Akaryakıtta bu gece yarısı yeni zam! Benzin ve motorine zam! LPG'de ise...

Petrol fiyatlarındaki yükselişle birlikte akaryakıt fiyatlarına bu gece yarısı zam yolu göründü. Motorine bu gece yarısı 52 kuruş zam beklenirken, bir kaç gün içinde benzin de okkalı zamlanacak.

EKONOMİ 18.01.2022, 11:33 Editör
Akaryakıtta bu gece yarısı yeni zam! Benzin ve motorine zam! LPG'de ise...

Dolar kurundaki gerilemeye rağmen Brent Petrol fiyatlarının yükselmesi akaryakıt fiyatlarına zammı da tetikledi. Benzin ve motorine yılın ilk haftalarında gelen zamların ardından yeni bir zam daha göründü.

MOTORİNE BU GECE ZAM YOLDA
Akaryakıt sektörü kaynakları dün 40 kuruş zam beklentisi olduğunu belirtmişti. Sektör kaynaklarından elde edilen güncel bilgilere göre beklenen zam miktarı 52 kuruşa yükseldi. Sektör kaynakları zammın salı gününü çarşamba gününe bağlayan gece yani bu gece gerçekleşeceğini belirtiyor. 

İstanbul'da şu anda motorinin litre fiyatı 13,76 TL, gelen zamla birlikte 14,28 TL olacak. Ankara motorinin litre fiyatı 13,85 TL, gelen zamla 14,37 TL olacak. İzmir motorinin litre fiyatı 13,84 TL, gelen zamla 14,36 TL olacak.

BENZİNE DE ZAM YAKIN
Sektör kaynakları benzine de birkaç gün içinde zam beklentisi olduğunu belirtti. Beklenen zam miktarı ise 40-41 kuruş arasında.

Brent petrolün varil fiyatının 87 doları aştığını, yukarı yönlü trendin devam ettiğini, uluslararası piyasalarda da benzin ve motorinin fiyatının yükseldiğini belirten sektör kaynakları; “Brent petrol 87 doları aştı. Küresel piyasalarda benzinin tonu 804 doları, motorinin tonu 764 doları buldu. Buna bağlı olarak da motorinde zam gündeme geldi” dedi.

DEVLET POMPADAN ALACAKLI
Öte yandan 2022'nin ilk gününde, benzin fiyatlarına 1,21 TL, motorin fiyatlarına 1 TL 29 kuruş,  LPG'ye ise 0,78 kuruş, 7 Ocak'ta ise benzin 63, motorin 94 kuruş zamlanmıştı. LPG'ye ise 11 Ocak'ta 29 kuruş zam gelmişti. 

Motorin fiyatlarında yapılan indirimlerle birlikte ÖTV sıfırlanmıştı. 1 Ocak'ta gelen 1 TL 29 kuruşluk zam ve 94 kuruşluk zamla devletin ÖTV alacağı 2,20 TL civarına çıkmıştı. 52 kuruş zammın da gelmesi dahilinde bu miktar 2,72 TL civarına yükselecek.

Benzin fiyatlarında ise zamlardan önce devletin 61 kuruş civarında bir ÖTV alacağı bulunuyordu. Yıl başında gelen 1,21 TL'lik zam ve 63 kuruş zamla birlikte ÖTV alacağı 2,20 TL civarına çıktı. Bir kaç gün içinde benzine de zam gelmesi dahilinde devletin alacağı 2,50 TL'yi geçecek

LPG'de ise 1,10 TL civarında devletin bir ÖTV alacağı bulunuyor.

Bu durum benzin ve motorine gelecek indirimlerin, devletin alacağı kapanana kadar pompa yerine ÖTV'ye yansıyacağı anlamına geliyor.
milligazete

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (2)
Memur 5 ay önce
bizimde devletten alacağımız var o ne olacak .. bu şekilde sürekli zamla ile mi enflasyon inecek .. iyice cıvıltılar artık.
Cengiz karacs 5 ay önce
Bu zamlar daha hiçbir şey
Daha gelecek kasada para kalmadı
Toplamak lazım dimi ama
24
açık