Memur-Sen'den, maaşlara yüzde 55 zam talebi var

Asgari ücrete yapılacak zam oranı belirlendi... Memur-Sen ise verilen zammın örnek alınarak memur maaşlarında da düzenleme talebinde bulundu.

KAMU 23.12.2022, 11:13 23.12.2022, 11:40 Editör
Memur-Sen'den, maaşlara yüzde 55 zam talebi var

Asgari ücrete yapılacak zam oranı belirlendi. Asgari ücret 8 bin 500 TL olurken, yaşanan kayıplara karşı Memur-Sen de memurlara zam talebinde bulundu. Memur-Sen’den yapılan basın açıklamasında, asgari ücrete yapılan artışın örnek alınarak, diğer sabit gelirlilerin korunması gerektiğine dikkat çekildi.

Asgari ücrete ilişkin zam kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna duyuruldu. Buna göre 2023 yılı için asgari ücret 8 bin 500 TL olarak belirlendi. 2022 yılında iki defa gerçekleştirilen düzenleme ile yüzde 50,5 ve yüzde 30 olarak artış yapılmış, 2023 yılında ise yüzde 54,5 oranında ve 3 bin TL artış gerçekleştirilmiş olurken, Memur-Sen ise konuya ilişkin olarak asgari ücret artışının örnek alınarak memurlara da zam yapılması için çağrıda bulundu. 

“KÖTÜMSER BAKIŞ REDDEDİLMELİ, BÜTÜN SABİT GELİRLİLER KORUNMALIDIR”

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

Pandemi ile birlikte başlayan enflasyondaki artışa dikkat çekilen açıklamada, yeniden belirleme oranlarının da yüzde 122,93 olarak belirlendiği hatırlatılarak, “Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi ve beklentisi arasındaki uyuşmazlık ile TÜİK’in gerçekleşen ve hissedilen enflasyon verisi arasındaki farklılık, enflasyona karşı mutlak bir koruma gerçekleştirmenin gerekçesi olarak görülmelidir. Bu koruma, enflasyon üzerinden kötümser bakışın reddedilerek, bütün sabit gelirlilerin korunması yönünde olmalıdır” ifadeleri kullanıldı. 

“İLAVE İYİLEŞTİRMELER YETKİLİ KONFEDERASYONUN KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİRİLMELİ”

Enflasyon sebebiyle yaşanan kayıpların telafi edilmesi gerektiğine dikkat çekilerek, ilave iyileştirme için yetkililer tarafından bir araya gelinerek karar alınması için çağrıda bulunularak, “Emek tarafında enflasyon kaynaklı oluşan kayıp, gelir dağılımında adaleti de olumsuz yönde etkileyerek gelirler arası dengesizliğe sebep olmuştur. Gelirleri artırma yönünde alınacak karar, reel gelirin artışını sağlayacak geçmiş dönem oluşan kayıpları telafi edecek mahiyette olmalıdır. Nitekim önemli olan rakamsal artışların değil, alım gücünü artıran ve fiyat istikrarının sağlandığı bir piyasa ortamı oluşturmaktır. Bu çerçevede, 2023 Ocak ayında da kamu görevlilerimize yönelik ilave iyileştirmeler yapılmalı, süreç yetkili konfederasyonun katılımıyla olmalı, kayıpları telafi eden bir sonuç ortaya çıkmalıdır” denildi.

ALIM GÜCÜNÜ ARTIRACAK, KAYIPLARI TELAFİ EDECEK DÜZENLEMELER YAPILMALI

TOPLU sözleşme sürecinden önce başlayan mücadelenin kazanımları gölgelememesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, kayıpların telafi edileceği toplu sözleşmeye ilişkin yasal düzenlemeler yapılması için çağrıda bulunuldu. 6’ncı Dönem Toplu Sözleşme’nin ardından yaşanan ekonomik gelişmelerin sabit gelirlileri etkilediği belirtilirken, kazanımları gölgelemeyen, alım gücünü artıran ve kayıpları telafi edecek düzenlemeler yapılması gerekliliğinin altı çizildi.
milligazete

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (31)
2323 1 ay önce
ali yalçın sen aman karışma memur kople acından ölür aman ha karışma
MAHMUT 1 ay önce
3,5 a fit olan adamın talebine bak
ÖĞRETMEN 1 ay önce
Ali Yalçın yüzde 3.5 zam istemiştir.
tc 1 ay önce
sizin katıldığınız memurun faydasına olan bir tane süreç varmı
Memur; seçimi bekliyor. 1 ay önce
Senden bir şey beklemiyoruz 3,5'çu. Susman yeterlidir.
Kral 1 ay önce
55 derken 5.5 mu demek istedi acaba ? Bir yanlış olmasın Ali Başkan. Bence siz hiç konuşmayın, konuştukça daha kötü oluyor. Süslü cümleler kurup ( mürekkebi doldurmaya yeter ama kalem yazmaz diyip 3 e razi olmayıp 3.5 a tarihi başarı demeniz:-))) sonra fiyaskoyla sonuçlanan bir sürü açıklamanız var, o nedenle bence siz hiç karismayin
Yardimci hizmetli 1 ay önce
Memura %55 zam anlamsiz cumhurbaskani kaymakam vali bunlarda kamu gorevli zamlar seyyanen yapilmali 50 bin maas alan kamu gorevlisinin maasina gelen zam ile en dusuk ucretli kamu horevlisinin maasina gelen zam adaletli olmuyor makas iyice aciliyor.
Metin 1 ay önce
Arkadaşlar seyyanen zam emekliliğe yansımıyor.Bu yüzden taban aylığa zam yapılması lazım.
2351 1 ay önce
Buçuk ali böyle konuştuysa % 20 Hayırlı olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın