Kamu-Sen Sözleşmeli Personeli KPDK'ya Taşıyacak

Türkiye Kamu-Sen Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı Genel Başkanımız Önder Kahveci'nin başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 'Türkiye Kamu-Sen olarak temel talebimiz ve mücadelemiz bütün güvencesiz sözleşmeli çalışanların kadroya geçirilmesidir. ' dedi.

Kamu-Sen Sözleşmeli Personeli KPDK'ya Taşıyacak

SÖZLEŞMELİ PERSONELİ KPDK’DA YİNE GÜNDEME TAŞIYACAĞIM

5393 Sayılı Kanuna Göre Çalıştırılan Sözleşmeli Personel

Sözleşmeli personelin talep ve beklentileri de Yüksek İstişare Kurulu Toplantımızda Genel Başkanımızın gündemindeydi. Genel Başkan Kahveci, “Kamuda kurumların özel kanunları uyarınca çalıştırılan idari hizmet sözleşmeli personel, 4924 sayılı Kanuna göre çalıştırılan çakılı sözleşmeliler, 209 sayılı Kanuna göre çalıştırılan kamu dışı aile sağlığı personeli, 5393 sayılı Kanuna göre çalıştırılan sözleşmeli personel, 657 saylı Kanunun 4/B maddesi uyarınca çalıştırılan sözleşmeli personel, 4/C’den 4/B’ye geçen sözleşmeli personel ve 3+1 yıl zorunlu çalışmaya tabi sözleşmeli personel gibi mevzuatı, hakları ve yükümlülükleri farklı yüzbinlerce çalışan bulunmaktadır. Sağlık çalışanlarının, sözleşmeli öğretmenlerin ve din görevlilerinin zorunlu çalışma süreleri 4+2 yıldan 3+1’e indirilmiştir. 3+1 uygulaması her ne kadar ilgili çalışanlarımız açısından olumlu olsa da kamuda yeni bir adaletsizliğin de doğmasına neden olmuştur. Bir tarafta 4 yıl görev yaptıktan sonra bütün hakları ile kadroya geçecek personel bulunmaktayken aynı kurumda, aynı sınava tabi olan ve aynı görevi yapan ama çalışma hayatı boyunca kadroya geçemeyecek personel bulunmaktadır. Böyle bir uygulama adalet, hakkaniyet ve Anayasanın 10. Maddesindeki eşitlik ilkesine de aykırıdır.

Türkiye Kamu-Sen olarak temel talebimiz ve mücadelemiz bütün güvencesiz sözleşmeli çalışanların kadroya geçirilmesidir. Amacımız, harflere ve rakamlara boğulmuş parçalı kamu istihdam yapısına son verilerek tüm çalışanların aile birliğinin sağlandığı, yeknesak, adil ve güvenceli bir istihdam politikasının belirlenmesidir.

4/C’den 4/B’ye Geçen Personel

4/C’den 4/B’ye geçen personelin haklarının da 4/B’li personelden farklı oluşu, özellikle bir tarafta emeklilik yaşı yükseltilir, milyonlarca çalışan yaş sınırı nedeniyle emeklilik hakkından faydalanırken diğer tarafta 4/C’den 4/B’ye geçen personelin resen emekliliğe sevk edilmeleri birbiriyle tezat oluşturan uygulamalardır.  

Sözleşmeli personel istihdamı uygulamasındaki adaletsiz yaklaşımın Anayasamızın temel ilkelerine aykırı olduğu yolundaki gerekçelerle sözleşmeli personelin açtığı davalar mahkemelerde olumlu sonuçlanmakta, sözleşmeli personel mahkeme kararı ile kadroya atanma hakkı elde etmektedir. İdarenin de bu gerçekleri göz ardı etmeden yargı kararlarına işlerlik kazandırması ve sözleşmeli çalışanlarımızı dava açmak zorunda kalmaksızın bir an evvel kadrolu ve güvenceli statüye kavuşturması gerekmektedir.

