Bayramda memurlara bir maaşları ikramiye verilsin

Ramazan ayı, tabiatı gereği ilave gıda harcamalarının yapıldığı bir aydır. Gelenek ve göreneklerinin yaşatılması bakımından dini bayramlar yeni ve ilave harcamalar nedeniyle ertelenemez giderlerin yapıldığı günlerdir.

KAMU 28.03.2022, 23:25 Editör
Bayramda memurlara bir maaşları ikramiye verilsin

Bayram vesile edilerek başka illerde de olsa anne-baba ve diğer yakınlarını ziyaret etmek, sıla-i rahim yapmak, giderken eli boş gitmemek de geleneklerimizin bir parçasıdır. Geliri sabit olan, özellikle tek maaşlı aileler;  aile büyüklerine, eşine, çoluk çocuğuna ve aile-arkadaş çevresine mahcup olmamak için söz konusu bayram harcamalarını banka kredisi kullanarak veya aile-arkadaş çevresine borçlanarak karşılamaya çalışmakta, bir sonraki bayrama kadar aylarca kredi taksiti veya borç ödemek zorunda kalmaktadır. Bu durumda bayramların kazananı bankalar olmaktadır. 

Bayram harcamalarının karşılamak, aile büyüklerine eli boş gitmemek, sıla-i rahim yapmak, bu şartlar altında mümkün değildir. 

Bu nedenlerle, Ramazan Bayramı öncesinde, memurlara birer maaşları tutarında ikramiye verilmesini istiyoruz. İkramiye verilmesi memurları bankaların kıskacından ve borç batağına saplanmaktan kurtaracaktır. 

İKRAMİYE MEMURUN DA YASAL HAKKIDIR 

7143 sayılı Kanun uyarınca tüm emeklilere 1.000’er TL ikramiye ödenmesine devam edilmektedir. Devlet, zaten kamuda çalışan işçilere her yıl 2 tam (26 günlük ücret toplamı) ve 4 yarım (13 günlük ücret toplamı) ikramiye yanı sıra “Denge Ödeneği” adı altında ikramiye vermektedir. 

BU DURUMDA İKRAMİYE ALMAYAN TEK KESİM MEMURLAR OLMAKTADIR 

Memurların ikramiye hakkı 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 28 inci maddesinde yer almaktadır. Ancak bugüne kadar “memurlara ikramiye verilmesi” hem sözde yetkili sendikalar hem de hükümetler tarafından gündeme getirilmemiştir. Sözde yetkili memur sendikalarına, işçi sendikalarının başarı, beceri ve deneyiminden ders almaları ve toplu sözleşme masasında ciddi, kararlı ve cesur olmalarını tavsiye ediyoruz. Memurlara ikramiye verilmesi konusunun, yasanın açık hükmüne rağmen yıllardan beri toplu pazarlık gündemine girememiş olması kamu görevlilerini üzmekte ve rencide etmektedir. 

4 MİLYON KAMU GÖREVLİSİ BU BAYRAM MÜJDE BEKLİYOR! 

Memurlar olarak bu haksızlığa ve ayrımcılığa isyan ediyoruz açıklaması yapıldı. Devlet, çalışanları arasında ayrım yapmamalıdır. Memurlara üvey evlat muamelesi yapılmasından vazgeçilmelidir. 

Bu itibarla, Sayın Cumhurbaşkanının ve Hükümetten, Ramazan Bayramı öncesinde ve bayram ikramiyesi olarak, memurlara birer maaş tutarında seyyanen ödeme yapılmasını talep ediyoruz. Bu sorunun çözümü ve talebin karşılanması için bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi veya Cumhurbaşkanlığı Kararının yayınlanması yeterlidir. 4 milyon kamu görevlisi bu bayram müjde beklemektedir. 

Sayın Cumhurbaşkanının ve Kabinenin duyarlılık göstermesini, Ramazan Bayramı öncesinde memurlara jest yaparak bayram ikramiyesi talebini karşılamasını, memurları bankaların kıskacından kurtararak rahatlatmasını bekliyoruz.

#BağımsızBüroSen

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (6)
YHS 7 ay önce
taşorona 4.tane verin memura yok hani adalet.
YARDIMCI HİZMETLİ 7 ay önce
SARI SENDİKA BAŞIMIZDA OLDUĞU SÜRECE HİÇ BİR MEMUR İKRAMİYEDE DAHİL HİÇ BİRŞEY ALAMAZ NOKTA.İLK ÖNCE MEMUR SEN DEN İSTİFA ETMELİ DORU DÜZGÜN MEMURUN HAKKINI ARAYAN SENDİKATYA GİTMELİ.
trc-neco 7 ay önce
Memura üvey de diyemiyorum ona siz karar verin artık
Ali 7 ay önce
Memura hangi hükümet ikramiye verdi de bunlar verecek bunlar memur düşmanı verdiğini geri alıyorlar kaşık kepçe misali?
mem 7 ay önce
bayram ikramiyesi memurun hakkı ama
FEM 7 ay önce
Ramazan Bayramı öncesinde, memurlara birer maaşları tutarında ikramiye verilmesini istiyoruz. İkramiye verilmesi memurları bankaların kıskacından ve borç batağına saplanmaktan kurtaracaktır.
17
parçalı bulutlu