Petrolün varili 110 dolar! Akaryakıta zam yolda!

Brent petrol fiyatlarını AB'nin Rusya'ya yönelik petrol ambargosu planları yükselişe geçirdi. Brent petrolün varili 110 dolardan işlem görüyor.

EKONOMİ 05.05.2022, 09:37 Editör
Petrolün varili 110 dolar! Akaryakıta zam yolda!

Petrol piyasasında fiyatlamalar Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik petrol ambargosu planlamaları ve dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin'de zayıf gelen ekonomik göstergeler yukarı doğru yön verdi.

ABD ham petrolü 108 dolar civarından işlem görürken, Brent petrol de 110 dolar seviyesindeki seyrini korudu.

Türkiye’de de bayram tatili dönüşü akaryakıta zam beklentisi oluştu.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'ya karşı uygulanması planlanan yeni yaptırım paketinin içeriğiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Rus petrolüne bağımlılığımızı ele alıyoruz. Açık olmak gerekirse bu kolay olmayacak. Bazı üye ülkeler Rus petrolüne bağımlı. Şimdi, Rus petrolünün yasaklanmasını teklif ediyoruz. Bu, bütün deniz ve boru hattıyla taşınan ham ve rafine Rus petrol ürünleri için tam bir ithalat yasağı olacak." ifadelerini kullanmıştı.

Çin'de salgınla mücadele önlemleri ekonomik aktivite üzerinde etkisini göstermeye devam ediyor.

Ülkede Caixin hizmet sektörü PMI Nisan ayında 36,2 seviyesine geriledi. Böylelikle endekste Şubat 2020'den bu yana en düşük seviye kaydedildi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi endeksin 40 değerini alacağı yönündeydi.

Caixin yaptığı değerlendirmede, "Hem ekonomik aktivite hem de yeni siparişler PMI anketlerinin yapılmaya başlandığı Kasım 2005'ten bu yana görülen ikinci en kesin düşüşleri gösterdiler. Bundan daha sert düşüşler pandeminin başladığı Şubat 2020'de görülmüştü" ifadelerini kullandı.

Petrol piyasaları Perşembe günü gerçekleşecek OPEC+ toplantısını da yakından izleyecek.
milligazete

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu