Bayramda Memurlara da İkramiye Verilsin!

BASK Genel Sekreteri ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ memurlara ikramiye verilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamaları şöyle;

KAMU 06.04.2022, 12:53 Editör
Bayramda Memurlara da İkramiye Verilsin!

İKRAMİYE MEMURUN DA YASAL HAKKIDIR

Bilindiği gibi kamuda çalışan işçilere 1956 tarihinden beri 6772 sayılı Yasa uyarınca ikramiye ödenmektedir. Halen toplu sözleşme veya YHK Kararı ile ödenen ikramiyeler hariç, kamu işçilerine Cumhurbaşkanlığı Kararı ile her biri yarım aylık ücretleri tutarında 4 adet ilave tediye (ikramiye) ödenmektedir.

Emekliler de her sene iki bayram için bayram ikramiyesi almaktadır. Bu durumda ikramiye almayan tek kesim memurlar olmaktadır.

Memurların ikramiye hakkı 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 28 inci maddesinde yer almaktadır. Ancak bugüne kadar “memurlara ikramiye verilmesi” hem sözde yetkili sendikalar hem de hükümetler tarafından gündeme getirilmemiştir.

Memurlara ikramiye verilmesi konusunun, yasanın açık hükmüne rağmen yıllardan beri toplu pazarlık gündemine girememiş olması kamu görevlilerini rencide etmektedir.

MEMUR ÜVEY EVLAT DEĞİLDİR!

Memurlar olarak bu haksızlığa ve ayrımcılığa isyan ediyoruz.

Devlet, çalışanları arasında ayrım yapmamalıdır. Memurlara üvey evlat muamelesi yapılmasından vazgeçilmelidir.

Bu itibarla, Sayın Cumhurbaşkanının ve Hükümetin; Ramazan Bayramı öncesinde ve bayram ikramiyesi olarak, memurlara birer maaş tutarında seyyanen ödeme yapılması haklı beklenti ve talebimizi görmesini ve karşılamasını istiyoruz.

Bu sorunun çözümü ve talebin karşılanması için bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi veya Cumhurbaşkanlığı Kararının yayınlanması yeterlidir.

Yaklaşık 4 milyon kamu görevlisi bu bayram müjdesini beklemektedir.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (8)
YHS 6 ay önce
TABİKİ VERİLSİN SSK DÖNEMİNDE ALIYODUK ŞİMDİ YOK TAŞORONA VAR
Taşerondan bekleyin oyu, Memurdan değil. 6 ay önce
Taşerondan sıra mı gelir, memura. Maaş haricinde; Tediye, İkramiye, Ek Ödeme, Sosyal Yardımlar, Yemek, Ulaşım, ... vs.ler beleş kadro alan taşerona. Memura ise hava. Memur da, seçimlerde hava verecek.
YARDIMCI HİZMETLİ 6 ay önce
NERDE O GÜNLER MALUM SEN BAŞTAYKEN HİÇ BİRŞEY ALAMAYIZ LÜTFEN MALUM SEN DEN İSTİFA EDİN MEMUR ARKADAŞLAR HAKKIMIZI SAVUNMUYOLAR .BİZİ BİTİRİYOLAR.
Hakan 6 ay önce
Çok zor o iş
FEM 6 ay önce
Memurlara ikramiye verilmesi konusunun, yasanın açık hükmüne rağmen yıllardan beri toplu pazarlık gündemine girememiş olması kamu görevlilerini rencide etmektedir.
memur 6 ay önce
Umut memurun ekmeği
tc 6 ay önce
hak verilmez alınır.Fakat alacak sendika yok
Yhs 6 ay önce
Yhs kadro bekliyor yüzde yüzde zam yapsanız oy vermem sözünüzü tutmadınız MHP oy yok
23
açık