Memurlar ek zam da ısrarlı

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci "Masaya vurmaktan aciz yetkili ve etkisiz sendikaların kamu çalışanını temsil etme kabiliyeti ortadadır" diyerek ek zam taleplerini yeniledi. İşte detaylar...

Memurlar ek zam da ısrarlı

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2021 Şubat ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci "Masaya vurmaktan aciz yetkili ve etkisiz sendikaların kamu çalışanını temsil etme kabiliyeti ortadadır" diyerek ek zam taleplerini yeniledi. İşte detaylar...

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Şubat 2021 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.994,62 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 8.237,46 Lira olarak belirlendi.

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 101,25 TL, %1,24 oranında arttığını gösterdi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre 54,18 TL, %1,78 oranında yükseldi ve 3.102,03 Lira olarak hesaplandı.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2020 yılı Şubat ayında 3.101,26 Lira olarak tahmin edildi.

GIDAYA 1.955 TL
Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Şubat 2021 verilerine göre günlük 65,194 Lira olduğu belirlendi. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.955,82 Lira oldu.

Şubat 2021 itibari ile ortalama 4.806,24 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %40,69’unu oluşturdu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 1.145,44 Lira olarak belirlenen kira gideri ise Şubat 2021 ortalama maaşının %23,83’üne denk geldi. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %64,52’sini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.

Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %35,48’i kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Şubat 2021 maaşından geriye yalnızca 1.705,25 TL kaldı.

KAHVECİ: EK ZAM TALEBİMİZDE ISRARCIYIZ

Şubat ayı asgari geçim sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci,

“Ar-Ge Merkezi’mizin 2021 Şubat ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarına göre, ortalama memur maaşıyla geçinen bir ailenin maaşının %40’ından fazlası sadece gıda harcamasına gitmektedir.

Şubat 2020’de açıklanan resmi rakamlara göre, dört kişilik ailenin yoksulluk sınırı 7 bin 93 TL’den 8 bin 237 TL’ye yükselmiştir. Buna göre bir senede ailenin zorunlu harcamalarında yaklaşık yaklaşık 1144 TL’lik bir artış ortaya çıkmıştır. Halbuki, bu dönemde memur maaşları ortalama sadece 572 TL artmıştır. "

MEMUR SEN'E AĞIR SÖZLER
"Pandemi ile mücadele ettiğimiz son bir yıldır, ekonomik anlamda piyasalardaki hareketlenmenin sıkıntısını dar ve sabit gelirliler yaşarken, zorunlu harcama kalemlerinde fahiş artışlar hız kesmeden devam ediyor. Toplu sözleşme döneminde pazarlık masasında yumruğunu masaya vurmaktan aciz yetkili ve etkisiz sendikaların kamu çalışanını temsil etme kabiliyeti ortadadır.

EK ZAM TALEBİ
Bu durumda alınan maaşlarla sadece mutfak, barınma, ısınma gibi kış aylarının zorunlu harcamalarına dahi gücü yetmeyen kamu çalışanlarının maaşlarına ek zam yapılması kaçınılmaz hale gelmiştir. Aylardır her platformda dile getirdiğimiz gibi bir kez daha çalışanlara ve emeklilere ek zam talebimizi yineliyoruz. Kamu çalışanlarına verilecek destek, esnafımıza, çarşıya ve pazara da can suyu olacaktır” dedi.

SGKrehberi

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hizmetli 8 ay önce

Unuttunuz yhs sınıfını hep sözde kalıyor icraat yok

Misafir Avatar
VUR VUR İNLESİN ÖNDER BEY DİNLESİN 8 ay önce @Hizmetli

“Sakın zâlimlerin yaptığından Allah’ı gafil sanma! O, sadece onları, gözlerin dehşetten donup kalacağı, bir noktaya dikilip bakacağı bir güne erteliyor” [İbrahim sûresi (14), 42].

Beğenmedim! (0)
Avatar
y.hizmetli 8 ay önce

hayır gelmez sendikalardan istifa edin.hükümet ne derse emredersiniz diyen sendikalar bir gün muhakkak yok olacak hakkımızı aramayan sendika yöneticileri hakkımı helal etmiyorum .2005 den beri y.hizmetliler bekliyor.

Avatar
HİZMETLİ 8 ay önce

EK ZAMI BIRAK BAŞKAN YHS DURUMU NE OLACAK.

Misafir Avatar
2351 VHKİ SAĞLIKTA 8 YILDIR SINAV KAZANDI ATANMADI 8 ay önce @HİZMETLİ

BAŞKANIN TUZU KURU BEYAZ ÖNLÜK SEVDASI BİR AŞKIN FIRTINASI.2351 VHKİ YEDE YHS DA ZULM ETMEYE DEVAM ETSİN BEKLEYİP GÖRELİM......
“Sakın zâlimlerin yaptığından Allah’ı gafil sanma! O, sadece onları, gözlerin dehşetten donup kalacağı, bir noktaya dikilip bakacağı bir güne erteliyor” [İbrahim sûresi (14), 42].

Beğenmedim! (0)
Avatar
Eğitici 8 ay önce

Toplu sözleşme döneminde sizide gördük masaya çakılıp kalmıştınız

Avatar
yusuf 8 ay önce

avantasını alan sesini kesiyor daha ne olsun

Avatar
Misafir 8 ay önce

Bekciyle görevleri değiştir bakalım 35 yıl değil 35 gün dayanamazsin polisin askerin hakkı ödenmez.fedakar saglik çalışanlarında çok saygın olup durumları 3600 ek göstergeleri biran evvel verilmelidir.

Avatar
Cengiz 8 ay önce

Ne zammı yahu
Elinizdeki parayı kaptırmayınyeter

Avatar
saglık 8 ay önce

hepiniz aynısınız yok farkınız lise mezunu gecebekçisi 4 milyar maaş alıyor 35 yıllık lisans mezunu saglıkçıyım 4 milyon maaş alıyom