Türk Eğitim-Sen kamu çalışanlarının taleplerini açıkladı! (13 Madde)

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı ve 1 Mayıs’ta kamu çalışanlarının taleplerini de sıraladı.

Türk Eğitim-Sen kamu çalışanlarının taleplerini açıkladı! (13 Madde)

Memurların, işçilerin, emeklilerin, asgari ücretlilerin bu ülkenin temel dinamikleri olduğuna dikkat çeken Geylan, 1 Mayıs’ın örgütlenmenin öneminin vurgulandığı, bu ülkenin çalışan, emekli, işsiz kesiminin sorunlarının tartışıldığı ve bu sorunlara çözüm üretildiği, çalışanların özgürleştirildiği, örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması için alınması gereken tedbirlerin belirlendiği ve bunların hayata geçirildiği, çalışma hayatında adaletin, liyakatin, ehliyetin öncelendiği bir gün olmasını temenni etti.

1 Mayıs’ta kamu çalışanlarının taleplerini de sıralayan Geylan, şunları kaydetti: 

1- “Kamu çalışanlarının gözü, kulağı öncelikle ek gösterge oranların artırılmasındadır. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ek gösterge sözünün 3 yıldır hayata geçirilmemiş olması hayal kırıklığı yaratmaktadır. Talebimiz; kamu çalışanlarının ek göstergelerinin artırılması, ek göstergeden faydalanamayan yardımcı hizmetler sınıfının da ek göstergeden yararlanmasının sağlanmasıdır. Hükümetten, 1 Mayıs’ta  ‘ek gösterge’ müjdesi bekliyoruz.

2- Bu yıl Ağustos ayında 2022-2023 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri yapılacak. Kamu çalışanlarını pazarlayan, masada satan, çalışandan çok işverenin hak ve menfaatlerini gözeten anlayışa son verilmesi kamu çalışanlarının geleceği açısından çok önemlidir. Bu toplu sözleşme döneminde, sendikaların taleplerine kulak tıkanmaması, salgının yarattığı ekonomik kayıpların telafi edilmesi, maaşların artan enflasyon karşısında erimemesine yönelik kararlar alınması en büyük temennimizdir.

3- 2021 yılı için belirlenen 20 bin atama sayısı, ihtiyacı ve beklentileri karşılamamaktadır. Sendikamızın yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de 81 ilde 69 bin 326 ücretli öğretmen olduğu, norm kadro açığının 109 bin 616’ya ulaştığı, Haziran 2020 atamasından bugüne kadar yaklaşık 40 bin öğretmenin emekli olduğu, atama bekleyen öğretmen sayısının 500 bini aştığı ülkemizde 20 bin atamanın karşılığı ve anlamı yoktur. Bu noktada 1 Mayıs’ta en önemli taleplerimizden biri ek ilave 60 bin öğretmen ataması yapılmasıdır. 

4- Taşeron istihdam modelinin sürdürülmesi kamu hayatımızı tehdit eden bir unsurdur. Güvenceden yoksun çalışma modelinin kılıf uydurulmuş hali olan taşeronlaşmaya son verilmelidir. Ayrıca kayıt dışı çalışmanın önüne geçilmelidir.

5- Kamuda aynı işi yapan çalışanların sözleşmeli, ücretli, vekil şeklinde farklı istihdam modelleri ile çalıştırılmasını doğru bulmuyoruz. Bu noktada 2011 yılında olduğu gibi tüm sözleşmeli çalışanlar kadroya geçirilmeli ve kadrolu dışındaki farklı istihdam modellerine son verilmelidir.

6- Yönetici atamalarında adaletin ve liyakatin devletin her hücresinde yer aldığı bir sistem oluşturulmalıdır. Bunun içinde yapılması gereken, sözlü sınav uygulaması kaldırılması ve sadece yazılı sınav puanı ile yönetici ataması yapılmasıdır. Proje okullarına yönetici atamaları da keyfiyete göre değil, MEB Yönetici Atama Yönetmeliği’ne bağlı olarak yapılmalıdır. Okulların kaliteli, nitelikli, verimli hale getirilmesi hedefleniyorsa, yönetici atamalarında mutlaka yazılı sınav esas alınmalıdır.

7- Yardımcı hizmetler sınıfının görev tanımı yapılmalı, bu çalışanlar her iş için görevlendirilen joker memur olarak kullanılmamalı, öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız genel idari hizmetler sınıfına geçirilmelidir.

