 zam
- 15 bin-20 bin TL => Yüzde 35 zam
- 20 bin ve üzeri => Yüzde 30 zam

Burada yukarıdaki tablodaki zamların belirlenmesi durumunda, örneğinde 10 bin TL alan emeklinin maaşı 4 bin TL artacakken, 20 bin TL alan emeklinin maaşı yüzde 30 zamla 6 bin TL artacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN DE ÇALIŞMA VAR

Burada en düşük emekli maaşı olan 7 bin 500 TL'nin de yükseltilmesi masada yer alıyor. Detaylar yeni hükümetin kurulmasından sonra şekillenmeye başlayacak.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ İÇİN 3000 TL FORMÜLÜ

Emekli bayram ikramiyesi Ramazan Bayramı öncesi 1100 TL'den yüzde 82 artışla 2000 TL'ye yükseldi. Mart ayında emeklilik başvuru yapan ve maaşları bağlanan EYT'liler dahil 15 milyonu aşkın emekliye bu tutar ödendi. Maaş bağlanma işlemleri henüz tamamlanmayan EYT'lilerin hak kaybı olmayacak. Bu tutar işlemlerinin tamamlanmasının ardından hesaplarına yatacak.

Emekli bayram ikramiyesinin 2500-3000 TL bandına yükselmesi bekleniyor. Burada bayram ikramiyesinin 3000 TL'ye yükselmesi durumunda yüzde 50 zam yapılmış olacak ki, 2023 yılı içerisindeki zam oranı ise yaklaşık yüzde 173 olacak.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NET 22 BİN TL, MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI 14 BİN 670 TL

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Ocak ayı maaş genelgesine göre en düşük memur maaşı 11 bin 848 TL olarak açıklandı. Bu evli ve 2 çocuklu bir memurun maaşı. Yine bu rakam net 22 bin TL düzeyine yükselecek.

7 bin 901 TL alan memur emeklisi maaşı da aynı oranda yükselirse bu rakam 14 bin 671 TL olacak. Kamu işçisine yapılan yüzde 45'lik zam oranı burada tüm memur maaşları için bir referans olacak.

MEMUR MAAŞLARINA İNCE AYAR YAPILACAK

    WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Emekliye ve memura verilecek zam oranının, refah payı ile belirlenmesi sonrası kamuda çalışma barışını koruyacak şekilde meslek meslek tüm maaşlara ince ayar verilecek.

MEMURA KİRA YARDIMI YAPILACAK

Memurun rahat nefes alması için yapılacak düzenlemeyle metropollerde yaşayanlara Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da görev yapan memura benzer şekilde ödemeler yapılacak.

-Memura büyükşehir tazminatı ödenecek
-Memurun görev yaptığı il ve ilçeye göre kira yardımları yapılacak
-Öğretmen, polis gibi meslek grupları için özel lojman olanağı tanınacak

6 AYLIK ENFLASYON ORANI NE KADAR OLACAK?

Merkez Bankası'nın piyasa katılımcıları anketi ve ekonomistlerin beklentileri beraber değerlendirildiğinde 6 aylık enflasyon rakamlarının yüzde 20-23 bandında olması bekleniyor.

MEMURA EK ZAM NE KADAR OLACAK?

Kamu işçisi zammı referans alındığında memur zammının yüzde 45 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. TCMB'nin anketi ile beraber değerlendirildiğinde memur zammı yüzde 45 olursa ek zam yüzde 22-25 civarında olacak.

Burada en düşük memur maaşı 22 bin TL düzeyine çekilecek. Üzerinde maaş grupları için de Temmuz zammı ve refah payı artışı için ince ayar yapılması bekleniyor.

EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

En düşük memur maaşına uygulanacak yüzde 85,69 oranındaki artış, memur emeklisine de uygulanınca 14 bin 671 TL rakamı ortaya çıkıyor.

İşte memur ve memur emeklisi için maaş hesaplama tabloları:

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI SON DAKİKA: 5'li zamla maaşlar artacak! İşte 2023 yeni emekli memur maaş hesaplama tabloları

NOT: 22 bin TL'nin altında kalan maaşlar bu rakama tamamlanacak. Maaş hesaplamalarına, bölgesel ödemeler, ek ders ücreti, vekalet ücreti, döner sermaye ödemesi ve yabancı dil tazminatı gibi ödemeler yer almıyor. Aile ve çocuk yardımı ödeneği ise dahildir. Aile ve çocuk yardımı ödeneği hesabında çalışmayan eş ve 2 çocuk (0-6 yaş grubu ve diğer) esas alınmıştır.

Zamlardan sonra maaşlara meslek meslek ince ayar yapılması bekleniyor. Detaylar daha sonra netleşecek.

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI SON DAKİKA: 5'li zamla maaşlar artacak! İşte 2023 yeni emekli memur maaş hesaplama tabloları

NOT: En düşük memur maaşı yüzde 85'i aşan artışla 11 bin 848 liradan 22 bin lira bandına yükselecek. Bu artış aynı oranda memur emeklisine de yansıyacak. Rakam 14 bin 650 liranın üzerinde olacak. Yine bu rakamın altında kalan memur emeklisi maaşları yine bu düzeye yükselecek.

Mete Dirice/ Sabah

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
11 Yorum