Ali Yalçın: En önemli gündemimiz, MEMURA ek zam

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Bloomberg HT kanalına konuk oldu. Yalçın, kamu görevlilerinin enflasyon karşısında korunması gerektiğini söyledi.

KAMU 31.12.2022, 13:46 Editör
Ali Yalçın: En önemli gündemimiz, MEMURA ek zam

Memur-Sen heyetinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında Bloomberg HT canlı yayınında görüşmeye ilişkin detayları aktaran Genel Başkan Yalçın, Ocak ayında yansıyacak olan enflasyon farkı ve altı aylık toplu sözleşme zammının haricinde ekonomiden kaynaklı gerekli olan ilave iyileştirme talebinin konuşulduğunu söyledi.

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

Zam talebinin yanı sıra önemli konuların da masada istişare edildiğini ifade eden Yalçın “Sözleşmelilikle ilgili düzenleme meclise gelmeden bu konudaki beklentilerimiz ifade ettik. Ayrıca 3600 ile ilgili revize edilmesi gereken bazı hususları değerlendirmiş olduk. Ama şu an en önemli gündemimiz ek zam konusu. Çünkü asgari ücret düzenlemesi ve orada oluşan çıta piyasa şartları ve ekonomik dalgalanmanın alım gücünü düşürdüğünün dikkate alındığını gösteriyor. Aynı durum memur ve emekliler açısından da geçerli” ifadelerini kullandı.

En düşük devlet memuru maaşına dikkat çeken Yalçın, “Şu an en düşük devlet memuru maaşı 8 bin 39 lira. Biz bunu toplu sözleşme marifetiyle önemli bir noktaya taşımıştık ama ekonomideki dalgalanmalardan dolayı gelinen enflasyon oranı bu rakamı anlamsız kıldı. Bu yüzdendir ki asgari ücret 8500 liraya getirildi. Bunun ortaya koyduğu tablo çok net şekilde görülüyor. Burada yapılması gereken asgari ücrette piyasa şartlarının dikkate alınması gibi memurların durumunun iyileştirilmesi ve emeklilerin alım gücünün yükseltilmesi için aynı tavrın devam ettirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (18)
Tediye, İkramiye, İlave Ek Ödeme, ... Memura da verilsin. 1 ay önce
Memurluğun sadece adı kaldı. ... BELEŞ kadro alan taşeronun yıllık geliri, sorumluluk sahibi memurun yıllık gelirini geçmiştir. Gelirde hiyerarşi/düzen, iş barışı diye birşey de kalmamıştır. Paspas atan ilkokul mezununun yıllık geliri, imza atan üniversite mezununun yıllık gelirini sollamıştır. Adalet; bu değildir.
Durmuş Haki 1 ay önce
Bizlerde Sandıkta 2023 seçimlerinde Cumhurittifakına 1.dereceye gelenlere 3600 ek göstergede yaptıklari gibi oylarımızı öteleyeceğiz.
Tarihci 1 ay önce
Daha su kadar zam istiyorum diyemiyor 1 de ek zam 60 da ek zam
Ocak 4 hafta önce
Heee heee gündeminiz ne biliyoruz ki bunun içinde memur da yok zaten. Ben hakkımı bu sendikaya üye olanlara helal etmiyorum.
kemal 4 hafta önce
akp destekçi Ali birak zammı milletvekili seni yapcaklarmi sor abilerine
ŞUBEMÜDÜRÜ 4 hafta önce
3,5 Zammı alacaksın. Memur senin umurunda bile değil.
öğretmen 4 hafta önce
hiçte inandırıcı değil memuru düşündüğünüz hal ortada
Şube müdürü 4 hafta önce
Memura zam konusuna Ali müdahil olmuşsa, zam oranı %15-20 olacak demektir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın