3600 ek göstergede adil ve hakkaniyetli bir düzenlemeden yanayız

Basında 3600 ek göstergenin sadece lisans mezunu hemşirelere verileceğinin açıklanması pek çok tartışmayı da beraberinde getirirken, yoğun tepkilere de neden oldu. Daha önce 3600 ek göstergenin tabana yayılacağı açıklanmıştı.

KAMU 23.05.2022, 20:57 Editör
3600 ek göstergede adil ve hakkaniyetli bir düzenlemeden yanayız

Sağlık çalışanlarının ve emeklilerinin beklediği 3600 ek gösterge halen belirsizliğini koruyor! Basında 3600 ek göstergenin sadece lisans mezunu hemşirelere verileceğinin açıklanması pek çok tartışmayı da beraberinde getirirken, yoğun tepkilere de neden oldu. Daha önce 3600 ek göstergenin tabana yayılacağı açıklanmıştı. Basında yer alan birbirinden farklı açıklamalar kamu çalışanlarını endişeye sevk ederken, konuyla ilgili bir açıklama yapan Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, söz konusu düzenlemeyle ilgili olarak çalışma barışını bozmayacak, adil ve hakkaniyetli bir düzenlemeden yana olduklarını söyledi.

Necip Taşkın, ek göstergenin kamu çalışanları için hayati önem taşıdığını belirterek, bugüne kadar düzenlemeyle ilgili net bir açıklama yapılmamış olmasının, Memur Sen’in dışarda gürleyip, içeride yağmamasından kaynaklandığını söyledi. Hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından hem de Memur Sen’den yapılan açıklamaların ikna edici olmadığına dikkat çeken Taşkın, bu konunun memur emeklileri tarafından da umutla beklendiğinin altını çizerek, kamuda çalışan 4.834,208 memur ve 1.569 memur emeklisiyle yaklaşık 6.5 milyonu ilgilendiren 3600 ek göstergenin hem çalışanlar arasında, hem de memur emeklileri için haksızlığa yol açmayacak şekilde düzenlenmesi beklenmektedir, ifadelerini kullanarak şunları söyledi: 

“Yetkili sendika tarafından memur ve memur emeklisinin hakkı gerçekten korunuyor olsa,  Toplu Sözleşme masasında gerçekten temsil ediliyor olsalar, kamu çalışanlarının ve emeklilerinin hiçbir sorunu kalmazdı. Dolayısıyla açlık ve yoksulluk sınırı arasında yaşam mücadelesi vermek zorunda kalmazlardı. Eline mikrofon alıp dışarıda gürleyenler, ne yazık ki Toplu Sözleşme masasında sessizliğe bürünüyorlar. Kaybeden; kamu çalışanları ve emekliler oluyor, onların aileleri kaybediyor. Maaşlara, öngörülen enflasyona göre zam yapılarak ve 6 aylık enflasyon farkına mahkûm edilerek sefalete sürükleniyorlar. Dolayısıyla enflasyon farkı aylık olarak ve ücretler eşel mobil sistemine göre verilmediği müddetçe yaşam standartları daha kötüleşecektir. Siyasetin arka bahçesi haline gelen sendikalar memur ve emeklisinin haklarını koruyamaz, savunamaz ve yaşam standartlarının iyileştirilmesi için mücadele edemezler. Yüksek enflasyon nedeniyle bugüne kadar memur ve memur emeklilerinin maaşlarından 1000 liranın üzerinde kayıpları oldu.  Alım gücünün düşmesi nedeniyle en temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldiler. Bunun telafi edilmesi yetkili sendikanın tavrına bağlıdır. Ancak gördüğümüz kadarıyla onların gücü, kamu çalışanlarının ve emeklilerin haklarını almaya yetmiyor. Biz, tüm sağlık çalışanlarını Anadolu Sağlık Sen çatısı altında birleşmeye davet ediyoruz. SENDİKANI SORGULA, GELECEĞİNİ KARARTMA!”

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (2)
Yhs 1 ay önce
Yhs kadro bekliyor kimse yok saymaya kalkmasın sarı sendikadan istifa
LİSANS MEZUNU HİZMETLİ 1 ay önce
YHS Lİ ÇALIŞANLARIN SORUNLARINA YÖNELİK BİR ÇÖZÜM BEKLİYORUZ. ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRMEKTEN USANDIK
20
açık