TSK personelinin intibak zammı ve özlük hakları TBMM'de dile getirildi

TSK personelinin intibak zammı Mecliste görüşüldü. TSK personelinin intibak zammı ve özlük haklarını Meclis kürsüsünden dile getiren Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, “Astsubayların intibakları yapılıp tazminatları verilecek, sorunları çözülecek.” sözüne rağmen intibakları dışında verilen sözlerin pek de tutulmadığı şeklinde bize bilgiler ulaşmaktadır, dedi.

TSK personelinin intibak zammı ve özlük hakları TBMM'de dile getirildi

TSK personelinin intibak zammı Mecliste görüşüldü. TSK personelinin intibak zammı ve özlük haklarını Meclis kürsüsünden dile getiren Erzurum Milletvekili Kamil Aydın,  “Astsubayların intibakları yapılıp tazminatları verilecek, sorunları çözülecek.” sözüne rağmen intibakları dışında verilen sözlerin pek de tutulmadığı şeklinde bize bilgiler ulaşmaktadır, dedi.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Milliyetçi Hareket Partisi adına ilgili önerge hakkında konuşmak üzere söz almış bulunmaktayım. Gecenin bu saatinde yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Bugün Komisyon çalışmalarımız da bir taraftan –Bütçe Komisyonu çalışmalarımız- devam etti. En önemli başlıklarımızdan Savunma Komisyonu çalışmaları vardı ama orada, özellikle 15 Temmuz sonrası kurumsal bir hedef hâline gelen Türk Silahlı Kuvvetlerinin içinde olduğu birtakım sorunları detaylı bir şekilde konuşma fırsatı çok fazla bulamadık. Onun için ben bunu bir fırsat bilerek gündüz ifade etmeye fırsat bulamadığım bir iki şeyden bahsetmek istiyorum.

Ülkemizin bulunduğu bu kritik dönemde özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerindeki astsubaylar, emeklileri ve aileleri huzursuzdur. Seçimler öncesi Sayın Başbakanın “Astsubayların intibakları yapılıp tazminatları verilecek, sorunları çözülecek.” sözüne rağmen intibakları dışında verilen sözlerin pek de tutulmadığı şeklinde bize bilgiler ulaşmaktadır.

Şimdi, gerçekten Türk Silahlı Kuvvetlerinin asıl yükünü taşıyan bu kardeşlerimizin sıkıntıları çok da öyle hani ağır şeyler değil, zor şeyler değil, çok rahat bir şekilde eğer bir çözücü, bir yardım edici bir irade konulursa halledilecek meselelerden oluşmaktadır. Bunların başında, özellikle 6 farklı kalem adı altında diğer ordu mensuplarına ödenen tazminatların bunlara da ödenmesi ve bunların da emekliliklerine yansıması konusunda bir talepleri var. Nedir bunlar? İşte, emekli olmaya pek cesaret edemiyorlar çünkü emekli olduklarında… Aslında, bu bütün kolluk kuvvetlerinin genel bir sıkıntısı; bir polis kardeşi olarak bunu ben biliyorum, bire bir yaşadım ağabeyimde. Gerçekten, çalışırken aldıkları maaşın neredeyse yarı yarıya düştüğünü görüyoruz emekli olduklarında, bunun için nasıl emekli olacaklarının düşüncesi içerisindeler.

Bir diğer şey, meslek yüksekokul mezunu bir astsubay, ataması yapılırken, 657’ye tabi diğer memurlarda 9/2 başlangıç noktası tespit edilirken bunlarda niyeyse 9/1’den başlatılıyor. Bu da onların çok önemli bir talebi. Yani, neden? Hadi, pozitif ayrımcılık yapmıyoruz, bari hiç değilse haklarının gasbına ortak olmayalım.

Diğer önemli bir şey, yine baktığımız zaman efendim, astsubayların bazıları gerçekten çok sofistike meslekleri icra ediyorlar hava kuvvetlerinde olsun, kara kuvvetlerinde olsun. Emekli olduktan sonra ikinci bir iş yapma ihtiyacı duyduklarında askerdeki o yeterli oldukları uzmanlık alanlarıyla ilgili herhangi bir sertifika, herhangi bir referans mektubu dahi verilmiyor. Yani, iyi bir uçak teknisyeni, iyi bir tank teknisyeni ama bunu icra etmek için emeklilik sonrası bir özel sektöre başvurduğunda bu konuda kurumsal bir sahiplenme, onun uzmanlığını tescil edecek bir referans maalesef yok.

