Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı SYDV çalışanlarına kadro önergesi TBMM'de

Türkiye'de faaliyet gösteren 1000 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfi 10 bin çalışanı işe alınırken, devlet memurlarında aranan genel şartlar yanında, görevin niteliğine göre; 4 yıllık yükseköğrenim, kamu personeli seçme sınavı puanı, yabancı dil ve bilgisayar bilgisi gibi şartlara tabi tutuluyor. Memur gibi işe alınan, memur gibi görev yapan ama işçi statüsünde çalışan vakıf görevlileri kadro istiyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı SYDV çalışanlarına kadro önergesi TBMM'de

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çalışanlarının sorunlarına ilişkin Meclise verilen önerge:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA 

Aşağıdaki sorularımın Anayasa'nın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96. Ve 99. Maddeleri uyarınca T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. Saygılarımla. 23.02.2021 Ömer Fethi Gürer /Niğde Milletvekili 

Kaymakamlık veya Valilik bünyesinde 10 bin çalışanı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personeli 34 yıldır kadrosuz çalışmaktadır. Özlük hakları olmayan personel sürekli işten atılma korkusu yaşamaktadır. 

1- Pandemi döneminde gece gündüz aralıksız çalışan bu görevlilerin özlük hakları için bir çalışma yapılması düşünülmekte midir? 

2- Kamuda çalışıp kamuya hizmet eden bu görevlilere uygun görev tanımı yapılması planlanmakta mıdır? 

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı personelinin kadro sorununa ilişkin Meclise verilen önerge:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından Anayasanın 98'inci ve İçtüzüğün 96 ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 22.02.2021 Abdulkadir KARADUMAN /Konya Milletvekili 

Türkiye'de faaliyet gösteren 1000 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfi 10 bin çalışanı işe alınırken, devlet memurlarında aranan genel şartlar yanında, görevin niteliğine göre; 4 yıllık yükseköğrenim, kamu personeli seçme sınavı puanı, yabancı dil ve bilgisayar bilgisi gibi şartlara tabi tutuluyor. Memur gibi işe alınan, memur gibi görev yapan ama işçi statüsünde çalışan vakıf görevlileri kadro istiyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında asli görevler için vakıf müdürü, sosyal yardım ve inceleme görevlisi, muhasebeci, büro görevlisi, yardımcı hizmetli unvanları ile çalışanlar bulunuyor. Vakıf personeli belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılıyor. Vakıf çalışanları imzaladıkları sözleşme neticesinde de 4857 Sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışıyor. Sosyal güvenlik açısından da SSK'lı olarak işçi statüsündedirler. Memur gibi iş güvenceleri, memurların yararlandığı sosyal ve mali hakları ve tayin hakları bulunmuyor. Başka bir ilde çalışan biri ile evlenmeleri halinde, memur gibi eş durumundan tayin şansları yok. Ancak çalıştıkları vakıf ile gidecekleri vakıf arasında ikili görüşmelerle vakıflara transfer olabiliyorlar. Bu da oldukça zor, böyle bir durumda kıdem tazminatları iptal ediliyor. İllerde valilik, ilçelerde ise kaymakamlıklara bağlı olarak Bakanlığınızın çalışma alanı çerisinde yer alan 2022 sayılı yasa kapsamındaki kamu hizmetlerini sağlayan SYDV'lerin Bakanlığınızın asli unsuru sayılmaması açıklama gerektiren bir durumdur. 

Bu bağlamda; 

1. Bakanlığınızın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarını asli unsur saymamasının sebebi nedir? 

2. SYDV personellerinin kamu çalışanı sayılarak kadroya geçirilmesi doğrultusunda önümüzdeki süreçte bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz? 

3. SYDV'ler 2022 sayılı yasa kapsamındaki hizmetleri yaparken Bakanlığınız ile vakıf arasında nasıl bir koordinasyon sağlanmaktadır? Bu hizmetler Bakanlığınızın talebi ile mi vakıf aracılığıyla sağlanıyor? 

4. Yaklaşık 10 bin SYDV çalışanının mağduriyetleri ile ilgili Bakanlığınıza ulaşan talepler doğrultusunda şimdiye kadar yaptığınız herhangi bir çalışma olmuş mudur?

Kamubiz.com ÖZEL /ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.