Kadrolu, sözleşmeli ayrımı bambaşka sorunlara da yol açmaktadır.

Sağlık Bakanlığı, kamuda istihdam edilecek sözleşmeli sağlık personeli sayısını güncelledi. Yeni ilandaki uzman hekim sayısındaki artış dikkat çekti. 1 Ocak’ta 9 bin uzman hekim alınacağı açıklanmıştı ancak şimdi bu sayı 19 bin olarak güncellendi. CHP Milletvekili Murat Emir, “Aylardır kamuda uzman hekim açığının büyüdüğünü söylüyorduk. İktidar, inkar ediyordu. Yeni ilan bu açığın itirafıdır” dedi.

KAMU 29.07.2022, 21:21 Editör
Kadrolu, sözleşmeli ayrımı bambaşka sorunlara da yol açmaktadır.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla 2022 yılı içerisinde kamuda istihdam edilecek sözleşmeli personel sayısında artışa gidildi. Ocak’ta yayımlanan kararda 2022 yılı için 6 bin 787 tabip ve 9 bin 14 uzman tabip istihdam edilmesi öngörülmüştü. Ancak yeni kararla tabip sayısı 7 bin 114’e, uzman tabip sayısı da 19 bin 694’de yükseltildi.

Uzman tabip sayısındaki artışın iki katından fazla olduğuna dikkat çeken CHP'li Murat Emir, sağlık sisteminin tıkanma noktasına geldiğini ve Sağlık Bakanlığını aylardır uyardıklarını belirtti.

Emir, "Hastalar, hastanelerde günlerce randevu alamazken, acil ameliyatlar yapılamazken bir yandan da sağlık personeli çok zor koşullar altında çalışmaktadır. Sağlık personeli bir yandan sağlıkta şiddete karşı yalnız başına bırakılırken diğer yandan ekonomik koşulları da git gide daha da kötüleşmektedir. Bunun sonucunda da uzman hekimlerimiz ya istifa etmekte ya da emekli olmaktadır" dedi.

"AKP, SORUNU İNKAR EDİYORDU"

Aylardır bu soruna dikkat çekmelerine rağmen Sağlık Bakanlığının uyarılara kulak tıkadığını söyleyen Emir, "AKP’li tüm yetkililer bu sorunu inkar etmiştir. Ancak bugün Cumhurbaşkanlığı kararıyla görülmüştür ki; kamudaki uzman hekim açığı artık önlenemez boyutlara ulaşmıştır. İktidar da yeni alım ilanına çıkarak bu sorunu çözmeye çalışmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

"UZUN VADELİ VE BÜTÜNCÜL POLİTİKALARA İHTİYAÇ VAR"

Emir, "Sağlık sisteminin işler hale getirilmesi için elbette kamudaki uzman hekim açığı giderilmelidir ancak bu şekilde plansız ve programsız şekilde yapılan alımlar diğer yandan sağlık personeli arasındaki çalışma barışını da bozmaktadır. Sağlık personeli arasındaki kadrolu, sözleşmeli ayrımı bambaşka sorunlara da yol açmaktadır. Yapılması gereken acilen bütüncül ve uzun vadeli politikalar oluşturulmalı ve bu doğrultuda hareket edilmelidir. AKP iktidarı ipin ucunu tamamen kaçırmış durumdadır ve günü kurtarma derdine düşmüştür" dedi.
Evrensel

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (1)
Üniversite Mezunu İŞSİZLİK 5 ay önce
Plansız ve programsız şekilde yapılan personel alımlarının sağlık personeli arasındaki çalışma barışını bozduğunu söylüyorsun. Lakin; parti başkanı, geriye kalan taşeronlara BELEŞ kadro verileceğini vaat ediyor. Sonra da; hak-hukuk-adalet diyorsunuz. Kamuya personel alımları; fırsat eşitliği içinde merkezi alımla KPSS ile olmalı. Torpil, nepotizm, partizanlık, tanışlık, ... almış başını gidiyor.