Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ocakta yüzde 6,65 açıkladığı tüketici enflasyonunun şubatta yüzde 3,15 gerçekleştiğini hesapladı. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise enflasyonun ocakta yüzde 9,26, şubatta yüzde 7,21 olduğunu açıkladı.

Milyonlarca asgari ücretliye yüzde 54,5 ve memur maaşlarına yüzde 30 zam yapılması isyan ettirirken, açıklanan verilere göre, iki aylık enflasyon 9,80 oldu.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

2021 yılında imzalanan toplu sözleşmesinin son zammı Temmuz 2023’te memur ve emekli maaşlarına uygulanacak. Bu sözleşmeye göre memur ve memur emeklilerine yüzde 6 + enflasyon farkı oranında zam yapılacak.

Bu gelişmelerle mart, nisan, mayıs ve haziran ayında çıkacak enflasyon rakamları memurların alacağı enflasyon farkını da netleştirecek.

EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

SGK'nın hizmete sunduğu emekli maaşı hesaplama robotu ile maaşlar hesaplanabiliyor. SGK kapsamında sigorta sistemi 4A, 4B ve 4C olmak üzere üçe ayrılıyor. Bu noktada çalışılan sigorta sistemi, ödenen primler hesaplanırken prim ödeme gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş faktörleri dikkate alınıyor. 

ASGARİ ÜCRET ERİDİ

Memurlar için torba yasada düzenleme yapılsın! Memurlar için torba yasada düzenleme yapılsın!

2023 yılının başında 8 bin 506 liraya yükseltilen asgari ücretin alım gücü ise TÜİK'e göre 773 lira azalarak 7 bin 261 liraya geriledi. Asgari ücretlinin alım gücü ENAG'a göre ise bin 245 lira azalarak 7 bin 261 liraya kadar indi.

MEMUR MAAŞLARI ERİDİ

En düşük dereceli memurun ocak ayında maaşı toplu sözleşme, enflasyon farkı ve seçim zammıyla birlikte yüzde 30 oranında artarak 12 bin 532 liraya çıkmıştı. Ancak memurun alım gücü iki ayda TÜİK'in açıkladığı enflasyona göre 11 bin 393 liraya, ENAG'ın hesabına göre ise 10 bin 698 liraya düştü.

EMEKLİ MAAŞLARI DA ERİDİ

Enflasyonun maaş zamlarını adeta yutması emekliler ile birlikte asgari ücretlilerin de hayat pahalılığı karşısında ciddi gelir kaybına uğramalarına sebep oldu. Bu kapsamda en düşük memur emeklisinin ocak ayında 7 bin 582 lira olan aylığının alım gücü mart başı itibarıyla ENAG'ın hesaplamalarına göre 6 bin 473 liraya düştü

gerçekgündem