Memurların Yabancı Dil Tazminatı 2021 Miktarı Ne Kadar?

2021 yılı memurlardan yds ile yabancı dil bilenlerin a düzeyi b düzeyi ve c düzeyi dil tazminat tutarları belli oldu. Memurların Yabancı Dil Tazminatı 2021 Ocak-Temmuz döneminde ne kadar? İşte kamu personelinin YDS Puanına göre 2021 yılı dil tazminatı miktarları..

Memurların Yabancı Dil Tazminatı 2021 Miktarı Ne Kadar?

Memurların yabancı dil tazminatı güncel 2021 Ocak tutarları ne kadar olacak? Yabancı dil bilen memurlar 2021'de kaç lira alacak? YDS sınavı sonrası yabancı dil tazminatının memur maaşlarına etkisi nasıl? Yabancı dil tazminatı kimlere ödeniyor? İşte 2021 yılının Ocak-Temmuz ayları arasında Yabancı Dil Tazminatının memur maaşına katkısı..

KAMU GÖREVLİLERİNİN DİL TAZMİNATI NE KADAR OLDU?

Bildikleri yabancı dil ve bu yabancı dili görevleri sırasında kullanma durumlarına bakılarak kamu görevlilerine ödenen Yabancı Dil Tazminatının miktarı 2021 yılı Ocak ayından itibaren arttı.

Aylık katsayısının 1 Ocak 2021 tarihinden geçerli olarak artmasına bağlı olarak, Yabancı Dil Tazminatı miktarı da 3 TL - 13 TL aralığında değişen tutarlarda arttı.

Yabancı dil tazminatından kimler yararlanıyor?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS) 70 ve üzeri puan alan kamu görevlilerine; aldıkları puan ve yabancı dil bilgilerinden görevleri sırasında yararlanma durumuna göre belirlenmiş olan gösterge rakamlarının aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle bulunan tutarda, her ay yabancı dil tazminatı ödeniyor. Bu ödemeden sadece damga vergisi kesiliyor.

Kamu görevlilerinin yabancı dil bilgisinden görevleri sırasında yararlanılıp yararlanılmadığı, ilgili personeli atamaya yetkili amirin vereceği onayla belirlenirken; hakim ve savcılar, mülki idare amirleri, Dışişleri Bakanlığı meslek memurları, daire başkanı ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanlar (Türk Silahlı Kuvvetlerinde yarbay ve daha üst rütbelerde bulunanlar), mütercim ve tercümanlar, üniversite öğretim elemanları ve öğretmenler için ise herhangi bir onaya gerek olmaksızın yabancı dil bilgilerinden görevleri sırasında yararlanıldığı kabul ediliyor.

Bilinen her yabancı dil için ayrı tazminat ödeniyor.

Hangi diller için ödeniyor?

Kamu görevlilerine; Almanca, Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca  dillerinden dolayı yabancı dil tazminatı ödeniyor.

ÖSYM; Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için yılda en az iki kez, diğer diller için ise yılda en az bir kez Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yapmak suretiyle ilgililerin yabancı dil bilgi seviyesini belirliyor.

Dil tazminatının 2021 yılında maaşa net etkisi

2021 yılının ilk yarısı için geçerli olan aylık katsayısına göre, Ocak-Haziran 2020 döneminde yabancı dil tazminatının aylık net tutarı şöyle olacak:

                                                     YDS puanına göre Dil Tazminatının aylık net miktarı

                                                      (A) Düzeyi   (A) Düzeyi    (B) Düzeyi    (C) Düzeyi

                                                      (96-100 puan)(90-95 puan) (80-89 puan)    (70-79 puan)

Personel

-Yabancı dil bilgisinden                    197 TL        148 TL           99 TL            49TL
yararlanılan personel

-Yabancı dil bilen                             123 TL         123 TL          82 TL            41 TL
diğer personel

memurunyeri.com

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.