Hangi öğretmenler, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavından muaf olacak? Tek tek açıklandı

Öğretmenliğin kariyer meslek haline gelmesi için ilk adımlardan biri olan uzman ve başöğretmenlik sınavıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Kimlerin Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavından muaf olacaklarını Milli Eğitim Bakanlığı açıkladı.

EĞİTİM 20.05.2022, 16:07 Editör
Hangi öğretmenler, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavından muaf olacak? Tek tek açıklandı

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun yürülüğe girmesiyle birlikte sınavların ne zaman yapılacağı merak konusuydu. Dün yayımlanan verilere göre sınav başvuru tarihleri belli oldu. Tarihlerin belli olmasının ardından hangi öğretmenlerin uzman ve başöğretmenlik sınavından muaf olacakları ise ayrı bir merak konusu oldu. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre aşağıdaki durumlarda yazılı sınavdan muaf olunabilecek.

Lisansüstü eğitimini tamamlayan öğretmenler, uzman öğretmen unvanı için öngörülen; doktora eğitimini tamamlayan uzman öğretmenler ise başöğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınavdan muaf tutulacaktır.

Lisansüstü eğitimini tamamlayan öğretmenler, uzman öğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınava başvuruda bulunacaklarda aranan şartları taşımaları hâlinde uzman öğretmen unvanı için; doktora eğitimini tamamlayan uzman öğretmenler, başöğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınava başvuruda bulunacaklarda aranan şartları taşımaları hâlinde başöğretmen unvanı için 26 Eylül 2022-03 Ekim 2022 tarihleri arasında başvuruda bulunabilecektir.

Uzman öğretmen unvanı için başvuruda bulunan ve yüksek lisans eğitimini tamamlayanların söz konusu eğitimleri, tezli/tezsiz ayrımına gidilmeksizin ya da alanında/eğitim bilimleri alanında yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın geçerli sayılacaktır.

Uzman öğretmen unvanı için yapılacak yazılı sınavdan, gerek diplomalarında “yüksek lisans mezunu” oldukları belirtilenler gerekse “Yükseköğretim Kurulunca” öğrenim sürelerine bağlı olarak yüksek lisans derecesine sahip oldukları belirlenenler, muaf tutulacaktır.

Özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden/uzman öğretmenlerden bu madde kapsamında uzman öğretmen/başöğretmen unvanı için başvuruda bulunanların başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıkları Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce; Bakanlığımız dışındaki kamu kurumlarında görev yapan öğretmenlerden/uzman öğretmenlerden uzman öğretmen/başöğretmen unvanı için başvuruda bulunanların başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıkları görev yaptıkları kurumlarca belirlenerek şartları taşıyanların listesi 26 Eylül 2022-03 Ekim 2022 tarihleri arasında Genel Müdürlüğe/Bakanlığa gönderilecektir.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (2)
Hasan 1 ay önce
Genel idarede çalışan öğretmenlerin durumu ne olacak... Yüksek lisans ve doktora yapanlar var aramızda. Genel idareye geçmekle eğitimden tamamen kopmadık ya..
Ahlak 1 ay önce
Yuh
24
az bulutlu