Şimdi, burada gerçekten eğri oturup  doğru konuşalım. Halisdemir ismini hepimiz biliyoruz değil mi? 15  Temmuzun simge ismi, Allah gani gani rahmet eylesin, şahsına bütün şehitlerimize rahmet diliyoruz. Allah mekânlarını cennet eylesin.

Kamubiz.com Özel Haber/Ankara

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nuri Gönülalan 3 yıl önce

BİZ TEMAD ETİMESGUT ŞB.OLARAK SN.MV.KAMİL AYDIN BEYİ 21 KASIM GÜNÜ ZİYARET EDİP DİLE GETİRDİĞİ SORUNLARLA İLGİLİ DOSYA VERDİK.SN.VEKİLIMİZE SUNDUĞUMUZ SORUNLARI DİLE GETİRDIGI ICIN TESEKKUE EDERİZ...

Avatar
hasan 3 yıl önce

sayın milletvekilim mecliste em assubayların durumunu açık bir şekilde dile getirmişiniz teşekkür ederiz fakat nedense bu durumu ne dinleyen var ne de duyan var senelerdir böyle ne yazık ki bir çare yok maalesef senelerdir üzüntü içindeyiz

Avatar
HASAN 3 yıl önce

TEMAD ETİMESGUT ŞB NE TEŞEKKÜR EDERİZ KEŞKE TÜRKİYE ÇAPINDA TEMAD ŞUBELERİ BÖYLE ÇALIŞSA SORUNLARIMIZ BİR NEBZE DE OLSA DİLE GETİRİLMİŞ OLUR

Avatar
Cevat Ozogul 3 yıl önce

MSB BALIKESIR SEHIT ASTSUBAYIMIZIN EVINDE GOREVTAZMINATINI EMEKLI ASTSUBAYLARINDA ALMASI ICIN MALIYE BAKANLIGINA GONDERDIKLERINI BEYAN ETMISLER MALIYE BAKANLIGINDA CALISMA OLDUGUNUDA BILDIRDILER ADSLETSIZLIK BITSIN GENERAL ALBAY YARBAY 2002 YILINDANBERI TAZMINAT ALIYORLAR VEFATEDENLERINDE ESLERI ALMAYA DEVAM EDIYOR DANISTAY 11DAIREDI KARARIDA ASTSUBAY VE EMEKLILERINDEN 3600 MAASGOSTERGESI OLANLARIN GOREVTAZMINATI ALIR ONAYI VARDIR ARTIK HAKKI HAKLIYA VERILMESI ADALETI SAGLIYACAKTIR

Avatar
Muhammet S. 3 yıl önce

1 Ocak 2016 tarihinden önce gerekli hizmet yılını tamamlayarak yaşını beklemek üzere istifa eden astsubaylara, yaşını tamamlayarak emekli olurken SGK, 09/01/2016 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİREN 6656 SAYILI KANUN İLE 926 SAYILI TSK PERSONEL KANUNA GEÇİCİ 38’İNCİ MADDE EKLENMESİ VE ASSUBAYLARIN İNTİBAKLARININ YAPILMASI konusunda 1 derece veya 2 kademe uygulamasını yapmıyor. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihinde emekli olan personelin intibakları SGK tarafından, çalışan personelin intibakları ise ilgili kuvvet komutanlıkları tarafından yapıldı. Ancak istifa edip yaşını bekleyen personelin intibaklarını emekli aylığı bağlanırken SGK yapmıyor. Bu konuda bir çalışma yapılması gerekiyor. Bu Teşekkür ederim.Bu yasa 15 Temmuz darbe girişiminden önce çıkarıldı.Fetöcüler tarafından kaleme alındığını düşünüyorum.Ben ve benim gibi kumpas kurduklarını mağdur etmek için yaptıklarını düşünüyorum.15 Temmuzdan sonra Devletimiz ve ordumuzun içinden temizlenen Fetö elemanlarına baktığımızda rahatlıkla anlaşılıyor