Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Atama Bekliyor

Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Atama Bekliyor
"Bizler farklı bölümlerden mezun olup dertleri, kararları ve amaçları ortak Mühendisler, Mimarlar ve Şehir Plancılarıyız.

Öncelikle, bu zorlu zamanlarda ülkemizde kamu sektöründe çalışan Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılarının sayısının yetersiz olduğunu düşünüyoruz. Çünkü her yıl binlerce mezun veren bölümlerimizin arasından kamuya merkezi atamalar ve sözleşmeli atamalar ile birlikte çok az sayıda personel alınmaktadır. Kamu sektörüne yapılan atamaların azlığıyla meslektaşlarımızın durumu oldukça zorlaşmıştır. Hem sayısal olarak hem de niteliksel olarak atama sayılarımızın yetersizliği nedeniyle, işsizlik ve maddi/manevi zorluklarla karşı karşıya kalmaktayız.  Bu durum, hizmet kalitesinin düşmesine, projelerin gecikmesine, okuyan kesim arasında işsizlik oranının artmasına, mesleki zedelenmelere ve sonuç olarak ülkemizin gelişiminde geri kalmamıza neden olmaktadır. Bizler Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları olarak daha fazla göz ardı edilmek istemiyor aksine diğer meslek dalları ile eşit bir şekilde değer görmek istiyoruz."

Sizlere detaylı olarak sorunlarımızdan bahsetmek istiyoruz:

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

- Plansız ve anlık kararlarla gereğinden fazla sayıda açılan üniversiteler ve buna bağlı olarak her sene 75 bin mezunumuz işsizliğe sürüklenmektedir.

- Yüksek puanlarla nice umutlarla okuduğumuz Mühendislik, Mimarlık ve Şehir- Bölge Planlama bölümlerimizden mezun olduktan sonra işsizlik sorunuyla karşı karşıya kalıyor maddi ve manevi sorunlarla yüzleşiyoruz.

- Anayasamızın liyakat ilkesine dayanarak alımların yapılmamasıyla birlikte sözleşmeli alımlarda adeta kişiye özel alımların açılması.

- Özel kurumların ve devlet kurumlarımızın personel alımlarında tecrübe şartı koymalarıyla birlikte birçok mezunumuzun işsizlik yaşaması.

-Yeni yılın başında hangi kurumun kaç kişi alacağının planlaması yapılmadığından dolayı oluşan belirsizlik süreci.

- Sınırlı sayıda ve eş zamanlı açılan kadroların, kurumların koordineli hareket etmemesi sonucu boşa gitmesi.

- Tek umudu KPSS olan ve bu sınava giren Mimar, Mühendis, Şehir ve Bölge Planlama mezunlarımızın hak ettiği alımları görememesi

-Üzülerek belirtmek istiyoruz ki öğretmenler, sağlık çalışanları ve ön lisans mezunlarının yüksek atamalarla düşük puanlarla yerleştiği kamu kurumlarına yüksek puanlarla bu bölümleri okuyan Mühendis, Mimarlar ve Şehir Plancıları yerleşememektedirler.

Mühendis, Mimar ve Şehir Plancısı meslektaşlarımız, ülkemizin geleceği için son derece önemli bir rol oynamaktadırlar. Teknoloji, İnşaat, enerji, ulaşım, sağlık ve çevre gibi alanlarda çalışarak ülkemizin kalkınmasına ve gelişmesine katkı sağlamaktadırlar. Kamu sektöründe görev yapacak mühendis, mimar ve plancı meslektaşlarımızın sayılarının artırılması, ülkemizin kalkınması ve gelişmesi için son derece önemlidir. Bu konuda yapılacak çalışmaların, artık bir zorunluluk olduğuna, atama sayılarının arttırılmasının meslektaşlarımızın işsizlik ve maddi/manevi zorluklarını azaltacağına ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Sizlerden kamu sektöründe görev yapan Mühendis, Mimar ve Şehir-Bölge Plancıları sayısının arttırılması için sesimiz, destekçimiz olmanızı istiyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.