8- Devletimiz işçi, işçi ve memur emeklilerine verdiği bayram ikramiyesini 100 TL artırmıştır. 2018 yılından beri 1.000 TL olan bu ikramiyenin bu bayramda sadece 100 TL artırılmasını yeterli bulmadığımızı belirtmek istiyoruz. İğneden ipliğe her şeyin ateş pahası olduğu ülkemizde bayram ikramiyesine yapılan 100 TL artış komik bir rakamdır. Öte yandan talebimiz işçi, işçi emeklisi ve memur emeklisine yapıldığı gibi görevi başındaki kamu çalışanlarına da bayram ikramiyesi ödenmesidir. 12 milyon vatandaşına bayram ikramiyesi verebilen bu devletin bütçesi, görevi başındaki 3,5 milyon kamu çalışanına da ikramiye verebilecek güçtedir. Bu ikramiye özellikle salgın döneminde ekonomik olarak büyük sıkıntıda olan kamu çalışanlarına nefes aldıracak, onları motive edecektir.

9- Kamu çalışanlarının uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan iş bırakma hakkı bulunmaktadır. Buna rağmen sendikal mevzuatımızda grev hakkına yer verilmemesi büyük bir tezattır. Ayrıca kamu çalışanlarına siyaset yapma hakkı tanıyan bir düzenlemede yapılmalıdır. Kamu çalışanlarının bilgi ve tecrübelerini siyasette de kullanması ülkemizin önünü açacaktır.

10- Aile birliğinin sağlanamaması dolayısıyla öğretmenlerimiz huzursuz ve mutsuzdur. Ailelerinden, en kıymetli varlıkları olan çocuklarından ayrı yaşamak zorunda kalan öğretmenlerimizin ıstırabı son bulmalıdır. Aile bütünlüğünün sağlanamaması hususunda mağduriyet yaşayan bir diğer kesim de üniversite çalışanlarıdır. Bu noktada talebimiz, üniversite çalışanlarının yer değiştirme, tayin ve nakillerinde sorun yaşanmaması için YÖK koordinatörlüğünde bir yönetmelik hazırlanmasıdır. Ayrıca üniversitelerde görev yapan personelin karşılıklı yer değiştirme hakkı sağlanmalıdır. Anayasamızın 41. Maddesinde yerini bulan aile birliğinin sağlanması, devletimizin en asli görevlerindendir.

11- Mahrumiyet bölgelerinde görev yapan öğretmen ve kamu çalışanlarına 2023 Eğitim Vizyon Belgesi’nde de ifade edildiği üzere Zorunlu Hizmet Tazminatı verilmelidir. Bu uygulama kamu çalışanlarının gönüllü olarak mahrumiyet bölgelerinde çalışmalarını teşvik edeceği gibi o bölgelerdeki öğretmen ya da diğer kamu çalışanı açığını kapatacaktır.

12- 50/d kapsamındaki üniversite çalışanlarının iş güvencesi sağlanmalı, bu çalışanlar 33/a kadrosuna geçirilmelidir.

13- Kamu çalışanlarının gelir vergisi yüzde 15’e sabitlenmeli, sosyal adalet sağlanmalı, çalışanların maaşları eritilmemelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yardımcı hizmetli 6 ay önce

İnşAllah lafta kalmaz yhs Lee gerçekten çok mağdurlar aynı memur birinin ek göstergesi var yhs linin yok bu nasıl bir adalet ben anlayamadım anlayan varsa söylesin

Avatar
YHS 6 ay önce

SAYIN BAŞKANIM . ÜNİVERSİTE MEZUNU YHS PERSONELİNİN SESİNİ DUMADILAR. GÖRMEZDEN GELEREK VERDİKLERİ SÖZLERİ DE UNUTTULAR. EK GÖSTERGESİ OLAMAYAN YHS PERSONELİ DE İCRAAT BEKLİYOR . Tüm YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H. KADROSU VERMESİNİ BEKLİYORUZ. MÜBAŞİRLERDE OLDUĞU GİBİ .

Avatar
YHS 6 ay önce

Sayin cumhurbaskanim seni çok seviyoruz 4 gözle bekliyoruz mujde bekliyoruz (meb) bir defalığına mahsus bizleri genel idari hizmetler sınıfına alsınlar diye lütfen duyun bizleri