Memur maaşlarına Eşel Mobil Sistemi yeniden gündemde

Memur maaşlarına Eşel Mobil Sistemi yeniden gündemde
SGK Başuzmanı İsa Kararkaş, emekli, memur, asgari ücret maaş zammında Eşel Mobil Sistemini yeniden gündeme taşıdı?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in maaş zamlarında hedef enflasyon açıklaması akıllara yeniden eşel mobil sistemini getirdi. Peki Eşel Mobil Sistemi nedir, maaşlarda artış nasıl olacak?

Yüksek enflasyon karşısında maaşlar eridikçe vatandaş zor durumda kalıyor. Yapılan maaş zamları 2 ay geçmeden enflasyon karşısında eriyince o zaman yeni zamlar tartışılmaya başlanıyor. Bunu engelleyecek bir formül gündeme geldi.

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız
 

EŞEL MOBİL SİSTEMİ NASIL İŞLEYECEK?

Maaş zamlarında Eşel Mobil Sistemi uygulamasını öneren SGK Başuzmanı İsa Kararkaş, “Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek maaş zamlarının gerçekleşen enflasyona göre değil hedef enflasyona göre yapılacağını açıkladı. Son 10 yıllık enflasyon hedeflerine ve bunların gerçekleşmelerine baktığımızda hedef ile gerçekleşen arasında dağlar kadar fark olmuş. Bu da hedef enflasyonla maaş zammı yapılması halinde insanların reel gelirlerinin azalacağını gösteriyor.

Çalışanların veya emeklilerin enflasyona karşı korunması isteniyorsa Eşel Mobil Sistemi uygulanabilir. Bu sistem yüksek enflasyon olan dönemlerde maaşları enflasyona karşı korur. Enflasyon ne kadar yükselirse maaşlar da o kadar yükselir. Bu şekilde çalışanın veya emeklinin enflasyon yükseldi, gelirim azaldı gibi bir endişesi olmaz. Enflasyon arttıkça aylık olarak maaşlar da artar.” dedi.

    WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ
 

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ZAMLANIR MI?

En düşük emekli maaşına yapılacak zamma ilişkin de konuşan İsa Karakaş, “En düşük emekli maaşına Ekim ayında bir zam çalışması yapılabileceğini Bakan Mehmet Şimşek’in açıklamalarında anlıyoruz. Yapılır veya yapılmaz bilemiyorum ama bu durum büyük bir beklentiye dönüşmüş durumda. Kamuoyunun rahatlatılması gerekiyor. En düşük emekli maaşı da asgari ücretin 11.402 TL olduğu bir ülkede en azından 10.000 TL olmalıdır.” şeklinde konuştu.

uşakgündem

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum