23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Mesajı

TBMM bundan 104 yıl önce 23 Nisan 1920'de bir cuma günü açılmıştı. O tarihten itibaren Meclis “Milli İradenin” temsil yeri olmuştur.

Atatürk, “Milli İradenin” temsil yeri olacak Meclis'in açılışı ile ilgili 21 Nisan 1920'de çektiği telgrafında; “Allah’ın yardımıyla Nisan'ın 23. Cuma günü cuma namazını müteakip Ankara'da Meclis'te küşat edilecek (açılacak), vatanın istikbali gibi en mühim hayati vazifeleri ifa edecek olan Meclis'in açılışını cumaya rastlatmakla o günü nimetinden istifade edilecek, cuma namazı kılınacak, Kuran'ın nurlarından ve namazdan güç kazanılacaktır. Namazdan sonra Meclis'in toplanacağı yere gidilecek, bir dua okunacak ve kurbanlar kesilecektir. İl merkezinde valinin düzenleyeceği üzere hatim indirilmeye başlanacak, cuma günü namazdan sonra Meclis'in toplantı yerinin önünde okunup bitirilecektir. Cenabı Hak'tan bizi muvaffak kılmasını niyaz ederiz.'' Diyerek “Milli Mücadelenin” dayanacağı asli unsur olan milli ve manevi değerlere dönük hassasiyeti ile dikkat çekmesi;

Bir milletin bekası açısından; çocuğun ne kadar önemli olduğunun farkında olan Gazi Mustafa Kemal, TBMM’nin açılış tarihi olan 23 Nisan 1920 yi Milli Bayram olarak ilan etmiş ve bu bayramı da “Bu günün Çocukları, Yarının Büyükleridir.” diyerek bütün çocuklara armağan etmesi derin bir anlam içerir.

Milletlerin istiklali ve dolayısıyla istikbali; nefsi ve nesli, istikbalin teminatı olan çocukları doğru ve dolu yetiştirmekle mümkündür...

Bunun için de çocuğun milli ve manevi değerlerine bağlı, tarihini ve kültürünü çok iyi öğrenmiş bir şekilde yetiştirilmesi fevkalade önemlidir.

Bu değerlerden mahrum bırakılan çocuklar kendi tarihlerine, örf ve adetlerine yabancılaşıp, başka milletlerin kültürleriyle baş başa kalır, geçmişleriyle gelecekleri arasında sağlıklı bir iletişim kuramazlar.

Bu duygu ve düşünceler ile şahsım ve Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu ve üyelerimiz adına; istiklal ve istikbalimizin teminat altında olmasını temin için, bu kutlu günü, Milli Bayramımızı” şeklen değil, mana boyutunda da değerlendirmek, çocuklarımızın “Milli İradenin” temsil yeri olan TBMM’nin anlamı ve işlevi açısından yaşantıya dayalı yetiştirilmeleri gerektiği yönünde her tür özenin gösterilmesi gerektiğine dikkat çekiyor, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı” kutluyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Metin AKGÜN Arşivi