Başpolis memurlarına tazminat talebi

Başpolis memurlarına tazminat talebi
Emniyet Genel Müdürlüğündeki 6 bin başpolisin tazminat talebine ilişkin soru önergesi verildi. Türkiye genelinde yaklaşık 6 bin başpolis, rütbe almalarına rağmen tazminat haklarında herhangi bir değişiklik olmadığı ve hiçbir haktan faydalanamadıklarını belirtmekte, bu kadroya atandıkları tarihten itibaren hak ettikleri parasal hakların ödenmesini talep etmektedirler.

Emniyet Genel Müdürlüğündeki 6 bin başpolisin tazminat talebine ilişkin soru önergesi verildi. Türkiye genelinde yaklaşık 6 bin başpolis, rütbe almalarına rağmen tazminat haklarında herhangi bir değişiklik olmadığı ve hiçbir haktan faydalanamadıklarını belirtmekte, bu kadroya atandıkları tarihten itibaren hak ettikleri parasal hakların ödenmesini talep etmektedirler.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Aşağıda yazılı sorularımın Anayasa'nın 98 ve TBMM İçtüzüğü'nün 96. Maddesi gereğince İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim. Saygılarımla,

Murat BAKAN
İzmir Milletvekili

Başkanlığa geliş tarihi 31/10/2017 olan 7/18908 esas numaralı başpolis memurlarının tazminat talebine ilişkin yazılı soru önergeme yanıt verilmemiştir.

Türkiye genelinde yaklaşık 6 bin başpolis, rütbe almalarına rağmen tazminat haklarında herhangi bir değişiklik olmadığı ve hiçbir haktan faydalanamadıklarını belirtmekte, bu kadroya atandıkları tarihten itibaren hak ettikleri parasal hakların ödenmesini talep etmektedirler.

Üstleri konumundaki komiser yardımcısı ile astları konumundaki polis memuru rütbeleri arasında yeni bir tazminat oram belirlenmesini isteyen başpolisler bununla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü'ne (EGM) başvurmuşlar ve "3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu 'nda yapılan değişiklik ile emniyet teşkilatına başpolis memurluğu rütbesi getirilmiş, 2011 yılı içerisinde yapılan sınav sonrası, 14 Nisan 2011 tarihinde 10 bin başpolisin ataması yapılmıştır. Şu an halen 6 bin başpolis görev almaktadır. Ancak tüm bu görev ve sorumluluklar nedeniyle üzerimizde oluşan külfete karşılık, başpolis memuru rütbesinin getirilme amaçlarına aykırı olarak, fazladan hiçbir maaş karşılığı ödenmedi. Tüm bu hukuki nedenlerle, 'Emniyet Hizmetleri Tazminatı ' başlığı altında rütbelere göre belirlenmiş olan tazminat oranları dikkate alınarak, başpolis memurluğu rütbesi için de, üstü konumundaki komiser yardımcısı ile asil konumundaki polis memuru rütbeleri arasında yeni bir tazminat oram belirlenmesini, belirlenen yeni tazminat oranı üzerinden hesaplama yapılmasını istiyoruz. " şeklinde bir dilekçe sunmuşlardır. Bu bağlamda;

Yukarıda bahsi geçen 6 bin başpolis için yeni bir tazminat oranı belirlenmesi Bakanlığınız gündeminde mevcut mudur? Bu başvuruya ilişkin ne gibi çalışmalar öngörülmektedir?

Kamubiz.com ÖZEL HABER / ANKARA

(Sitemizden Alıntılanan Haberlerde Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