Kamubiz.com ÖZEL
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
2015 TE İLKDARBE VEKİLİMAM MÜEZZİNLERE YAPILDI 3 hafta önce

Ikıncı DARBE 15TEMMUZ DARBESİYDİ FETOCU HAIN VEKİLLER MECLİSTE İLK DRBEYİ VEKİL İMAM MÜEZZİNLERİN ELİNDEN 4B HAKKINI GASP EDEREK KNDİ YAKIN EŞ OT MNITALARINI İRGUN DİYNETT ÇALİŞMADAN KDROLU BYANLARIN YRINRAPOR ALIRIP BİR GÜN ÇLİTİ GÖSTERDİLR VEBU BYAN YANDAŞLARI VEKİL KURAN KURSU HOCALARI DIYREK KADROYAGECTİ YA 10 YILINI VERMİŞ GECELİ GÜNDÜZLÜ ASKERİ ÜCRTLİ BİR GÜN BIL IZIN HKKIMI YOKKEN CAMİ ODAARINDA LOJMAN OLMADIĞI İÇİN YAŞAM SAVAŞİ VRDİK AA NE OLU BU ÜLKEYE BİDEN ONRA DARB YAPTI AYNI HAINLER VEKİL İMAMLARIN DÜŞMANLRI ÜLKE NİN DÜŞMANI HAINLERIYMİŞ ÖRDUNU 15 TEMMUZDA VEHLEN GİZLENİYOR O HAINLR

Avatar
İLKDRBE 2014GECESİ TBMDE VEKİL İAMLRA YAPILDI 3 hafta önce

Ikıncı DARBE 15TEMMUZ DARBESİYDİ FETOCU HAIN VEKİLLER MECLİSTE İLK DRBEYİ VEKİL İMAM MÜEZZİNLERİN ELİNDEN 4B HAKKINI GASP EDEREK KNDİ YAKIN EŞ OT MNITALARINI İRGUN DİYNETT ÇALİŞMADAN KDROLU BYANLARIN YRINRAPOR ALIRIP BİR GÜN ÇLİTİ GÖSTERDİLR VEBU BYAN YANDAŞLARI VEKİL KURAN KURSU HOCALARI DIYREK KADROYAGECTİ YA 10 YILINI VERMİŞ GECELİ GÜNDÜZLÜ ASKERİ ÜCRTLİ BİR GÜN BIL IZIN HKKIMI YOKKEN CAMİ ODAARINDA LOJMAN OLMADIĞI İÇİN YAŞAM SAVAŞİ VRDİK AA NE OLU BU ÜLKEYE BİDEN ONRA DARB YAPTI AYNI HAINLER VEKİL İMAMLARIN DÜŞMANLRI ÜLKE NİN DÜŞMANI HAINLERIYMİŞ ÖRDUNU 15 TEMMUZDA VEHLEN GİZLENİYOR O HAINLR Ikıncı DARBE 15TEMMUZ DARBESİYDİ FETOCU HAIN VEKİLLER MECLİSTE İLK DRBEYİ VEKİL İMAM MÜEZZİNLERİN ELİNDEN 4B HAKKINI GASP EDEREK KNDİ YAKIN EŞ OT MNITALARINI İRGUN DİYNETT ÇALİŞMADAN KDROLU BYANLARIN YRINRAPOR ALIRIP BİR GÜN ÇLİTİ GÖSTERDİLR VEBU BYAN YANDAŞLARI VEKİL KURAN KURSU HOCALARI DIYREK KADROYAGECTİ YA 10 YILINI VERMİŞ GECELİ GÜNDÜZLÜ ASKERİ ÜCRTLİ BİR GÜN BIL IZIN HKKIMI YOKKEN CAMİ O

Avatar
100YILIN 3 hafta önce

.a ortasına oy veren ne evlilik yapabilir ne evliyse yuvası ayakta durabilir nede gençler in gelecegı olmaz o .oy .huzursuzluğu evladı işsiz karede şi İŞSZ komşusu açken

hergun sokakta maskeden ceza yiyen polisle zabıtayla bekçiler Ke her taraf sarılmış durumda bu millet daha çok bela musibetlere düşecek işini kaybede evini arabasını karısını kızını çoluk ÇOCUGU parçlanacak kimsede mutlu olmayacak